Бюджет на 2021 складний.
Фактично, до системної кризи, куди Україна йшла 28 років додалася пандемія. Це відбилося на структурі витрат і доходів.
На мою думку, зараз не час критики заради критики.
Критикувати з опозиції легко. Папір витримає все.
Приймати болючі рішення важко. Перед першими очільниками держави стоїть важка задача: боротися з пандемією, орієнтуватися на виборців і зберегти стабільність у державі. І вони несуть за рішення відповідальність. А не тільки збирають «лайки».
У «Європейській солідарності» розганяють меседж «Бюджет-2021 це бюджет епохи бідності для армії, медиків та освітян».
Чи дійсно це так?
Чи дійсно обділили витрати на безпеку?
Почнемо з того, що за безпеку України відповідає ряд структур. Це не тільки ЗСУ, але і розвідка та СБУ. Без фінансування розвідки та контррозвідки неможливо захищати країну від агресії. У порівнянні з минулим роком, видатки на безпеку та оборону збільшено на 158, 7 мільйонів гривень.
Ага! Але ж збільшують фінансування і відомству Арсена Авакова! Стоп! Давайте розрізняти задачі Міністерства внутрішніх справ. Там не лише поліція. Але і ДСНС. Так, ті люди, які мають гасити лісові пожежі. Ми уже забули весну 2020 року з запахом диму? МВС, на хвилиночку, це також і прикордонники. Ну і поліція, окрім усього, це також забезпечення порядку під час коронавірусу. Так, серед них трапляються покидьки, чиї злочини потрібно розслідувати та засуджувати. Проте саме поліцейські мають приїздити на виклики через побутове насилля та боротися з грабіжниками.
Навіщо спекулювати на медицині?
Боротьба з пандемією не повинна відволікати увагу від того, що українці хворіють і на інші хвороби.
Критики бюджету чомусь неохоче згадують про те, що у 2021 році планується оновити клінічну базу для лікування онкохворих. Також повз їх увагу проходить те, що майже 252 мільйони гривень закладено на страхування медиків, які отримали інвалідність внаслідок захворювань ковідом. І ця страховка – це те, що держава уже реально може дати, а не годувати «завтраками».
На жаль, Україна не має можливостей «закидати все грішми». Тому доводиться економити.
Так хай не закатують гроші у дороги та мости!
І улюблена теза зомбокритиків влади: «хай не закатують гроші у дороги, мости в них втомлюються!»
Чомусь мало хто говорить, що понад 80% мостів в Україні востаннє оновлювалися до 1980 року. Далі владі було ніколи. Різній владі.
Ми постійно з новин бачимо, що падають мости, або зупиняється рух. Так, друзі. Може це не через магію? Просто збігає термін експлуатації. І якщо у 2015-2018 роціаварійними ставали 5-7 мостів на рік, то у 2019 році – таких уже 55. І це з урахуванням того, що дослідили третину. Уявляєте?
Так, потрібно боротися з пандемією. Але і потрібно будувати мости та шляхопроводи, щоб не сплавлятися річкою як наші предки шляхом із варяг у греки. Інакше у нас є реальна загроза втратити усі переваги від транзиту. Іншими словами, будівництво мостів – це потреба часу та держзамовлення для вітчизняних підприємств. 90% складових для мостів будуються з української продукції. І це реальний вклад у підняття економіки: робота для людей.
Що саме врізали освітянам
Видаткова частина для Міносвіти зменшена на 4 мільярди. І я поділяю ваші тривоги щодо зменшення витрат на науку та освіту.
При цьому слід нагадати: освітянам заплановане підвищення зарплати. Так, попри кризу, з січня 2021 року на 20% передбачено підвищення зарплат працівникам бюджетної сфери.
Основна економія відбувається за рахунок таких статей.
Двісті мільйонів – з фінансування Академії наук. Боляче, але на жаль ця інституція уже не перший рік є дотаційною. Іншими словами, під економію потрапляє справедливо. Реформа НАН — важливий процес. Сподіваюся, її час прийде.
Ще 500 мільйонів заберуть з Фонду розвитку закладів передвищої та вищої освіти. Гроші на ремонти гуртожитків. На жаль, модернізація лікарень є більш пріоритетною. Принцип «гроші ходять за людиною» в умовах пандемії не працює. Модернізацію лікарень і ліжка треба проводити тоді, коли людина ще не «дійшла» до того, щоб за нею прийшли гроші. Ще 800 мільйонів зрізано з базового фінансування університетів. Ці гроші потрібні освіті, проте їх просто немає.
2021 буде роком економїї
У мене немає очікувань від того, що у 2021 році золоті гори падатимуть на нас. Ми маємо бути свідомі: 2021 рік буде роком економії.
І, на мою думку, політикам потрібно об'єднуватися навколо того, щоб шукати найкращі рішення та робити приціл на майбутнє.
У нас немає часу бути мрійниками. Ми маємо бути реалістами.