Про роль громадських організацій в боротьбі з розкраданням армії пише ІА ГО «Антикорупційна сокира».
Чи є життя після яєць за 17 гривень для корупціонерів? Громадська антикорупційна рада при Міноборони рятує від корупції?
ромадська антикорупційна рада була створена при Міністерстві оборони України в квітні 2014 року як реакція на корупційні скандали (пам'ятаєте яйця по 17 гривень?).
Є консультативно-дорадчим органом, тобто таким, який має право лише обговорювати питання, а не вирішувати їх. Фактично громадян таким чином запросили до дискусії про корупцію в Міністерстві оборони. Такі дорадчі органи розповсюджені в Україні, проте виникає питання про вагомість їх впливу на владу. Наприклад, Громадську раду при Дніпровській міській раді очолює Геннадій Корбан, політичний побратим міського голови Бориса Філатова.
Це дозволяє скептикам говорити, що консультативно-дорадчі органи виступають в якості ширми демократичних перетворень, за якою приховується корупція. Але чи є така думка вивіреною?
До Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони увійшли члени громадських організацій, таких, як «Центр протидії рейдерству та корупції», «Автомайдан», «Антикорупційна сокира», «Сорорітас». Очолив раду Євген Грушовець («Асоціація правників України"). Але завдяки медіа її асоціюють з Богданою (Даною) Яровою, яка нещодавно знялась для Playboy та продає свої фото з автографом для підтримки армії.
9 січня 2024 року її призначили радником заступника міністра оборони Дмитра Кліменкова. Як вона заявила, це новий формат співпраці, оскільки наприкінці 2023 року створили "Агенцію закупівель у сфері оборони", тому ГАР вже не має такої актуальності.
Громадська антикорупційна рада при Міноборони як реакція на корупційні скандали, як спосіб оновлення Міністерства оборони існує вже майже рік. Про які результати діяльності можна казати?
Створенню Громадської антикорупційної ради при Міноборони перешкоджав сам Резніков?
На офіційному сайті Міністерства оборони України вказано: "Сьогодні, 14 квітня, відбулося установче засідання Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України, яка утворена за ініціативи міністра оборонного відомства Олексія Резнікова".
Проте, на думку Дани Ярової, колишній міністр оборони Резніков насправді перешкоджав створенню дорадчого органу. Радник в Міністерстві оборони Ярова
Вона заявила в інтерв'ю "ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ", що головним при створенні Громадської антикорупційної ради було питання доступу до державної таємниці:
– Героям слава! Я входила в робочу групу з розроблення положення антикорупційного органа. І ми майже чотири тижні ламали списи з Міністерством оборони. Основний наріжний камінь всієї цієї історії – це надання доступу членам дорадчого органу до держаної таємниці. Якщо такого доступу не буде надано, то сенсу в цьому немає ніякого, це білий шум для того, щоб сказати, що щось робиться. Рада перетворюється на ширму… Але що я можу як членкиня (сміється, – ред.), використовуємо інфінітив (напевно, мала на увазі слово "фемінітив", – ред.) якщо я маю доступ до державної таємниці?
– Це по Фройду, це по Фройду, – сміється ведучий.
– Я йду до департаменту державних закупівель, піднімаю контракти, вивчаю ці документи... А далі я в рамках державної таємниці можу йти до правоохоронних органів і передавати їм ці справи, звітувати суспільству, що ось такі випадки корупції були знайдені, туди передали матеріали справи, тепер слідкуйте за руками правоохоронців, які цим будуть займатись. Ось так ми ламали списи чотири тижня, дуже було складно, не хочу брехати, дещо комічно, дещо складно. Але ж ми-таки прийняли положення про антикорупційний орган, який включає допущення до державної таємниці…
Потім відбулося голосування, до якого залучили громадян. Ярова поскаржилась, що попри прийняте рішення та голосування, офіційно результати не оголошували, щоб затягнути створення Громадської антикорупційної ради при Міноборони:
– Це свідоме затягування процесу, свідоме затягування доступу членів дорадчого органу до безпосереднього виконання завдань.
В інтерв'ю 5 КАНАЛУ Ярова знов повторила тезу, що організацію Громадської антикорупційної ради буксують, навіть відкрили сумнівну кримінальну справу, що нібито відбулося втручання в електронні системи під час голосування:
– Є кримінальне провадження, яке відкрите Соломенським (Солом'янським, – ред.), внезапно, Соломенським відділом поліції… Насправді платформа НАЗК – це державна платформа, і оператор "Київстар" підтвердив, що жодного втручання в голосування не було.
Окрім цього, Ярова звинуватила Міністерство оборони в тому, що вони паралельно бояться залучати громадських активістів до антикорупційної діяльності та "перезапускають" якийсь штатний антикорупційний орган:
– Але паралельно вони запускають перезапуск свого органу антикорупційного, який завжди був при Міністерстві оборони. Це штатний орган, це штатні співробітники, я навіть бачила на одній зустрічі людину, яка його очолює на сьогоднішній день. Тобто він є, він був, і при яйцях, і при яблуках, і при всьому іншому... Чому в мене великий скепсис до цього органу? Мені там почали писати: "Дана, подавайте свою кандидатуру туди". Це штатна посада в Міністерстві оборони України, це посада, коли ти стаєш на цю посаду, ти підпорядкований, у тебе є накази міністра оборони та його заступників. Я навіть не знаю, яку алегорію провести, але ти в структурі, яка пропитана корупцією, і ти будеш намагатися там щось робити, то це утопія. Мені на ранок стало відомо, що міністр оборони вже затвердив наказ про створення офісу реформ без голосування, без нічого, туди зайшли якісь люди, і навіть затвердили склад. Такі цікаві метаморфози: є всенародне голосування, є голосування, яке підтримало сорок дві тисячі українців, є результати цього голосування, які підтверджені НАЗК, і є якісь історії в Міністерстві оборони, де призначаються "свої" люди, тому що офіс реформ вони відновили без процедури голосування, просто призначили своїх людей. А коли ми казали щодо антикорупційного дорадчого органу, що призначте людей, щоб швидко запрацював механізм, бо історія з оцим антикорупційним дорадчим органом почалась після 10 лютого, сьогодні ж на дворі вже 10 квітня, тобто 2 місяці ми просто нічого не можемо зробити. Ми обрані, але ми не призначені. Я вам більше скажу, після призначення ми повинні ще пройти процедуру через СБУ для доступу до державної таємниці. Скільки займе часу ця процедура – ви ж розумієте, перевіряти можна півроку…
Ярова сказала, що люди, які обрані до складу Громадської антикорупційної ради, не влаштовують особисто міністра Резнікова:
– Ті люди, які зайшли, яких обрали, за яких проголосували, дійсно не влаштовують Міністра оборони. Моя кандидатура для нього – це дійсно для нього болюча тема, а ще я набрала найбільшу кількість голосів. І дійсно, його це не влаштовує. Його не влаштовують люди,які дійсно розуміють, для чого туди йдуть. У мене є досвід роботи в Міністерстві оборони, для мене взяти документи та розібратись, де і що в них відбулося, яка в них змова чи не змова – це дуже швидка історія, у мене юридично-економічна освіта, у мене досвід роботи в бізнесі 25 років. Звісно, його це не влаштовує.
Щодо ефективності роботи Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони в майбутньому Ярова зазначила:
"У мене дуже великі сумніви (що дадуть нормально працювати, – ред.), якщо нас навіть затвердять".
Але Громадська антикорупційна рада при Міноборони все ж таки розпочала свою роботу в квітні 2024 року. І згодом дорадчий орган звітував про свої успіхи у Фейсбуці.
Громадська антикорупційна рада при Міноборони: віхи діяльності
Яєць по 17 гривень за штуку більше не буде
28 квітня 2023 року відбулася презентація Громадської антикорупційної ради при Міноборони. Грушовець розповів про стратегічні завдання органу.
3 травня відбулася зустріч ГАР із керівництвом національного антикорупційного бюро.
А потім звернулись до яєць по 17 гривень. 8 травня члени та членкині Громадської антикорупційної ради при Міноборони розпочали знайомитись з документами, що стосуються закупівлі харчування для військових.
А вже наприкінці травня заявили, що відтепер закупівля продуктів буде відбуватись "за новими принципами". Ярова оголосила, що це є заслугою Громадської антикорупційної ради, яка вимагала оприлюднення торгів на "Прозоро". Завдяки цьому, як каже Ярова, зекономили 4,6 млрд грн. І дійсно, вартість закупівлі яєць була знижена, але чи можна сказати, що це лише завдяки ГАР відбулося, а не є об'єктивним процесом змін у сфері, на яку після гучного скандалу звернули увагу не тільки в українському суспільстві, але й західні союзники?
Одночасно членів ГАР почали звинуватити в продажності. У Раді відповіли, що це – кампанія проти них тих фірм, які займались постачанням продуктів за завищеними цінами.
22 червня в Громадській антикорупційні раді при Міноборони оголосили про початок співпраці з посольством США щодо антикорупційної політики.
Скандал з аудиторами: Громадська антикорупційна рада виступила на стороні Міноборони
У червні виник скандал: у Державній аудиторській службі України вказали на порушення в закупівлях Міноборони.
Це інтерпретували в Міністерстві таким чином: аудитори вимагають від підприємців повернути прибуток, який вони отримали як постачальники. Навіть озвучили суму – 2,5 млрд грн. У Forbes назвали аудиторів "ідіотами" та випустили достатньо емоційні статті з цього приводу. З різкою критикую аудиторів виступив і міністр оборони Резніков.
Громадська антикорупційна рада при Міноборони виступила на захист підприємців. Її члени та членкині звернулись до Кабінету Міністрів: "Рада просить Кабінет Міністрів України сприяти у розв"язанні ситуації та підтримати позиції МО шляхом врегулювання окремих спірних питань застосування положень резонансної Постанови Уряду від 20 березня 2022 року № 335 "Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану".
При цьому в Державній аудиторській службі заявили, що вони не вимагали від підприємців повернути гроші, та взагалі на увазі не мали все те, у чому їх звинуватили:
"Наголошую: Державна аудиторська служба жодних відносин із постачальниками не має, нічого від них не вимагає і не може вимагати, це не наша функція. Ми звернулися лише після проведення ревізії з вимогою до Міноборони привести контракти у відповідність до вимог 335-ї постанови. Щодо вимоги повернути кошти, до підприємств Держаудитслужба не зверталась, це маніпуляція", – зазначив заступник голови ДАСУ Патюк.
На сторінці у Фейсбуці, де свою позицію в цьому питанні висловила Громадська антикорупційна рада при Міноборони, розміщено коментар від одного з користувачів (зберігаємо правопис, – ред.):
"Крім яєць по 17 гривень та води замість соку аудитори визнали 36 мільярдів збитків по невиконаним договорам по МОУ. Але дуже уважні ТікТок-волонтери при МОУ продовжують і на це закривати очі. Вони продовжують свою напружену та кропітку роботи на благо України. Жодної заяви від ТікТок-волонтерів до правоохоронних органів громадськість і не дочекалась. З такою Вашою роботою Ви не помітите, коли навіть будівлі МОУ вкрадуть".
Скандал навколо закупівель форми: Громадська антикорупційна рада визнала, що куртки точно не були літніми
Наприкінці серпня 2023 року виник скандал навколо закупівлі Міністерством оборони зимової форми для ЗСУ за вартістю, яка вище від реальної втричі.
Окрім цього, Міноборони звинуватили, що форма насправді є літньою. На ці звинувачення міністр оборони Резніков запропонував парі: якщо виявиться, що Міністерство оборони справді поставило 180 тисяч літніх курток замість зимових, то він подає у відставку.
У Громадській антикорупційній раді при Міноборони України не могли не відреагувати на це. Голова Грушовець навіть особисто відправився на склад перевірити форму. Він заявив, що куртки з Туреччини для українських військовослужбовців, що стали об'єктом розслідування журналістів, точно були зимовими, а не літніми. Він припустив, що закупівля курток за завищеною ціною – фарс:
"Нам точно вдалося з'ясувати, це факти, які точно підтверджені. По-перше – це куртки не є літніми, не є демісезонними, це зимові куртки, які пошиті на турецьких фабриках. Ми розуміємо, що це були події літа-осені 2022 року. І вже восени вони були поставлені в Збройні сили України. І більша частина цих курток дійсно була видана. Ще деяка партія залишається на складах. Тому перше твердження, що куртки були літніми, воно не відповідає дійсності. І відповідно, ми всі повинні розуміти, що ті цифри, про які говорили журналісти, що нібито куртка коштує 20 чи 30 доларів, ми розуміємо, що за 30 доларів неможливо купити зимову куртку".
Також він сказав, що в Громадській антикорупційній раді "відсутні інвойси" щодо закупівель, які є в журналістів, тому інформація від них є сумнівною.
Грушовець сказав, що якщо і є завищення цін, то це проблема не Міністерства оборони, а посадовця, який укладав контракт. І взагалі, про яке завищення може йтися, якщо тобі постачальник вже виставив ціну, це його справа, а ви погодились? Ринкові відносини, нічого особистого. Окрім цього, курток закупили більше, ніж 180 тисяч, що також треба враховувати.
У листопаді СБУ повідомила про підозру колишньому заступнику міністра оборони Шаповалову. За матеріалами справи, у 2022 році цей посадовець, вступивши в змову зі своїми підлеглими, здійснив закупівлю неякісної військової форми в приватної компанії майже на 1 млрд грн.
Слідством встановлено, що військові ЗСУ не можуть використовувати вказану форму, оскільки вона непридатна для експлуатації в холодну пору року в умовах ведення інтенсивних бойових дій.
А на початку січня 2024 року набрав обертів скандал зі львівським бізнесменом Ігорем Гринкевичем, який був одним із найбільших постачальників Міністерства оборони. 29 грудня його затримали за спробу підкупити одного з керівників ДБР хабарем у 500 тисяч доларів.
Слідство заявило, що бізнесмен пропонував хабар за допомогу повернути йому майно, вилучене з підконтрольних йому компаній під час розслідування кримінальної справи навколо закупівлі одягу та білизни для ЗСУ, які повинен був постачати Гринкевич. Він виграв 23 тендери на 1,5 мільярда гривень.
За попередніми оцінками від ДБР це призвело до зриву постачання і збитків бюджету на 1,2 мільярда гривень.
У Міністерстві оборони заявили, що воно зразу ж розірвало контракти з фірмами Гринкевича.
Надати коментар попросили членкиню Громадської антикорупційної ради при Міноборони Богдану Ярову. Вона заявила, що угоди з Гринкевичем укладались ще до неї. А до неї були і яйця по 17 гривень, і сумнівні закупівлі форми. Але вже за все це несе відповідальність Шаповалов. Тому це стара справа, а зараз, коли працює Громадська антикорупційна рада, такого більш немає:
"Скажу чесно, поставлю собі галочку в карму:в цьому році криків, істерик, що немає зимової форми, немає. Хтось може бути незадоволений якістю, але цей зимовий одяг здавався по технічним умовам. Всі необхідні перевірки на якість були здійснені в лабораторіях".
Також Ярова сказала, що в Міністерстві оборони України зараз проводиться внутрішній аудит – намагаються з'ясувати, чи є договори з Гринкевичем, чи їх немає. Оскільки незрозуміло, які компанії з ним пов'язані, а які – ні. А в тих компаніях, які звинувачують в зв'язках із Гринкевичем, Гринкевич не є директором, отже довести цей зв'язок неможливо.
Окрім вказаних гучних скандалів – щодо закупівель продуктів та форми – Громадська антикорупційна рада при Міноборони повідомила про корупційні ризики закупівлі паливно-мастильних матеріалів. З цього приводу навіть звернулася до суду, щоб змусити ДБР відреагувати на її заяву.
Наприкінці 2024 року Громадська антикорупційна рада висловила занепокоєння тим, що в Міноборони не здійснили деякі антикорупційні заходи, серед яких – розроблення проекту про інвентаризацію майна та земель.
"Це по Фройду, це по Фройду!"
Дана Ярова, членкиня Громадської антикорупційної ради при Міноборони, є своєрідним обличчям цього дорадчого органу – вона постійно з'являється в медіапросторі. 9 січня її призначили радником заступника міністра оборони Дмитра Кліменкова.
Фемінітив "членкиня", який в ЗМІ використовують саме відносно неї, а також вона сама себе так постійно називає, викликав у суспільстві суперечливу реакцію. Так, коли вона назвала себе "членкиню" під час інтерв'ю "ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ", ведучий вигукнув: "Це по Фройду, це по Фройду!"
Взагалі, Ярова є суперечливою особистістю, думки та дії якої одні вихваляють, а інші – критикують. Членкиню вважають "авторкою "серіалу" "Особливості закупівлі в Міноборони", волонтеркою, "незламною українською жінкою", успішною бізнес-леді та "ТікТок-активістом".
Її звинувачували в зв'язках із Сергієм Пашинським – у тому, що обіймаючи посаду радника Міністра оборони, Ярова лобіювала інтереси колишнього депутата.
Але вона відмела ці звинувачення та надала повну відповідь: "Ви хочете запитати, чи особисто з ним зайома? Знайома. Назвіть мені людину з політичного поля України, і, певно, я буду з нею знайома особисто. Чи маю я телефони цих людей? Так, маю".
Ярова може використовувати ненормативну лексику з метою кращої трансляції своїх думок, тому її дописи у Фейсбуці є яскравими та цікавими, вони привертають увагу своєю глибиною та емоційністю.
Позиціонує себе як критик колишнього міністра оборони Резнікова.
Але осіб такого масштабу, такої величі не тільки шанують, але й критикують. Вона знялась наприкінці 2023 року для Playboy, що викликало обурення в "хейтерів", а потім почала свої фото з автографом продавати через Фейсбук, збираючи на допомогу армії.
Також на аукціон вона виставила свої панчохи, в яких знялась для Playboy.
"Бульвар Гордона" розмістив відповідь Ярової "хейтерам" (російською мовою):
"Относительно хейта под названием "Как вам не стыдно сниматься полуголой". Значит так. Мне 45 лет. Я родила четырех детей, двое из которых двойня. Моя война началась в 2014 году. Я оставила бизнес, благо, я все организовала так, что он выжил. Я пережила столько горя и боли, что никому не пожелаю пережить то, что пережила я. Я почти два года ...башу на армию. Я восемь месяцев провела в Министерстве обороны на общественных началах".
Після цього вона додала, що для неї люди розподіляються на три сорти: ті, що наближають перемогу, ті, що не заважають, і ті, яким байдуже. Оскільки вона відноситься до першого сорту, то "хейт" на її адресу недоречний.
Не дивлячись на "хейт", Ярова переконливо заявляє, що завдяки її діяльності в якості членкині Громадської антикорупційної ради держава зекономила мільярди, а в Міністерстві оборони Україні відбуваються конструктивні зміни та оновлення.