Ну що? Минув місяць, як ДПС керує Олексій Любченко. Пам'ятаєте ж з яким пафосом організовував медіавійни Ігор Уманський?
Ще тоді я прогнозував, що боротьба іде у іншому полі – старі фіскали з системи Януковича намагаються повернути собі старі потоки. І основним недоліком Сергія Верланова та Макса Нефьодова було те, що вони не з системи.
Володимиру Зеленському варто нагадувати та звертати його увагу на декілька дуже важливих речей.
Наведу їх нижче.
Українська економіка залежна від надходжень від податкової та митниці. У нас немає великих вливань з боку інвесторів. Ми втратили гроші заробітчан. Отже, основними джерелами коштів держави є збір податків і надходження з митниці. Тут теж з'являються два варіанти – гроші можуть іти в бюджет, або ж у «тінь».
Виборці Зеленського вимагали від нього змін. І ці зміни стосувалися кращого життя. Знаю, що у команді «Слуги народу» активно заміряють соціологію. Знаю, що у команді Володимира Зеленського гарно працюють з меседжами.
Проте тут є один важливий нюанс: чим менше грошей з податкової та митниці буде іти в загальну касу, тим менше можна побудувати мостів, лікарень, зняти українських фільмів. Зате більше «мерседесів» купуватимуть «любі друзі» Володимира Зеленського. Значить, тим більше він рухатиметься у сторону історії Віктора Ющенка, який починав з крутим рейтингом, а закінчив самі знаєте як.
Тепер повернемося до того, що трапилося після зняття Верланова. Нагадаю дату, це важливо – 24 квітня.
27 квітня Михайло Титарчук, який був призначений в.о. голови ДПС відмикає систему СМКОР. Бухгалтери знають її як Систему моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків. Іншими словами: якщо алгоритм системи бачить, що податкова накладна є ризикованою, штучний інтелект відправляє її на перевірку. Податківці мають перевірити її та відзвітувати. Таким чином, стало важче ухилятися від податків. Зупинка системи СМКОР стала «зеленим світлом» для старих-добрих конвертаційних центрів. У народі відомих як «обнал».
29 квітня (зверніть увагу) було призначено головою ДПС Олексія Любченка. Фактично, система конкурсів на голову ДПС просто «розчинилася» за допомогою спеціального пункту, який пролобіював міністр Марченко. Стоп, але ж 24 квітня – це п'ятниця. 25 і 26 квітня – вихідні. 27 квітня призначають Титарчука, а 29 квітня уже Любченка? Так, ви праві. Систему конкурсів було просто знищено. На подачу і збір документів було виділено три дні. Швидше за все, таким чином, просто відсікалися «непосвячені» у звільнення Нефьодова та Верланова.
І останнє, але не найменш важливе. План доходів для податкової з ініціативи Марченка було зменшено з 58 млрд до 39 млрд грн. Але ж Уманський казав, що Верланов не доносить у бюджет гроші! Друкував різні «інсайди»! Не знаю. Хай відповідь на це дають економісти і правоохоронці.
Що маємо у «сухому залишку»? Медіавійна «Уманський проти Верланова» закінчилася як тільки Уманський отримав посаду заступника голови Офісу Президента, а Любченко очолив ДПС.
Бюджет почав недоотримувати доходи. Беремо офіційну статистику за травень: до загального фонду державного бюджету надійшло 43,2 млрд грн податкових платежів. Іншими словами — 91,5 % від показника 2019 р. Це 109 % виконання плану, скажуть експерти. Так, але це 109% виконання зменшеного Марченком плану. І 73,7% від того, який був раніше.
Швидше за все найближчим часом план зі збору податків буде компенсуватися платежами з держбанків і «Нафтогазу». А ось схематоз із ПДВ і акцизу на тютюн працюватиме на «тінь».
Можливо, так вдасться протягнути і до місцевих виборів. А далі – холодна осінь. І основною ціною для Президента буде зменшення рейтингу.
Вихід є. Зробити аудит. І зупинити відновлений схематоз.