Рахункова палата виявила шокуючу неефективність державного архітектурно-будівельного контролю в Україні за останні три роки.
ІА ГО «Антикорупційна правозахисна рада» пише: посадовці штучно перешкоджали роботі ДІАМ, є веилкий ризик корупції.
Державну інспекцію архітектури та містобудування України (ДІАМ) створено в грудні 2020 року у зв'язку з ліквідацією Державної інспекції містобудування та Державної сервісної служби містобудування. Фактично ДІАМ розпочала діяльність у вересні 2021 року .
Рахункова палата здійснила перевірку діяльності установи, був опублікований звіт.
Роботу ДІАМ штучно гальмували
Аудитори встановили приголомшливу неефективність діяльності ДІАМ:
«Незважаючи на значне збільшення в досліджуваному періоді обсягів будівництва, спостерігається помітне скорочення кількості заходів державного архітектурно-будівельного нагляду і контролю».
Вони стверджують, шо головні причини недостатнього контролю та нагляду у сфері будівництва –
ВІДТЕРМІНУВАННЯ РОЗПОЧАТОГО ЩЕ У 2020 РОЦІ РЕФОРМУВАННЯ структури управління у сфері містобудівної діяльності
та обмеження, введені постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 ЩОДО ЗДІЙСНЕННЯ БУДЬ-ЯКИХ ЗАХОДІВ КОНТРОЛЮ ТА НАГЛЯДУ В ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ.
Результат – у 2022 і 2023 роках порівняно з 2021 роком відбулося СКОРОЧЕННЯ КІЛЬКОСТІ ЗАХОДІВ КОНТРОЛЮ МАЙЖЕ В 10 РАЗІВ (із 7700 до 800 заходів).
Отже, посадовці спеціально вигадали перешкоду, мовляв, не треба перевіряти під час воєнного стану, бо ворог може скористатись аудиторською інформацією, ой-ой!
Виглядає непереконливо.
Адже сфера будівництва є однією з найкорумпованіших в Україні. Так, ІА ГО «Антикорупційна правозахисна рада» лише протягом 2023 року неодноразово стикалося з тотальним безладом у цій сфері, який межує з криміналом. Звертаючись до ДІАМ щодо сумнівних об'єктів, ми зазвичай отримували відповідь: о, ми глянули, а в базі даних про ваших порушників нічого немає, отже, вони незаконно будують. Наприклад, так було із незаконною заправкою БРСМ у Дослідному. Також цікавим є житловий комплекс Порт-сіті в Дніпрі – попри низку документів, які свідчать про незаконне будівництво, апартаменти вже продаються.
Можна припустити, що роботу ДІАМ штучно саботували під приводом воєнного стану задля рейдерства та незаконного будівництва.
Співробітники ДІАМ нараховували собі НАДВИСОКІ виплати
Попри тотальну неефективність роботи Державної інспекції архітектури та містобудування України, керівництво прийняло рішення про нарахування собі шалених грошей з бюджету. Здійснили вони це ЗА РАХУНОК НЕДОБОРУ ШТАТУ.
«Незважаючи на скорочення основних показників діяльності, ДІАМ не приділяла достатньої уваги заповненню вакансій. При затвердженій граничній чисельності працівників 660 шт. од. частка вакантних посад становила в середньому майже 60 відсотків. Утворена в результаті цього економія фонду оплати праці ДАЛА ЗМОГУ СПРЯМУВАТИ ВІЛЬНІ КОШТИ НА ВСТАНОВЛЕННЯ ПРАЦІВНИКАМ НАДВИСОКИХ РОЗМІРІВ ЗАОХОЧУВАЛЬНИХ ВИПЛАТ (600–1490 ВІДС. ПОСАДОВОГО ОКЛАДУ), які не відповідали внеску працівників у загальні результати роботи, на що витрачено, за розрахунками, 319,3 млн грн, тобто майже 45 відс. усіх витрат державного бюджету на утримання ДІАМ».
Отже, сотні мільйонів не своїх коштів привласнили.
Нормативно-правове рулювання сфери архітектурно-будівельного контролю в повному безладі
Рахункова палата звертає увагу на те, що законодавство недостатньо регулює сферу архітектурно-будівельного контролю.
Це створює значний ризик корупції.
Читати далі – за посиланням.