Не забудьте помахати рукою у бік Конституційного Суду та особисто подякувати судді Олександру Тупицькому, коли побачите як курс гривні падає. Разом із еквівалентом вашої зарплати в доларах.
Вимога декларувати майно для чиновників є вимогою західних партнерів. Скасовують судді її? Гаразд, то і кредитодавці переглядають умови.
МВФ хоче, щоб майно було задеклароване, а без цього згортає програму кредитування.
Як це працює.
Чим відрізняються корупціонери від простих людей? Правильно. Вони купують маєтки та дорогі авто, але при цьому не можуть пояснити, звідки гроші.
Чому західні партнери вимагали декларування, яке так не сподобалося суддям КСУ? Правильно. Змісту брати хабарі не буде, якщо гроші не можна буде витрачати. Ніхто ж не хоче бути підпільним мільйонером Корейком (персонаж Ільфа та Петрова), який труситься за нажите у нетрудовий спосіб, а насолодитися цим не може.
Чому судді повстали проти цього декларування? Ймовірно через те, що хочуть жити як раніше. Зарплати в 300 тисяч гривень (середня зарплата судді КСУ) їм швидш за все не вистачає на життя. І потім знаходять журналісти «Схем» незадеклароване майно у Криму, яке нібито належить судді Тупицькому. А той і не заперечує, судячи з інфрмації у ЗМІ. Мовляв, не знав як його задекларувати. Питання про кваліфікацію цього пана як юриста залишимо за лапками.
Що маємо у сухому залишку? Зробивши декларування необов'язковим, судді КСУ вбили кількох зайців і зібрали собі вершки.
По-перше, не треба пояснювати джерела доходів. Шикарно!
По-друге, старі політики можуть критикувати Президента за невиконані обіцянки. Мовляв, де посадки?
По-третє, через політичну кризу посилюються ті сили, при яких корупція в судах почуває себе як вареник у маслі. На мою думку, це колишні регіонали та партія Петра Порошенка.
А яка мотивація представників МВФ? Грошей їм шкода чи що? Розберемо по-людськи.
Уявімо.
У вас є родич. Його спіймали на тому, що він украв з заводу якусь річ. Директор заводу поставився з розумінням і сказав: ти виправся і відпрацюй, але зав'язуй з алкоголізмом. Тоді і зарплати вистачатиме. І красти не доведеться. А грішок відпрацюєш. Родич позичає у вас для того, щоб почати нове життя. Дорогою зустрічає компанію своїх старих товаришів, які пропонують випити потроху, бо «Ніхто не помітить» чи «Ти що скотиняка?» Слово за словом, гроші закінчуються, і хтось зі старих приятелів уже підбурює нашого героя перемахнути за паркан заводу та «винести всього одну тачку товару».
Збіги з реальними людьми є випадковістю.
Родич – це наші інституції. Президент, Верховна Рада, судді тощо. Майже тридцять років вони обіцяють зажити по-новому та виправитися. Приятелі-алкоголіки – корупціонери старих часів. Усі, хто постійно зваблюють новообраних депутатів і вчать як бути «в долі, а не тільки в темі». Директор заводу – західні партнери та МВФ. Дивляться, вибачають. Проте мають і інструменти впливу.
Як можна продовжити кредитування для країни, яка лише позичає, а змінюватися не хоче? Ви би самі позичили такому персонажу хоч сто гривень? Ні. Хай заробляє. Немає чого платити за його посиденьки під «сто грамів»!
Так. Представники МВФ відповідають своєю репутацією. Вони не можуть приймати рішення про кредитування корумпованої країни. Завдяки діям КСУ аргументів на користь того, чому Україні можна давати кредити, стає менше. А ось причин відмовляти у співпраці стає усе більше.
І не вірте старим політикам, які у всьому звинувачують Сороса. Річ не у зовнішньому управлінні. У партії Медведчука, чиї канали найбільше критикують «соросят, чомусь забувають про те як уряд Миколи Яновича Азарова співпрацював з МВФ у 2010 році. І тоді мова йшла про 15 мільярдів доларів. Пам'ять коротка або забрехались. Це не єдиний недолік ОПЗЖ, отже не будемо на них зупинятися.
Інший табір завів пісню про розтрати з „ковідного фонду“. Особисто мені не вдалося знайти словосполучення „ковідний фонд“ у офіційних заявах представників МВФ. Вони говорять про „прозорість“ і … А ось відсутність прозорості – це і є одна зі складових корупції.
І коло замкнулося. Хочете, щоб були перевірки та посадки, зокрема щодо „ковідного фонду“? Потрібне декларування, щоб перевірити як виросли статки тим, хто приймав рішення про його управління.
За корупціонерів усіх мастей не переймайтеся. Хабарі вони беруть у твердій валюті. Американських доларах. А за їх шикарне життя платимо ми з вами. Знеціненими гривнями.