Перша відома мені монета з подвійною спіраллю ДНК з'явилась в 1989 році в Італії. Вона була присв'ячена науковим дослідженням в медицині. З одного боку рука зі скальпелем, мікроскоп, скельця і кардіограма. З іншого боку молода жінка з кадуцеєм в руках. Їі волосся перетворюється в подвійну спіраль. Внизу монети прізвища художників.
Ізраїль. В 1995 році Ізраїль випустив серію монет про медичні дослідження. В описі зазначались історичні успіхи медицини в Ізраїлі, на монеті зобразили змію, міжнародний символ медицини, оповиту навколо Менори. Праворуч — лабораторну колбу і серце, ліворуч — шприц і діаграму ДНК. Зверху був напис медицина в Ізраїлі двома мовами.
Індія. Міжнародна організація наукового рослинництва (International Crop Science Society) проводить всесвітні конгреси кожні чотири роки. Другий конгрес проводився в Н'ю Делі, Індія. В пам'ять про це були створена монета номіналом у 5 рупій. На монеті ми бачимо світ, заповнений рослинами. Знизу він охвачений двома колосками пшениці, зверху — подвійною спіраллю ДНК.
Італія. В 1998 році Італія відкарбувала красиву монету під назвою «До 2000 року: Віра і Людство». На одній стороні земна куля, навколо якої на орбіті 12 зірок Європи поміж трьох голубів, як символ миру та людства у третьому тисячолітті. З іншої сторони голова у профіль, взята з ескізів Леонардо да Вінчі. З голови народжується інтелект, показаний як «спалахи» у нейронах, які перетворюються на знайому нам подвійну спіраль. Номінал 2000 лір красиво поєднаний з ідеєю монети.
В 2000 році в «гру» втрутилась Замбія, на замовлення якої в Швейцарії накарбували незвичну овальну монету. Точно не зрозуміла мотивація, але на монеті зображена структура ДНК, напис ДНК код і міленіум.
В 2003 році з очевидних причин (50 років відкриттю) з'явилось відразу дві монети. Знов відзначились італійці (люблять вони цю ДНК), монета називається Робота в Європі. З одного боку «Модуло́р» — система пропорцій, розроблена архітектором Ле Корбюзьє. Ле Корбюзьє і описав його як «набір гармонійних пропорцій домірних масштабам людини, що універсально застосовні до архітектури і механіки». Праворуч — стилізована подвійна спіраль, вписана в пропорції. З країв монети розташовано зображення сучасних технологій. З іншого боку коваль з інструментами.
Велика Британія нірешті теж випустила монету до 50 років відкриття ДНК. Це єдина монета де крім самої структури надруковані літери A-T-C-G. В описі монети не було ні слова про Розалінд Франклін, тому довелося потім робити монети лише з нею. Але про це далі.
В 2009 році на Самоа випустили серію монет до 200 річчя дня народження Чарльза Дарвіна. Одна з монет містила зображення подвійної спіралі та хромосоми та напис Початок дослідження ДНК. Острови люблять випускати красиві монети — це дуже прибутково.
В 2012 сусіди білоруси випустили монету з відзначенням бацькоуства. З іншого боку зображено стилізовану спіраль ДНК з з̶ ̶б̶л̶е̶к̶д̶ж̶е̶к̶о̶м̶ ̶і̶ орнаментами.
В 2014 в Конго вирішили виділитись і зробити супермонету. Отже, зустрічайте! Всього 999 монет, кожна містить справжню ДНК гепарда (але жодна тваринка не була скривджена в процесі відбору — все дуже анімал френдлі)! Так, дійсно, перша в світі монета з ДНК, яка поміщена в скляну колбу і вшита в металеву основу. Реально заморочились, але ви можете купити її зараз десь за $200.
Австрія. В тому ж таки 2014 році (урожайний рік для незвичних монет з ДНК) випущена австрійська біметалічна монета (срібло і ніобій). На одній стороні викарбувано ДНК і (сперше) РНК. Також кадуцей, колбу і мікроскоп разом з написом «еволюція». З іншого боку обграно відомий рисунок «Марш прогресу» Рудольфа Залінгера, який копіювали і пародіювали трохи більше ніж скрізь.
Україна. Нарешті в 2015 році тут з'явилась і Україна. На монеті з серії університети є всі атрибути наукового пізнання: мікроскоп, атом, книга, хімічна структура, клітини і ДНК.
Острів Ніуе, відомий своїми монетами на всі випадки життя. Конкурс хто більше заморочиться з монетами досить конкурентний, непросто якось виділитись. В цій монеті є флуорісцентна фігура, тираж лише 500 штук, напис безсмертя і стилізоване зображення ДНК.
В цьому році випущена золота монета Гвінеї: розшифровка ДНК. Якоїсь особливої історії тут нема — просто золота монета.
Ще одна Українська монета вийшла в 2018 році в серії Ера технологій. Перша монета зображує вітрувіанську людину Леонардо да Вінчі на фоні стрічок ДНК.
Зате в 2020 році вийшло аж чотири ДНК-монети. Велика Британія нарешті вирішила виправити несправедливість і вшанувати Розалінд, тим більше, що в 2020 було сторіччя з року народження. Вийшла лаконічна та досконало витончена монета (не часто таке виходить). На ній зображена та сама фотографія 51 (тобто перше фото ДНК), напис фотографія 51 та ім'я РозалінД ФранкліН, яке тепер навічно поєднано з історією днК. А Крік і Вотсон ніяких монет не отримали тому що редиски :).
Греція. Ще одна цікава монета. В 430 році до н.е. в Афінах стався спалах хвороби, яку назвали Афінська чума. В 1994 році археологи досліджквали масове похованні і один з черепів зберігся настільки добре, що було можливо відновити риси обличчя. Це була 11-річна дівчинка, звичайного походження. Тому вона отримала звичайне ім'я Мирта. Саме вона зображена на одній стороні монети плюс гілки мирту по околу. З іншого боку — розшифровка ДНК патогена, який був причиною смерті — Сальмонелли. Перша в світі монета з ДНК бактерії.
Франція. Як ви можливо пам'ятаєте в 2020 році був світова ковід. У Франції вирішили створити пам'ятну монету у 2 євро для підтримки наукових медичних досліджень. За кожну придбану колекціонерами монету Паризький монетний двір жертвує 2 євро у фонд. На монеті показане об'єднане людство (у вигляді обличчя у сфері), яке дивиться на нескінченно малі об'єкти, показані як структури ДНК. Алегорія символізує інтелект і дослідження, які дозволяють керувати мікросвітом; дослідження, які перемагають хвороби.
Литва теж випустила в 2020 році свою золоту монету з ДНК. З одного боку герб Пагоня у вигляді розпаханих полів, з іншого — ДНК з колосками пшениці.
І, нарешті, знову Україна. В 2021 році Україна випустила монету з подвійною спіраллю ДНК у вигляді вишиванки. Не зовсім наукове зображення ДНК, але в описі є пряма відсилка, тому зарахуємо.
Таким чином, я вибрав 20 монет з зображенням ДНК. Загалом їх може бути ще досить багато, якщо вам такі знайомі, особливо до 2020 років, то додавайте.