Декілька разів у стрічці прочитала, що маску повинна носити хвора людина, а не здорова, декілька людей перепостили навіть державні джерела. Одне з цих джерел пише, мовляв маска не захищає від грипу, бо пропускає повітря, і, мовляв, вона для хворих, щоб затримувати інфекційні краплі. Відчуваєте, що тут щось не те з логікою? — здатність маски захищати залежить від того, хто її носить... Тут працюю, а тут ні.

Ще за часи мого студентства був цей майже психологічний тиск – якщо ти носиш маску для самозахисту, то ти неук. Просто був маскошейминг такий. Ніколи не бачений, наприклад, у Японії, де люди спокійно носять маски у період грипу, щоб захистити себе. Ніколи не бачений серед хірургів, що надягають маски під час операції, хоча і здорові, у тому числі, щоб захистити себе. І ніколи не бачений у США де у лікарні це є правило, надягати хірургічну маску перед тим, як зайти до палати до пацієнта з будь-яким ГРВІ (не тільки грипом).

Щоб розібратися з хірургічною маскою, потрібно знати декілька простих речей.

По-перше, деякі інфекції передаються через краплі, що можуть розпилятися при кашлі чи чханні. Краплі великі та важкі, тож інфекція дуже далеко не долетить (хоча і може залишитися на руках і речах), — наприклад, грип. Деякі інфекції більш пролазливі та розповсюджуються по повітрю легкими частинками, такі інфекції розповсюджуються далеко і просто – кір, вітрянка. Проти таких інфекцій хірургічна маска не захищає (потрібен як мінімум респіратор), бо вона створена захищати від сплесків та крапель – тому ж вона зветься хірургічною.

По логіці цих речей, хірургічна маска може потенційно захистити від інфекції, що долітає до вас у краплях.

По-друге, і мабіть найважніше, — при деяких інфекціях людина стає заразною ще в інкубаційному періоді, до того, як з'явилися будь-які симптоми. За даними CDC, людина розповсюджує грип за день до появи симптомів, і 5-7 днів після. Деякі люди розповсюджують ГРВІ (будь-яке) навіть після того, як всі симптоми пройдуть, наприклад, люди з імуносупресивними станами. Тобто хвора людина повинна носити маску, але у деякі періоди хвороби, вона ще навіть не знає, що вже розповсюджує захворювання.

І третє – це нереально у транспорті, на вулиці, і навіть в офісі примусити всіх хворих поводитися відповідально. Звісно, це повинно постійно підтримуватися, але ми повинні дружити з реальністю, якщо хочемо адекватно себе поводити – у реальності не буде 100% хворих носити маску на вулиці.

Чи насправді захищають хірургічні маски від грипу, то це питання до досліджень. Правильно сказати – вони знижають ризик захворіти на грип. Наприклад, ефективність хірургічної маски була 33%, коли члени родини, де у дитини ГРВІ, носили маску. При цьому, половина людей у цьому дослідженні не дуже і переживала, щоб носити цю маску правильно, то ця половина хворіла також як і ті, хто маску не носив (MacIntyre, 2008). Інше дослідження показало, що якщо вдома є хворий на грип, його співмешканці, що носили маску ТА мили руки, знизили шанси захворіти майже на 70% (Cowling, 2009). Метааналіз (Smith, 2016) показав, що хірургічна маска захищає від ГРВІ, включно з грипом, також, як і респіратор, знижаючи ризик приблизно на 50% відсотків. І таких досліджень багато – не 100% захист, але таки знижає ризик захворювання.

Якщо існує ризик заразитися грипом, наприклад, коли ви йдете до поліклініки у сезон грипу, де будете сидіти у черзі з хворими, то тут все ясно – маска і миття рук допоможуть захиститися. Що до того, чи варто вдягати маску невакцинованій людини просто так на вулиці – за це просто немає достовіної інформації. Якщо ми звернемося до CDC, то вони так прямо і скажуть, це невідомо чи має сенс всім носити маски, але, коли є ризик (епідемія і скупчення хворих, чи хворий дома), так, це має сенс. Чому CDC не знає? Бо немає даних як «люди всій землі» будуть ці маски носити, чи правильно, чи постійно, чи будуть вони мити руки, і чи не будуть вони носити ту ж саму маску по тижню.

Тобто якщо ви знаєте, що ви не вакциновані, що епідемія і ви йдете до стовпотворіння, де всі будуть кашляти та чхати і ви хочете собі маску, то let it be. Цей безпідставний маскошеймінг повинен припинитися. Людина повинна відчувати себе комфортно, захищаючи себе науково-доведенними засобами.

Що стосуюється примусового надягання маски людям з великим ризиком заразитися, то це не є найефективніший засіб. Якщо ви справді хочете захистити таких людей (я читала про водіїв), то їм повинна надатися безкоштовна вакцинація проти грипу. А маску нехай носять ті, хто від вакцінації чи відмовився чи має протипоказання.



Кондуктор перевіряє пасажирів, чи вони носять маску під час епідемії грипу у 1918 у Сієтлі. Справа — дворники носили маску.

Слоган був такий: «Краще бути смішним, ніж мертвим».


Людей заохочували більше бувати просто неба, а не товпитися — служба на ступенях церкви.

(Більше історичних фотографій у статті The Atlantic, Foto of 1918 Flu Epidemic)