Відновлення будинку на Соборному проспекті в Запоріжжі вартуватиме місту майже 300 тисяч доларів за квартиру.

Відбудова нашої держави – процес, який триває паралельно з новими руйнуваннями, адже бойові дії не припиняються. Та для того, щоб люди могли залишатись в своїй країні і виживати в умовах війни наскільки це можливо відбувається  відновлення інфраструктурних та енергетичних об'єктів, відбудова, ремонтні роботи закладів освіти, лікарень, пологових будинків. Здійснюється будівництво  житла для осіб, які втратили житло, внутрішньо переміщених осіб.

 На сьогоднішній день законодавці працюють над законопроектами, законами щодо реконструкції  застарілого житлового фонду. Архітектори, інженери, урбаністи працюють над сотнями візуалізацій проектів відновлення як окремого об'єкта, так і цілих населених пунктів. Над питаннями відбудови зруйнованих українських міст, сіл, містечок працює держава, Фонд відновлення зруйнованого майна, міжнародні гуманітарні фонди, волонтерські організації, окремі бізнеси.

Процес відбудови розпочався зі створення «Плану Відновлення України», в рамках якого визначено перелік Національних програм для досягнення ключових результатів. «U-LEAD з Європою» розпочав надання підтримки 24 відібраним громадам у розробці Програм комплексного відновлення території та Планів відновлення та розвитку громади. Програма комплексного відновлення території – це аналітично-просторовий документ, який визначає основні містобудівні та соціально-економічні пріоритети політики відновлення території, постраждалої внаслідок збройної агресії. План відновлення та розвитку громади – це документ стратегічного планування, який включатиме завдання і заходи відновлення та розвитку, проекти місцевого розвитку. «Ці два види документації є взаємопов'язаними й допоможуть громадам як забезпечувати ефективну відбудову, так і залучати кошти на реалізацію проектів відновлення», – наголошують в U-LEAD

Важливо розуміти, що відбудова країни не має бути просто відтворенням того, що існувало раніше. Повоєнна відбудова України передбачає не лише містобудівну і архітектурну, а й економічну і соціокультурну модернізацію країни.

Підходи до забудови міст, до принципів розробки містобудівної 

і проектної документації – мають бути переосмислені і якісно змінені – з урахуванням нових викликів, сучасних тенденцій і передового світового досвіду.

Для відновлення України потрібні величезні суми коштів, і звісно без зловживань не обходиться, для прикладу м. Запоріжжя, там  уже відновлюють сім житлових будинків, що постраждали від російських прильотів. П'ятиповерховий будинок в м. Запоріжжя, проспект Соборний151/вул.Сталеварів11-один з найдорожчих об'єктів відбудови. В будинку пошкоджено 2 під'їзди та 24 квартири. Місцева влада підрахувала, що вартість реконструкції повинна сягнути 399 млн.грн. Приблизна вартість реконструкції однієї квартири складає понад 300 тисяч доларів, а це приблизно 5 тисяч доларів за метр квадратний,( до війни вартість квартири в цьому будинку становила  70 тисяч доларів), але ж за ці кошти можна придбати кілька квартир в столичних новобудовах. Міська рада посилається на те, що цей будинок  візитна картка міста. Будинок по проспекту Соборному, 151 в Запоріжжі, був побудований за замовленням комбінату «Запоріжсталь» та введений у експлуатацію в 1955 році — пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення. Через статус «пам'ятки» знищеного армією рф будинку, відновлення конструкцій триває саме в форматі реставрації, на відміну від інших знищених ракетами будинків в Запоріжжі. Тож вимагає індивідуального підходу. Оновлення і ремонт фасаду старого будинку на Соборному — один з найбільш відповідальних етапів. Для відтворення початкового вигляду фасаду підрядники, що реконструюють будинок в партнерстві з комбінатом «Запоріжсталь», взяли зразки будівельної плитки з цього будинку та замовили аналог. Плитка, якою був облицьований будинок-пам'ятка, керамічна. І виготовлялася вона в Донецьку, звідти і везли будматеріали під час будівництва будинку в 50-ті роки. Через унікальність будматеріалів реконструювати подібні житлові будинки набагато складніше та дорожче, ніж збудувати нові. В.о міського голови Анатолій Куртєв закликає не рахувати за одну квартиру, адже це комплекс всього будинку, і коштує дорожче, ніж новобудова. Загальні строки реалізації проєкту реставрації, що згідно із проєктно-кошторисною документацією було заплановано на тридцять місяців, пришвидшено майже в пʼять разів. Хід робіт за графіком на 2023 рік перевиконано на 150 відсотків.

Завдяки журналістам виявлено, що будівельні матеріали закуповують за цінами, завищеними в кілька разів, і Державне агенство відновлення та розвитку скасували деякі тендери. В скандалах з реконструкції фігурують: ТОВ «Анстрой Проект», попередня назва компанії «Альфабудкомпані, її власником був Шуваєв Антон Андрієвич (вони також виграли тендер у 2020р. на розробку проєктно-кошторисної документації з реставрації житлового будинку, який знаходиться на перехресті проспекту Соборного та площі Запорізької). Керівниками якого є Павло Чорний, Олена  Шуваєва, Артем Ічетовкін. Павлу Чорному та Олені Шуваєвій належать також:

-ТОВ „Запоріжспецтехніка“

-ТОВ „АНСТРОЙ“

-ТОВ „Запоріжбудгруп“.

Щодо керівництва ТОВ „Анстрой“ було відкрито кримінальні провадження та винесено  виправдувальні вироки суду:

Для прикладу витяг з Вироку від 30.08.2020 по справі 334/8578/19ЛЕНІНСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ М. ЗАПОРІЖЖЯ:

 

Обвинувачений, умисно, з метою отримання перемоги в допороговій закупівлі, вніс до офіційного документу, а саме: довідки про наявність у Учасника працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід №19 від 13 червня 2018 року, завідомо неправдиві відомості щодо працівників, які працюють на підприємстві та завірив вказану довідку своїм підписом (як керівник підприємства) та печаткою TOB „Анстрой“, чим надав їй статус офіційного документа.

В подальшому сканкопія вказаної довідки була ним подана для участі у допороговій закупівлі через систему електронних закупівель щодо предмету закупівлі: „Капітальний ремонт: заміна інженерних мереж холодного водопостачання, гарячого водопостачання, центрального опалення, каналізації житлового будинку по вул. Звенигородська, №5 м. Запоріжжя“.

Так, обвинувачений в неустановлений слідством час та в неустановленому слідством місці, з метою створення видимості відповідності TOB „Анстрой“ кваліфікаційним вимогам до учасників допорогової закупівлі щодо предмету закупівлі: „Капітальний ремонт: заміна інженерних мереж холодного водопостачання, гарячого водопостачання, центрального опалення, каналізації житлового будинку по АДРЕСА_2 “ виготовив у невстановлений слідством спосіб, офіційний документ, а саме довідку про наявність у Учасника працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід №19 від 13 червня 2018 року та вніс завідомо неправдиві відомості щодо працевлаштування на TOB „Анстрой“ наступних працівників, які під час подання довідки для участі у допорогової закупівлі на підприємстві не працювали, про що обвинуваченому було достовірно відомо.

TOB „Анстрой“ станом на червень 2018 року працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, протокольним рішенням №2 від 18 червня 2018 уповноваженої особи ОСББ „ЗВЕНИГОРОДСЬКА 5“ прийнято рішення, що Учасник TOB „Анстрой“, ЄДРПОУ 40845172 відповідає кваліфікаційним критеріям та умовам тендерної документації.

На підставі вказаного рішення, TOB „Анстрой“ було визначено переможцем допорогової процедури закупівлі, щодо предмету закупівлі: „Капітальний ремонт: заміна інженерних мереж холодного водопостачання, гарячого водопостачання, центрального опалення, каналізації житлового будинку по вул. Звенигородська, 5 м. Запоріжжя“, код ДК 021:2015 — 45453000-7 — Капітальний ремонт і реставрація Ідентифікатор закупівлі UA-2018-06-08-000706-C та в подальшому укладено договір №ЗВ5/2106 від 21 червня 2018 року із ОСББ „Звенігородська5“.

Органами досудового слідства дії обвинуваченого кваліфікуються за ч.1 ст.366 КК України, а саме: як складання та видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів.

Ще один скандал виник під час тендеру, переможцем торгів стало ТОВ „Українські інвестиційні технології“ керівником якого є Тарас Юрійович Коновал, який за кілька днів до тендеру став керівником та головним бухгалтером, замінивши Валерія Засобу, власником ТОВ став Володимир Комар, замінивши Марину Кіракозову.

Перший договір на відбудову будинку, що знаходиться на проспекті Соборності 151 на суму 138 018 017,53 грн. було укладено між КП „Управління капітального будівництва“ та ТОВ „Українські Інвестиційні технології“ від 08 вересня 2023 року.-відбулось завищення цін на будматеріали на суму 1, 7 млн. грн.

В Другому договорі  виявлено завищення цін на суму близько 14 123 956 грн. Проаналізувавши вартість будівельних матеріалів по другому договору, виявилось, що лише по 9 позиціях вартість перевищує ринкову на понад 14 мільйонів гривень.

Державна аудиторська служба намагалась здійснити перевірку  цієї закупівлі, та в ході перевірки аудиторів не впустили на територію КП, після звернення в правоохоронні органи, досудове слідство так і не розпочалось. Маємо надію, що все таки буде проведена аудиторська перевірка, винні понесуть юридичну відповідальність.

Багато мешканців зруйнованих, пошкоджених будинків не хочуть жити в тих будинках, адже вони втратили там близьких людей, не хочуть жити на кістках, психологічно важко навіть перебувати поряд з таким будинком. Гліб Канєвський- голова аналітичного центру StateWatch вважає, що сертифікати на придбання нового житла мінімізують корупцію, можливо варто розг