Почнемо з приємного: на сьогоднішній день (мова йде про 2012 рік) є свідчення, що Україна стала менше палити. Це видно і з міжнародних рейтингів – і з опитувань наших вітчизняних соціологічних агенцій та громадських організацій. Нещодавно оприлюднені дані моніторингу по дотриманню Закону №4844-17 про заборону паління в приміщеннях ресторанного господарства свідчать про дотримання більшістю закладів його положень на 93%. Це добрий результат. Він говорить про українців, як про законослухняну націю і про перспективи вийти на стежку масового здорового способу життя.

Ось що з цього приводу говорить Тетяна Андрєєва, головний редактор міжнародного наукового журналу «Контроль над тютюном й охорона громадського здоров'я у Східній Європі»: «В українського суспільства однозначно негативне ставлення до жіночого куріння. Думаю, що це один з факторів згортання тютюнової епідемії серед жінок. Якщо 2005 року курило біля 20% жінок, то після застосування заходів контролю над тютюном опитування 2010 року показало, що поширеність куріння серед українських жінок знизилася до 9%. Ми побачили, що жінки швидше, ніж чоловіки відреагували на заходи обмеження куріння у громадських місцях та над підвищення тютюнових акцизів. Тобто Україна відрізняється від багатьох країн позитивною динамікою показників поширеності куріння серед жінок».

Однак виходячи на вулицю, чомусь бачиш ще величезну кількість курців, а особливо впадають в очі жінки з довжелезними сигаретами… Їх можна зустріти і біля дверей невеличкої перукарні, і біля великого супермаркету, біля банківського відділення, і біля поліклініки… Жінки час від часу кидають робочі місця і виходять «подихати свіжим повітрям»… Оскільки у нас в Україні повітря давно забруднене, то вони, турбуючись про своє здоров'я, засовують в рота фільтр з тютюном і через нього дихають…  Це приблизно так пояснював тато своєму синові, чому тьоті курять.

А нещодавно, я з жахом побачив курців у… дитячому садочку Києва. Ні, ні, не дітей… Вихователів! Вони палили, правда, не в присутності дітей, а десь за будинком, ховаючись від очей директора та дітей. Директор дитячого закладу на Печерську знала про це, але вона тільки розводила руками: «підіть подивіться, он у самому Райвно жінки курять, наше педагогічне начальство, то, як я можу на місці все це припинити… Я ж не буду стояти над кожною вихователькою і не давати їй курити…».

Але на відміну від чоловіків, і думаю, саме тому, що жіноче куріння не схвалюється суспільством, жінки більшою мірою курять, щоб подолати різні неприємні емоційні стани. Саме жінок роблять більш уразливими до куріння такі фактори раннього розвитку, як куріння матері під час вагітності, негаразди раннього етапу життя.

В більшості випадків всі курці знають, як куріння погано впливає на здоров'я, але це жодним чином не змінює поведінку. Ефективними є підвищення податків та цін на тютюнові вироби, заборона тютюнової реклами, заборона куріння на робочих та в громадських місцях, інформування курців через попередження на пачках, доступність допомоги у припиненні куріння. Стосовно цих заходів є доказова база".

Майже 70% опитаних підтримують нещодавно прийнятий закон про заборону куріння в громадських місцях. Не схвалюють цю міру лише 28% – вони, безумовно, не підтримують скасування куріння. Серед тих, хто кардинально противиться новому закону, більше половини – завзяті курці.

Ще п'ята частина курять ситуативно, залежно від настрою. Такий стиль куріння більше характерний для жінок.

35% "білих комірців" курять. Більшість – завзяті курці, і цигарка для них – найкращий спосіб розслабитися і зосередитися. У 95% опитаних є колеги, які курять, і ця шкідлива звичка дратує 38% офісних працівників. Такі дані було отримано в результаті дослідження міжнародного кадрового порталу hh.ua.

У 95% опитаних офісних працівників є колеги, які курять. У 64% випадків цю шкідливу звичку має половина або майже всі співробітники. Третина респондентів не помічали за більшістю колег пристрасті до тютюну, а ще 3% щасливчиків працюють у колективах, де не курять.

Публічність паління, як і будь-якої аморальної дії, повинна бути осуджена не тільки населенням, а то  й органами правопорядку. Особливо це стосується осіб, яким не виповнилося 18 років. У багатьох країнах такі дії караються штрафами.

Так, епідемія жіночого паління розростається і нічого опускати руки після прийняття Закону про заборону паління у громадських місцях 

Проблема чоловіків

У нас, чоловіків від жіночого куріння є зброя – кохання!  Чоловіки, зупиніть своїх жінок у їхньому моральному падінні! Дайте зрозуміти їм, що ви хочете любити милих, ніжних і здорових, пахучих квітами…а не тютюновим димом… Попередьте  їх, що ви не хочете і не будете цілувати попільничку. Що ви хочете від них здорового потомства, що ви не хочете, щоб ваші дружини були поганим прикладом для вашої доньки, чи навіть, сина для наслідування їхніх поганих звичок.

У свою чергу завідуючий сектором контролю за тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ Костянтин Красовський заявив: "Існує шість ефективних стратегій зниження споживання тютюну. Це звільнення суспільних місць від тютюнового диму, підвищення цін на акцизи, повна заборона тютюнової реклами, інформування споживачів про небезпеку на пачках з цигарками, допомога у припиненні паління. І всі ці стратегії опираються на шосту стратегію – це моніторинг. В Україні ці стратегії реалізуються за виключенням допомоги курцям. Це потребує великих державних ресурсів", — наголосив експерт.

За словами Красовського, у 2005 році Україна зі всіх пострадянських країн була на першому місці за рівнем куріння. У нас були схожі показники з Росією. А зараз в Україні 29% курців, а в Росії 39%. Там нічого не роблять – от і результат.

"Велика Британія зараз бореться за кожний відсоток: було 22% курців, а стало 21. І вони радіють. Але у них у 50-х роках біло 80% курців серед чоловіків і 40% — серед жінок. Там борються з важкими формами залежності від тютюну. В Україні такого ніколи не було, тому нам легше боротися з палінням", — наголосив експерт.

Володимир Дудка, голова фонду "Здоров'я": "Експерти кажуть, що жінка, яка палить, на 10 років скорочує собі життя. Сьогодні у світі смертність від раку легенів серед жінок починає випереджати смертність, спричинену раком молочної залози.

На жаль, в Україні серед курців багато жінок. Примітно, що серед українок найбільш схильні до паління жінки із вищою освітою. Тобто насамперед освічені жінки наражають себе на небезпеку мати захворювання, яких можна уникнути, практично свідомо вкорочують собі віку. А тут ще маркетингові пастки від тютюнових магнатів: електронні сигарети…

Мінімізувати наслідки, спричинені причастю до тютюну, покликаний нещодавно ухвалений закон, який забороняє паління в громадських місцях. Впевнений — цей закон принаймні призведе до зменшення щоденної кількості випалених цигарок нашими курцями. Це маленькі кроки України в правильному напрямку".

Але я б не розділяв оптимізму експертів з приводу втішної статистики про зменшення курців в Україні. Епідемії, які породжені людськими слабостями не можуть так швидко ліквідуватися – джин уже випущений на волю і його ніхто не зупинить, можна лише мінімізувати його руйнівну силу.   

Олесь Пасічний, Інформаційна агенція "Бізреліз"

2012 рік

p.s. За цю статтю Олесь Пасічний нагороджений спеціальною відзнакою Журі II всеукраїнського конкурсу журналістських матеріалів "Здоровим бути вигідно!", про це повідомляє прес-служба Українського фонду "Здоров'я", який є організатором конкурсу.

https://detector.media/community/article/80460/2013-04-01-alla-pass-z-11-oksana-skytalinska-z-ukrainskoi-pravdy-zhyttya-ta-inshi-staly-laureatamy-konkursu-pro-zdorovya/