Як і у Михайла Булгакова, у Костянтина Паустовського є свої адепти, які фанатично ототожнюють російського письменника з Києвом, і навіть — з українською літературою. І аби надати автору чергову «київську прописку», йдуть навіть на фальсифікацію.
У Києві, на Татарці, за ТЦ Променада стоїть закинутий будинок, без вікон і без даху.
І без адреси.
У відкритих джерелах я не знайшла історії цієї садиби. Але саме до цього будинку київський музей Паустовського водить екскурсію з нехитрою назвою «Місцями Паустовського»
Судячи по уламкам кахелю та ліпнини, яка багато років лежить упереміш зі сміттям, будинок дійсно дорадянського періоду. Але чи справді це місце пов'язане з Паустовським?
Вікіпедія (яка, звичайно, ані разу не джерело) каже, що Паустовський у 1910-х роках жив на Багговутівський 9. Скан домової книги власників садиб на Багговутівській станом на 1899-1914 рр вказує, що будинок належав Гаттенбергерам.
На користь цього документу свідчить і рядки з автобіографії Паустовського, де згадується те саме прізвище.
Але де саме розташований будинок номер 9 по вулиці Багговутівській?
Якшо уважно розглянути вищенаведений знімок домової книги, то ми бачимо, що 9 номер розташовувався ДО перехрестя з Овручською. Приблизно навпроти Київського Ієрусалиму -церкви Феодора Освяченого (храм зруйновано більшовиками, нині ведуться розкопки). «Будинок- привид», навколо якого прихильники Паустовського складають легенди, знаходиться в кількостах метрах від місця розташування справжньої садиби. Але чи вціліла садиба до сьогодні?
На жаль, новини невтішні. Орієнтовно на місці 9, 11, 13 будинків по Багговутівській стоїть багатоповерхівка під номером 3, спецзамовлення 80-х рр. Знімок із супутнику показує, що окрім бетонного гіганту, жодних малоповерхових споруд поруч немає.
Чи можливий варіант, що Багговутівську «перекроювали», нумерацію міняли і будинок Паустовського таки зберігся?
Перед вами карта Києва 1913 року.
В точності карти сумніву немає: нумерація вулиці не змінювалася з 1889 року (повертаємося до скану домової книги, перевіряємо мої слова). Парна/непарна сторони і перетин Багговутівської Овручською вулицею співпадають з картою сучасного Києва.
До того ж, за перехрестям з Овручською, вже з 1900 року, в будівлі під номером 23 розташовувався завод Укркабель. В закинутих цехах якого нині господарює ТЦ Променада. Зрозуміло, що 9 номер не може йти за 23. Тож данні розвалини лишаються безіменними.
Садиби Паустовського на Багговутівській не існує. Так, в столиці є кілька адрес, де квартирував автор. Але на Татарці «родинне гніздо» не зберіглося".
Яка ж дійсно адреса у садиби, щодо якої стільки історій та містифікацій?
Фактично будинок знаходиться у Квітучому провулку.
Якщо приглянутись до знімка з гугл-мапи, то ми можемо побачити цифру "9", виведену крейдою.
Церква РПЦ, яка розташована за таємничим будинком, вважає, що адреса заброшки — Квітучий провулок 9
Але як то можливо, якшо садиба розташована на парній стороні провулка, одразу за 18 номером, і за логікою, мала б носити номер 20?
Так як провулок зі сторони Променади було скорочено у зв'язку зі зміною забудови, нині він закінчується тупиком. Тому цілком можливо, що раніше, коли дорога провулку вела прямо на Багговутівську, будинок стояв на непарній стороні. І тоді його адреса дійсно — Квітучий провулок 9. А не Багговутівська 9, як вводять у оману організатори екскурсії "Місцями Паустовського".
Нащо київський музей Паустовського (розташований до речі, в стінах 135 школи) свідомо фальсифікує факти і бреше дітям (які натхненно лазять в аварійній садибі і розбирають її на цеглини).
Яку взагалі місію відіграє музей російського письменника в стінах української школи?
Ну а поки музейники тасують факти, будинок у Квітучому провулку обнесли по периметру будівельним банером. Можливо вже зовсім скоро справжня історія садиби навічно залишиться таємницею, похованою під щитами бульдозерів.
Більше історій — на моїй ФБ сторінці Фотографую Київ