Культура Московської Русі формувалася на основі двох гетерогенних джерел. Засади релігійної та художньої культури прийшли у Москву з південно-східної Європи (Візантія, Балкани) транзитом через Київ. Натомість засади політичної та правової культури прийшли у Москву з Улусу Джучі, більше відомого як «Золота Орда».

Як наслідок, прошарок російської «духовної культури» перетворився у впізнавано європейський фасад, за яким ховалася принципово неєвропейська державна інфраструктура.

Оскільки ж російська культура все ж таки існувала як одне, хоч і внутрішньо суперечливе, ціле, вплив імперської політичної культури не міг не отруювати й російську духовність. Звідси щире оспівування своєї імперії Пушкіним і Тютчевим, фанатичний антиполонізм Достоєвського, «ура-патріотизм» раннього Бердяєва, і багато іншого.

Тим же, кого відлякував чи відвертав імперський чад, російська духовна культура пропонувала цілий спектр варіантів внутрішнього політичного алібі: «А я що? Я людина маленька; держава там щось злодійське робить, але ж я тут зовсім ні до чого, і навіть, як можу, від неї ховаюся! Мене-то за що?!». Серед моделей такого алібі можна згадати «Соборян» Лескова, багатьох персонажів Чехова, «сценарії втечі» в пізнього Толстого і таке інше. Саме в такому алібі зараз намагаються сховатися не сотні, а багато тисяч відносно сумлінних «російських інтелігентів».

Нарешті, крім імперського чаду і внутрішньополітичного алібі, російська культура знає ще й третій, найрідкісніший тип: свідомо антиімперський, з одночасним запереченням внутрішнього алібі. Останнє найкраще видно в раннього Бахтіна («не-алібі у бутті"), перше у Чаадаєва, Щедріна, пізнього Бердяєва, тощо.

З цієї загальної типології співвідношення російської політичної та духовної культури випливає, що в закликах російських і деяких європейських діячів "врятувати від санкцій російську культуру", позаяк, мовляв, вона "не Путін, а зовсім інше", є невелика частка правди й велика частка лукавства.

Антиімперський тип російської культури не вимагає від нас нічого крім підтримки. Єдине, що його прибічникам потрібно визнати – так це те, що Imperium Russicum delendum est, "Російська імперія має бути зруйнована", і це історичне завдання досі не виконане.

Тим, хто ховається у "внутрішньому алібі", можна лише побажати знайти собі в процесі неминучого розпаду імперії таке державне утворення, яке вони прийняли б як своє разом з особистою відповідальністю за всі його дії. Нині вони – "баласт", гідний лише жалю. Ба більше: вони є пасивними співучасниками діянь своєї імперії вже тому, що не чинять опору злу, яке коїться в ній і нею. Кажучи словами Мартіна Німьоллера, вони винні у злочинах своєї держави просто через "das Nichtstun, das Nichtreden, das Nicht-Verantwortlich-Fühlen" – тобто через те, що вони "нічого не робили, нічого не казали, ні за що не почувалися відповідальними".

А ті, хто свідомо став на бік імперії, вже зараз повною мірою поділяють весь тягар відповідальності за всі її звірства.

Хочете швидко дізнатися, з яким типом маєте справу в особі конкретного росіянина – скажіть йому класичне "Чий Крим?". Один скаже вам "російський", другий "український", третій дасть ухильну відповідь, яка по суті зводиться до "це питання не до мене, я людина маленька".

Головне, чого не можна зараз дозволяти – так це протягувати імперський ізвод російської культури як такий, що потребує підтримки просто зараз, незалежно від будь-яких дій російської держави. Але санкції також мусять розбудити тих, хто ховається у "внутрішньому алібі": це одна зі свідомих цілей впровадження санкцій.

Звісно, ми й сьогодні можемо слухати Вагнера, не згадуючи ні про його антисемітизм, ні про те, як його музикою надихалися нацисти. Можемо дивитися фільми Лені Ріфеншталь, дивуючись її кінематографічній майстерності. Так само й імперський ізвод російської культури, в його найяскравіших проявах, стане частиною культурного фонду людства… коли імперія, що породила його, піде в минуле слідом за Третім Рейхом.

Але в цьому останньому ми якраз-то й мусимо їй допомогти. Просто зараз.

 

Вперше опубліковано, з невеликими змінами, 10.03.2022 у: https://tyzhden.ua/World/254524?fbclid=IwAR3nRZRpK2NiIXpcSFIhNuLXAGe5OkvbAwGBtkarjYt14szC_-xAT3ndmoY