6 червня в Херсонській області окупаційні війська рф здійснили теракт, що призвів до техногенної, гуманітарної та екологічної катастроф одразу в кількох регіонах України. Наслідки підриву Каховської ГЕС вже порівнюють аварією на ЧАЕС: масштаби такі ж серйозні окрім наявності радіаційного забруднення. Але чи дійсно «окрім»?

В результаті підриву Каховської ГЕС фактично перестало існувати однойменне водосховище, а понад 80 населених пунктів Херсонщини та Миколаївщини опинились під повним або частковим затопленням. Деякі громади – навпаки фактично втратили доступ до водопостачання, в тому числі – питного.

Наразі посадовці вже звітують про зниження рівня води в затоплених та підтоплених населених пунктах, кількість яких ще сягає 30. Проте це лише початок тривалого періоду подолання наслідків теракту. Адже встановити весь об'єм катастрофи досі неможливо.

***

ПІВДЕНЬ УКРАЇНИ: ШЛЯХ ДО ПУСТЕЛІ?

Сума втрат, що їх спричинив підрив Каховської ГЕС, зростає щоденно. Проте навіть проміжні підрахунки Мінприроди говорять про 55,6 млрд збитків лише довкіллю. В «твердій» валюті ця сума становить трохи більше 1,46 млрд доларів США.   

Головна загроза для півдня України – знищення екосистем. Простою мовою – зникнення рослинного і тваринного світу, який сформувався на цій території. Враховуючи знищення системи меліорації, в найближчі роки українці мають забути про легендарні херсонські кавуни. І взагалі про будь-яку сільгосппродукцію. Ба більше, за умови зневоднення і зміни мікроклімату, перетворення півдня України на пустелю – далеко не абстрактна загроза.

Одразу після вибуху в поверхневі води потрапило близько 150 тон машинного масла, яке містилось в технологічних відділеннях гідроелектростанції. Станом на 13 червня експерти Міндовкілля не виключають потрапляння у воду близько 460 тон масла.

Під загрозою повного знищення опинились 333 види тварин і рослин, серед них – червонокнижні. Зокрема нещодавно стало відомо про загибель 149 червонокнижних тритонів. Тварин винесло в Чорне море, а до життя в солоній воді вони не придатні.

На межі опинились одразу чотири національні парки: «Нижньодніпровський», «Великий луг», «Кам'янська січ», «Білобережжя Святослава». Наразі в районі природного парку «Нижньодніпровський» вода вже сходить, середній рівень складає 2 метри. В нацпарку «Кам'янська січ» рівень знизився на 11 метрів, також міліє акваторія парку «Великий луг». Підтоплено 63 689 га лісів, щонайменше третина з них загине.

Понесла збитки й Дніпропетровщина. В результаті різкого падіння рівня води в Мар'янському Зеленодольської громади Криворізького району стався масовий мор риби. За інформацією обласної військової адміністрації загинуло 855 кілограмів риби на загальну суму понад 7,6 мільйонів гривень.

***

БЕЗ ВОДИ ТА НА ПОРОЗІ ЕПІДЕМІЙ

Підрив окупантами Каховської ГЕС спровокував повне або часткове затоплення понад 30 населених пунктів Херсонщини і Миколаївщини. Найбільше постраждало лівобережжя Херсону. Там окупанти не дали можливість евакуювати населення. Люди змушені тижнями жити на дахах власних будинків. Годі й говорити, що організовувати евакуацію війська росії навіть і не думали. Натомість зробили те, що вміють найкраще: почали обстрілювати човни, що вивозили постраждалих херсонців в тому числі – з важкої артилерії. На жаль, є загиблі.

Посадовці вже звітують про зниження рівня води в Херсоні та громадах області. Проте мешканці підтоплених територій зіткнулись із загрозою спалаху цілого «букету» кишкових хвороб: гепатиту А, сальмонельозу, шигельозу, холери, ботулізму. Зокрема холеру може спричинити змішування каналізаційних вод з питною та підземними. При цьому вода криницях також стала непридатною до вживання.

І якщо Херсонщина порепає від повені, то Нікопольський і частина Криворізького району Дніпропетровщини — від зневоднення. Більше 200 тис. мешканців відрізані від централізованого і питного водопостачання. Наразі всі громади забезпечують водою вручну, тобто підвозять цистернами і фурами. 

В Уряді та місцях вже говорять про готові напрацювання щодо вирішення проблеми. Проте за найоптимістичніших сценаріїв їх реалізація потребуватиме кілька місяців. 

 ***

ЗНОВУ ПРО РАДІОАКТИВНИЙ ПОПІЛ?

Однією із головних загроз наслідків росйського теракту на Каховській ГЕС стала хиткість ситуації на Запорізькій АЕС. І тут просто згадаємо, що це найбільша атомна станція Європи і третя за потужністю в світі, яка понад рік перебуває під російською окупацією. Як, до речі, це було і з Каховською ГЕС. 

Проблема полягає в наповненні охолоджуючих басейнів станції, яке здійснювалось за рахунок Каховського водосховища. Після його зникнення цей процес очевидно ускладниться.

За інформацією Енергоатому, наразі на ЗАЕС рівень води в охолоджуючих басейнах стабільний. Разом з тим Україна не отримує інформацію про радіаційний стан на захопленій атомній станції, адже окупанти зупинили автоматичне передавання даних датчиків радіаційного моніторингу.

Представники МАГАТЕ в ручному режимі знімають показники, передають їх в штаб-квартиру. Вже звідти інформація стає доступною для інших країн. Також за словами в.о голови Держатомрегулювання Олега Корікова, окупанти знищили можливості реагування на аварії, для цього немає ані обладнання. ані пожежної частини. 

Вчергове окупанти готові поставити світ на межу ядерної катастрофи. Це — тест на історичну пам'ять. 

*** 

А ЩО СВІТ?

15 червня депутати Європарламенту засудили підрив Каховської ГЕС і прямо назвали його «останнім воєним злочином, скоєним росією». Але це — за 11 днів після теракту.

А в день вибуху вчергове вразила ООН. Ні, не традиційним «глибоким обуренням», яке вже стало мемом. Найбільша світова організація в своєму Твіттері… привітала користувачів з днем російської мови.

Лише за два дні після перемовин з МЗС України ООН ухвалила рішення про посилення гуманітарної допомоги постраждалим регіонам та направлення додаткових сил для підтримки евакуації людей з підтоплених населених пунктів.

Сьогодні ООН — структура парадоксів. Заради справедливості варто відзначити, що її Світова продуктова програма (WFP) стала потужною підтримкою переселенців з охоплених війною областей України та людей, що опинились у скруті. Лише в моєму рідному Кам'янському за співпраці з керівництвом міста десятки тисяч людей отримали продуктові набори від WFP. А це — майже 19-кілограмові бокси з крупами, консервами та олією. 

З іншого боку ООН — це легендарна «глибока стурбованість». Це головуючий там агресор, що розв'язав найбільшу з часів Другої світової війну. Він же — досі в складі Радбезу ООН. 

І зовсім парадоксально виглядає порівняння двох цифр: 1 млрд доларів., необхідних на відбудову Каховської ГЕС, та 3,2 млрд доларів загального бюджету ООН на 2022 рік. 

Очевидним є одне: світовий санкційний тиск має не просто ускладнити життя росії. Він повинен стати зашморгом, який унеможливить нормальне функціонування  економіки агресора, не кажучи про фінансування війни. Ба більше, чи не час переглянути участь росії в світових об'єднаннях на кшталт FATF — міжнародної комісії з протидії відмиванню коштів?

Логічним завершенням війни має бути не лише беззаперечна перемога України. Але й потужні компенсації, які населення країни-агресора сплачуватиме протягом життя кількох поколінь. 

А ще — екорепарацї, які за співпраці зі світовою спільнотою стануть окремим масивом виплат, що за розміром не поступатимуться компенсації за зруйновані об'єкти енергетики, інфраструктури, тощо.

Єдине безповоротне — це загублені життя військових та цивільних українців.