Верховна Рада нарешті ухвалила законопроект 2285-д, що означає легалізацію грального бізнесу в Україні. Не буду з цього приваду впадати в ейфорію, хоча не можу не відзначити, що уже не один рік я докладав усіх зусиль, аби переконати оточуючих, що ця легалізація нам дуже потрібна.

Особливо весело було споглядати весь час за опозицією 9-ого скликання. Вони демонізували гральний бізнес. Наприклад, пані Тимошенко, яка у 2009 році «заборонила» гральний бізнес, й майже відразу ж, в серпні того ж 2009 року визнала, що її рішення посилило корупцію у цій сфері, й мінімум, 12 млрд доларів за 12 років з цього тіньового сектору йшли у кишені «решалам», а у людей забрали захист від шахраїв. Реально незаконний гральний бізнес закрив півроку тому незаконні гральні салони, виходиш на вулицю й нічого не працює. А чому пані Тимошенко не зробила цього? Питання – риторичне.

Звісно, зараз почнеться суцільний «алярм» від інших численних «опозиціонерів» цьому рішенню, з яких частина послідовно противилася легалізації раніше. Переважно тому, що мали долю у таких напівлегальних формах бізнесу як т.зв. «лотереї». Останні у нас були тривалий час сурогатом тоталізатора, гральних автоматів та будь-яких інших форм «порівняно чесного викачування грошей». Причому – монопольним. Ну а інші «опозиціонери» просто будуть використовувати тему лудоманії у політичних цілях, просто аби казати щось проти влади.

Але ми повинні зрозуміти одну просту істину. Гральний бізнес існував у нас весь час із 2009 року, коли він був формально «заборонений», під виглядом чогось іншого, але точно не менш відкрито. Єдина відмінність грального бізнесу після легалізації полягає в тому, що тепер дохід буде одержувати бюджет, а не лише «волохата лапа» солідних хлопців із надійним дахом. При чому, одержати бюджет зможе вже дуже скоро і досить серйозні суми від продажу відповідних ліцензій.

І не треба розказувати «страшні історії» про нещасних лудоманів, які тепер винесуть останнє зі своїх осель. Ви що, жили останнім часом на безлюдних островах? Ви не бачили «сараїв» під астрономічною назвою «Космолот», які будувалися швидше, ніж будь-що інше? Все це було.

Зрозуміло, що таким чином президент Зеленський «ставить галочку» у виконанні передвиборчих обіцянок. Сумніваюсь, що більшість виборців саме через обіцянки цієї легалізації голосували трохи більше року тому за «Зе», але все ж пункт про «гральний бізнес» у його програмі був.

Так само зрозуміло, що навряд чи сама реформа завершиться на цьому рішенні. Менше місяця тому у Верховній Раді було зареєстровано цікавий законопроект 2713-д щодо оподаткування доходів від діяльності з організації та проведення азартних ігор та лотерей. Ним, зокрема, пропонується прибрати ряд суперечностей у наявному законодавстві. Зокрема, пропонується визначити, що «до діяльності у сфері розваг не відноситься діяльність з організації та проведення азартних ігор та діяльність з випуску та проведення лотерей». Змінюються підходи щодо дохідності лотерей, у яку пробується включати і незапитану частину виграшів. До числа оподаткованих азартних ігор включається «діяльність з організації та проведення азартних ігор казино у мережі Інтернет, діяльність з організації та проведення азартних ігор у покер у мережі Інтернет». Все це розширяє базу оподаткування в ігровій індустрії, а, отже, потенційно збільшує доходи бюджету. Важко сказати, яка доля чекає на цей законопроект, але те, що ухвалені сьогодні норми ще будуть видозмінюватися – це факт. Ключова перевага 2713-д у тому, що його прийняття зможе зробити гральний бізнес зробити конкурентним, адже прибирається оподаткування виграшу гравців й на певний період валовий гральний дохід буде дорівнювати 0, й це добрий сигнал для західних інвесторів.

Водночас, все це не знімає значимість ухвалених сьогодні рішень. Помилки виправляти ніколи не пізно. Навіть через майже 12 років.