Світ зараз в очікуванні розвитку стосунків нової адміністрації США з московією. Ми теж в очікуванні — яке ж буде її відношення до України з огляду на наявність особистісного у державних стосунках. Але якоїсь конкретики в обговоренні цієї життєвоважливої для нас нової реальності у нашому політикумі нема.

Обраний президентом США Джозеф Байден, ще будучи кандидатом від Демократичної партії, обіцяв у разі своєї перемоги домагатися припинення війни на Донбасі. Про це йшлося в окремій заяві виборчої кампанії Байдена «Бачення Джо Байдена щодо відносин Америки з Україною», про що повідомляла Українська правда.

У заяві наголошувалось, що Байден-президент домагатиметься завершення конфлікту в Україні та працюватиме з європейськими союзниками, щоб підтримати Україну, яка прагне суверенного й демократичного майбутнього і процвітання, на яке вона заслуговує. Він обіцяв також надати військову допомогу Україні, у тому числі летальну зброю, щоб допомогти захистити себе від російської аґресії.

Навіть підкреслювалося, що Джо Байден розуміє те, чого не розуміє Дональд Трамп: Україна бореться за захист своєї незалежності й суверенітету. Успіх України сприятиме кращій безпеці і стабільності Європи, що є в інтересах Америки.

Найкращим варіантом реалізації цих зобов'язань обраного Президента Байдена стало б надання Україні статусу основного союзника США поза НАТО.

Адже прагнення набути статусу основного союзника США поза НАТО, — якщо вже із-за неможливості досягти консенсусу серед країн-членів наше членство в Альянсі чи хоч би надання нам ПДЧ у найближчі роки не видається реальним навіть при тому, що більшість населення підтримує всуп до НАТО та це прагнення оформлене у норму Конституції, — в умовах загрози повномасштабного наступу московії стає для нас життєво важливим.....

Ідея ця не фантастична й не нова. У Конґресі США є (був) законопроект, який, серед іншого, закликає президента США оголосити Україну основним союзником поза НАТО. Цей законопроект про надання підтримки Україні для захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності передбачає надання військової допомоги, включно з летальною зброєю, засобів кіберзахисту й усе того ж статусу основного союзника поза НАТО аж до моменту набуття Україною членства в альянсі.

Іншим і простішим варіантом надання нашій країні такого статусу могло б стати повідомлення Президентом Байденом Конґресові про своє рішення надати статус основного союзника поза НАТО, як це вчинив Дональд Трамп у 2019 р. щодо Бразилії. Чим поставив хреста на БРІКС, одному з небагатьох інтеграційних процесів за участі московії, чим вони страшенно гордились

Й нині, якби Президент Байден надав Україні статус союзника США поза НАТО, то цей крок, окрім піднесення на новий рівень нашої оборони, дійсно був би потужним попередженням для путіна й утримував би того від відкритої агресії. Більш того, звів би нанівець його плани повернути собі Україну.

Гадаю, що майбутня адміністрація певно зараз намічає перші символічні кроки. То ж, слова Президента Байдена про підняття на новий рівень стратегічного партнерства та намір знищити режим путіна отримали б офіційне оформлення.

Звісно, ми мали б очікувати від влади кроків, що спонукали б Президента Байдена чи Конґрес США до позитивного рішення. Але, з огляду на нинішні «позитивні події» в житті прєЗєдєнта та в його Офісі, промосковські настрої у його оточенні, не зайвими були б й звернення громадських інституцій, лідерів суспільної думки як до поточних очільників країни, так і до інституцій й суспільства Сполучених Штатів Америки, нашої там діаспори.

Попри можливе негативне сприйняття новою адміністрацією чинної нашої влади, адже за повідомленням tZE inform у характеристиці країн для Президента Байдена щодо України буде фраза: «Найближче оточення Зеленського причетне до розкрадання бюджету та корупції».

Так. Але Президент Байден не має зважати на те, хто нині при владі. А лише на те, щоби не допустити повернення України до імперії. Тому має надати нам статус союзника США поза НАТО. Чим поставити хрест на усіх планах путіна щодо України та його мріях реанімувати союз.

Довідково: Основний союзник США поза НАТО (ОСП НАТО, англ. Major Non-NATO Ally або MNNA) — визначення уряду Сполучених Штатів Америки, що характеризує виключно тісні стратегічні і військові відносини з країнами, які не є членами НАТО.

Введення подібного статусу в двосторонніх стосунках визначає пріоритетність розвитку відносин США з цими країнами, в тому числі, можливість участі у спільних оборонних ініціативах, можливість проведення спільних досліджень військового характеру, участь у ряді обмежених контртерористичних заходів, поставку обмежених видів озброєння, спільну участь у космічних проєктах.

Статус ОСП НАТО був прийнятий для двосторонніх відносин у 1987 та законодавчо уточнений у 1989 р. Нині в цьому статусі перебувають 18 країн.

Право суб'єктів владних повноважень надавати статус союзника США поза НАТО (президент чи міністр оборони) та обсяг співпраці визначені у розділах 2350-a та 2321-k Кодексу Сполучених Штатів.

Для нас важливим тут є можливість надавати статус союзника міністром оборони США, хоча й з обмеженим переліком напрямів співробітництва. Тож, наш міністр оборони міг би звернутись до свого колеги з відповідною пропозицією, чим би вписав своє ім'я в історію двосторонніх відносин перед анонсованою відставкою.

UPD

5-й Президент України на безпековому форумі у Галіфаксі: «У мене є дуже великі сподівання, що відносини між США та Україною будуть посилені – від стратегічного партнерства до союзництва. Я пропоную повернутись до ідеї укладення безпекової угоди між нашими країнами, щоб пліч-о-пліч захищати демократію, свободу та наші спільні цінності»

46-й Президент США під час своєї першої прес-конференції: «Америка готова кинути виклик нашим противникам і співпрацювати з нашими традиційними союзниками. Америка повернулася!». Чи означає ця фраза те, що настав таки час збирати каміння, що режим путіна буде знищений.

Путін почув! Як на мене, путін зрозумів, що надання нам статусу союзника США поза НАТО — реальний крок. І бачу що пішов у контрнаступ. Мєдвєдчуковскій перформанс коло посольства США з «Україною на мотузці» з ознаками кримуналу, «соціологія» на каналі Наш з 70 відсотками за московські бази в Україні й 17-ма за американські — то лише його видима частина на українському фронті.

Довго чекав. Мене непокоїло, що українські політики й медіа не бачать того, що на поверхні — реального шляху змінити розстановку сил на геополітичній шахівниці, перетворити українського пішака на щось більш вагоме, оскільки інтереси нової Америки й наші (як держави, бо щодо чинної влади — не переконаний) співпали. Навіть в аналізі промови Порошенка в Галіфаксі цього ключового фактору чомусь не помітили. Може вмотивовано?

І дочекався. Радикальний лідер таки закликав нову адміністрацію Білого дому, якщо її туди все ж пустять, таки надати Україні статус союзника США поза НАТО. Згадавши, що його фракція робила таке звернення ще у 2018 році.

UPD. UPD

Маємо позицію влади.Міністр Кулєба збирав у себе експертів-міжнародників. Розмова була оф-рекордз. На запитання стосовно MNNA він відповів, що не бачить ні такої перспективи, ні такої необхідності. Якщо чесно, я тому й не здивований. Для москвофілівпри владі такий статус став би нездоланною перешкодою до замирення з московією та перспективи повернення до імперії. То ж, маємо сподіватись лише на зміну влади й появу там державників. Або ж на те, що керівництво США, розуміючи місце України на геополітичній шахівниці, все ж зробить нинішній владі пропозицію про союзництво таким чином, що та не зможе відмовитись.

Якщо ж ні, то мета оформлення союзницьких відносин зі США через отримання статусу союзника США поза НАТО буде одним з основних меседжів виборчої кампанії пана Петра Порошенка. Амбітним завданням майбутнього президентства з точки зору нових реалій нашої безпеки й геополітичної ролі, яке стане мобілізуючим чинником для його прихильників серед політичного класу й суспільства.

Ну й уже — зовсім «вишенька...». Із крайнього інтерв'ю з міністром Кулєбою видання «День». Прочитайте, як неперевершено він маніпулює, коли подає, як досягнення статус розширених можливостей, що його надав нам Альянс й коли пробує пояснити, чому вони не будуть звертатись до президента Джо Байдена за статусом союзника США поза НАТО.

«ЦЕЙ СТАТУС ПЕРЕДБАЧАЄ, ЗДЕБІЛЬШОГО, ПОГЛИБЛЕНЕ ВІЙСЬКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО»

- Ви, мабуть, чули, що експерти часто говорять про необхідність для України отримати статус головного союзника США нечлена НАТО. Що ви думаєте про таку ініціативу?

- У нас в Україні статуси перетворилися на фетиш. Усі ганяються за черговими статусами. Який статус ми ще не отримали, який статус собі не повісили на стінку. Та немає проблем. Ми можемо говорити про це зі Сполученими Штатами. Але я хочу дуже чітко артикулювати для читачів, щоб не було жодних ілюзій, що цей статус не надає державі, яка його має, безпекових гарантій. Цей статус передбачає, здебільшого, поглиблене військово-технічне співробітництво(не розуміє, чи дурника клеїть?). У нас, як ви правильно відзначили, співробітництво і так поглиблюється щороку. І сума, на яку нас підтримує американський бюджет наш безпековий і оборонний сектори, зростає. Все нові і нові військові постачання приходять в Україну. Або ми щось купуємо у США, продовжуються і нарощуються всі програми співробітництва. Все це є.

Другий момент: жодна країна, яка отримувала цей статус, не мала перспективи стати членом НАТО. Ключове слово — жодна.

Ми, натомість, повноцінно рухаємось до повноцінного членства в Альянсі (знає ж, що це — перспектива десятиліть!), і США є нашими великими адвокатами у цій сфері. Тому я не проти вивчити можливість ще одного статусу і говорити про це з американцями, але хочу щоб ми не фетишизували ці історії.

....У нас зі Сполученими Штатами є всі можливості для нарощування безпекового військовотехнологічного співробітництва. Питання лише в політичній волі. Тобто ми можемо зайти настільки глибоко, наскільки бажаємо, і наскільки буде на це волі у Вашингтоні.

Тому що я дуже не хочу, щоб Україна постійно перебувала у статусі дайте, дайте, дайте. Я дуже хочу, і ми переходимо на цю модель, що ми готові купити. І це потрібно нормально реалізовувати. Жодних юридичних перешкод серйозних я для такого поглиблення відносин не бачу. Але, знову ж таки, всі говорять «давайте ще якийсь суперстатус, чи суперугоду». Ми є стратегічними партнерами зі США. У нас є орган Комісія зі стратегічного партнерства. Давайте працювати у цій рамці, яка є, використовувати максимально її можливості, а не вигадувати собі все нові і нові рамки".

Й остання ремарка.

Часи змінюються блискавично. Московія заявила про готовність до жорсткої конфронтації із Заходом. Для НАТО московія знову стала противником. Наше місце на геополітичній шахівниці теж різко змінилось. На цей раз ми дійсно ризикуємо стати плацдармом, який московія мусить захопити для подальшого наступу на Європу. Першочерговим об'єктом для відкритого нападу. Дивлячись реалістично — нападу страшної сили на всю глибину нашої території одночасно. Що може завадити путіну. Дві речі, вірніше — одна з них. Надання нам негайно ПДЧ Альянсом чи надання Президентом Байденом статусу союзника США поза НАТО. Щодо ПДЧ — Альянс оприлюднив стратегією — стримування московії. А як це можна реалізувати без України, що уже 7 років веде війну з їх нинішнім противником. Тобто, мають врешті-решт знайти десь той консенсус. Але поки вони його шукають, статус союзника Президент Байден може надати одним розчерком пера