Останніми днями мас медіа багато уваги приділяє ганебній та огидній поведінці співробітників Кагарлицького відділу поліції. Деякі спостерігачі та коментатори зі сфер політики та медіа вважають легітимним проводити паралелі поміж Кагарликом та трагічними подіями у Врадіївці 7 років тому. Там теж мав місце випадок police brutality (як кажуть американці) — жорсткості та свавілля з боку поліції.

Але принципова відмінність у реакції керівництва Національної поліції тоді і тепер не може не кидатися в очі (знову дозволю собі вислів англійською — the difference could not have been more striking).

Після подій у Врадіївці правоохоронці намагалися приховати, що трапилося, та виходячи з хибного уявлення про корпоративну солідарність (насправді це буда кругова порука) всіляко захищали винуватців від відповідальності.

Сьогодні поліція демонструє відкритість та прозорість. Весь відділ поліції у Кагарлику було миттєво розформовано, 60 поліцейських було виведено поза штат (тепер перспективи подальшої служби кожного з них будуть вирішуватися кадровою комісією Національної поліції), а двоє поліцейських, яких звинувачують у скоєнні злочину, були оперативно затримані. Принциповий момент — негідників затримала служба внутрішньої безпеки ПОЛІЦІЇ, яка після затримання миттєво залучила слідчу групу ДБР до розслідування. Тобто бачимо, що сучасній НПУ вдалося зламати багаторічну — а радше багатодесятирічну — систему кругової поруки в правоохоронних органах.

Соціологи завдяки природі своїй професії є реалістами. Більш ніж переконаний, що реалістичне розуміння того, які механізми працюють в суспільстві, є корисним для кожної людини. Тому ми повинні розуміти, що відхилення від нормативної поведінки (тобто випадки катувань і нелюдського поводження) на превеликий жаль трапляються у будь-якій правоохоронній системі. Напевно весь світ сьогодні знає про трагічну загибель Джорджа Флойда від рук поліцейського в США. Суспільство вільне від будь-яких злочинів (в тому числі і з боку правоохоронців) є наразі утопією. Принциповий момент — це те, як система реагує на порушення закону з боку своїх співробітників, чи вбудовані до правоохоронної системи запобіжники, які гарантують невідворотність покарання тим, хто вчиняє протиправні дії. І тут Україна та НПУ демонструють свою налаштованість на співпрацю як з міжнародними організаціями, організаціями які запобігають катуванням та стежать за дотримання прав людини, так і з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини.

Ба більше, керівництво МВС в особі міністра А. Авакова поінформували суспільство про запровадження на всіх рівнях роботи поліції системи постійного контролю за діями посадовців-поліціянтів. Такий контроль буде здійснюватися за допомогою сучасних технологій — тестується програма «Сustody Records» (можна перекласти як «моніторинг/реєстрація затримань»). За допомогою цієї програми буде відбуватися онлайн реєстрація осіб, які затримуються поліцією, починаючи від самого затримання і включно зі скаргами та іншими формами моніторингу контролю за діями поліцейських-посадовців. І ця система буде працювати цілодобово у постійному режимі! Наразі це пілотний проект, який тестується поліцією Кировоградщини. У рамках цього проекту буде переоблаштовано 10 відділів та відділень поліції. Реалізація цього проекту у загальнонаціональному масштабі потребуватиме бюджету у понад 20 млн євро.

Тобто бачимо, що керівництво Нацполіції демонструє наявність політичної та адміністративної волі до розбудови такої системи правоохоронних інституцій, яка буде гарантувати як очищення поліції від випадкових людей, так і суворе покарання тих поліцейських, які порушують закон. Орієнтація на європейські стандарти роботи правоохоронців в поєднані з використанням новітніх технологій показує свою результативність вже сьогодні.