Існує в Європі одна територія, яка карбує свою монету, має самоврядування, її парламент неперервно працює вже більше як 1000 років і при цьому вона не є частиною ЄС, не є частиною Об'єднаного королівства Великобританії та Північної Ірландії. Це — острів Мен, який є самоврядним володінням британської корони. Маленький шматочок землі в Ірландському морі, який був населений кельтами, звойований норвезькими вікінгами, був володінням британських і шотландських лордів. Острів користувався своїм статусом на повну катушку — контрабандна торгівля між Британією і Ірландією йшла дуже успішно. Нарешті в 1765 році британський уряд вирішив, що досить і викупив права на острів у герцога Джона Мюррея за £70,000 та щорічний платіж £2,000 (у цінах 2000 років відповідно £5,235,000 та £150,000). Однак герцоги ще зберігали певні права до 1830 років. Враховуючи, що перший власник, герцог Стенлі отримав права на острів в 1405, то це означає, що сім'я володіла островом більш як 400 років. Документ викупу був відмінений лише в 1976, до цього гроші йшли цілком регулярно.

Однак острів зберіг свою самобутність і особливість — столітній досвід контрабанди не проходить просто так. В фундаментальній книзі Енциклопедія Метрополітана, яка була видана в Лондоні з 1817 по 1845 рік, зокрема вказується, що навіть після викупу прав острів зберіг свої закони (крім тих, що стосувались оподаткування), і тому наповнений боржниками і злочинцями з Британії.

Десь в 1670хх торговець з міста Дуглас, Джон Мюррей почав карбувати свою власну монету (підозрюю, що це непогано допомагає контрабандним операціям). На одній стороні був зображений трискеліон, дуже давній знак, споріднений зі свастикою. Як правило його зображують так, щоб біг відбувався за годинниковою стрілкою, але на старих монетах є і зворотній напрямок

Є жарт, що сенс цього герба, враховуючи географічне розташування: давати копняка Шотландії, ставати на коліна перед Англією і ігнорувати Ірландію.

Походження знаку точно не відоме, якось зв'язане з норвезькими вікінгами. Схожий герб був у Сицілії після облаштування там норманів, але там це старий знак, ще грецький. Як би там не було, на монеті написали латиною «Куди не кинь, буде стояти». З іншого боку був девіз герцогів Стенлі "Sans changer" — You"ll never get change, тобто Ти ніколи не змінишся. Але в контексті монети можна прочитати і як — решту ти не отримаєш.

Справа в тому, що острів монету карбував сам, а міді і нікеля там не було, тому з монетами завжди були складності. Ще однією причиною була різниця в вартості з фунтом. Уявіть собі монету, яка виглядає дуже схоже на фунт, але коштує менше. Бінго! Монети з острова Мен перетікали в Британію (але насправді не були там легальним платіжним засобом). Взагалі з замовленнями друку монет був страшний хаос. В 1708 острів запросив монетний двір в Лондоні накарбувати їм монети, але сер Ісаак Ньютон відмовив (я не знайшов причини). В якийсь момент їх навіть заборонили вивозити, але з розміну 12 британських фунтів на 12 острівних можна було виграти 2 фунти, тому в 1830 році на острові просто не лишилось мідних монет. Нарешті уряду в Лондоні набридла ця свистопляска і вони взяли карбування і вартість монет під свій контроль.

В 1970 році Британія перейшла на десяткову систему, з фунтом, який ділився на 100 пенсів. В цей момент острів запросив надрукувати йому окремі монети. А з 1972 він знову отримав право робити власний дизайн. Тут влада острова зрозуміла, що хочуть нумізмати світу і понеслось… Монети острова Мен змінювались мало не кожен рік, випускались нові серії, особливі і пам'ятні монети. Крім того на монетах карбувались спеціальні літери серій, щоб зробити їх більш "collactable" і іноді змінювали місце розташування. Все це поповнювало нумізматичні колекції по всьому світу, а острів отримував гроші. Власне монети є на будь-який смак, якісні і красиві. Наприклад, одна з перший монет з персональним комп'ютером (1989 рік !).

До речі, manx pound може бути використаний лише на острові Мен, хоча ви можете на острові платити британськими фунтами … деякі речі не змінюються.

Кораблі, літаки, птахи, історичні події, є ціла серія присвячена котам. На острові, як вважається, виникла особлива порода безхвостих кішок. Це символ острова і, звісно, він був відкарбований не на одній монеті.

Кішка за легендою не має хвоста, бо спізнилась на ковчег і хвоста прищемило дверима.

Монети з Гарі Потером з'явились на острові Мен ще в 2001 році, лише третя книжка вийшла, а вони вже зрозуміли до чого все йде. Ціла серія була випущена. Ось що значить мати хист.

Наостанок кумедна історія. Хіміки і тут пожартували і назвали одну з сполук Манксін (Манкс- (Manx), тобто Менський амін manxine-like amin) і придумали йому власний герб (манксін звучить по жіночому, тому ось так)