Буду все максимально спрощувати. Тому не ображайтесь, будь ласка. Отже... Західна культура більше заснована на правилах, а східна — переважно на відносинах. Це не означає, що правила не грають ролі на Сході, а відносини неважливі на Заході. Грають, але меншу роль. Тепер питання: українська культура до якого із цих двої типів належить? Відповідь — до другого, східного, заснованого на відносинах і зв`язках. 

 

Що ж це за відносини, або соціальні зв`язки, які становлять основу української культури? .... Кумівство! Кум — це хрещений батько, який начебто має стати духовним наставником для дитини, яка виросте. Але, нажаль, якщо на першому соборі 325 році говорилось про те, що перед тим, як хрестити людину треба було її 40 днів вчити основам християнського вчення, то сьогодні про це мова не йде. Стати кумом — отримати привід для спілкування, зустрічей і, дуже часто, спільної пиятики. Ну і лобіювання інтересів, якщо масштаб дозволяє. Це якщо хтось добирається до великої політики, наприклад.

За майже 31 рік існування незалежної України нас без кінця трясе від низки політичних скандалів. Всі знають жарт «кум, сват, брат», знають кого називають «кумом ...». Суть скандалів така, що одна людина, яка добралась до влади, переступає правила на догоду відносинам.

Є проблема. І поки не зміниться основа культури, проблема існуватиме. Як її вирішити? Основа культури лежить у релігії. Основа української культури кумівства — у православній релігії. Неправославні церкви в нашій державі через понад 100-літню антисектантську пропаганду прийнято називати «сектами», що не відповідає дійсності. Про це ми писали тут. А саме такі церкви закладають інший тип культури — заснований на правилах. 

П. С. Якщо вам сподобався допис, подільться ним, поставте нагорі зірочку і підпишіться. Далі буде!