Мікро-сенсація.
Я дізнався щойно.
А от прибічники тотальної «скопусизації та вебофсайнізації» української науки, гадаю, знали і раніше. Принаймні деякі.
Але мовчали.
Проте зараз декому буде дуже соромно.
Принаймні мало б бути.
І особливо Антону Сененку.
Починаємо драму в чотирьох діях. Запасайтеся попкорном.

Дія перша.
Є така собі Оксана Гавеля, професор Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв (https://bit.ly/2IQJbqo), яка написала докторську дисертацію під назвою «Трансформація культурних цінностей обдарованої особистості в сучасному суспільстві». Мету цієї дисертації вона визначила так: «розробити сучасну квантово-орбітальну теорію культурології».
Звісно, наші доблесні борці з псевдонаукою не стерпіли. Антон Сененко, лицар фізичного образу, написав з цього приводу розгромну статтю «Лептонівна-2. Квантово-орбітальна культурологія» (https://bit.ly/2GSNrQo). Від «квантово-орбітальної культурології» він, звичайно, каменя на камені не залишив, і самий цей вираз відтоді став мемом.

Дія друга.
Науковий комітет виходить з пропозицією: визначати якість публікацій українських науковців, включно з гуманітаріями, за ознакою публікації ними статей у «фаховому виданні, включеному до міжнародних наукометричних баз Scopus та/або Web of Science Core Collection» (https://bit.ly/2GSvkdr). Гуманітарії запевняють, що ціла низка авторитетних для них міжнародних періодичних видань не включені до цих баз, а монографії для них зазвичай набагато важливіші за статті. Їх за це цькують і висміюють (провінціали! імітатори! не знають світової науки! не хочуть пропагувати Україну в світі! — і таке інше).
Той же Антон Сененко у щойно опублікованій статті «Фізики vs лірики. Комедія, що гарантовано стане драмою» (https://bit.ly/2IN85Dy) енергійно пояснює: «щоб вірно оцінювати науковців країні потрібна адекватна „лінійка“», і саме таку лінійку обстоює Науковий комітет, який запропонував «оновлені вимоги до публікації результатів наукової діяльності». (Які саме вимоги, цитату див. вище — О.П.).
Далі, згадавши «Лептонних Богів та квантово-орбітальні культурології, що є класичними псевдонауковими ідіотизмами», Антон Сененко констатує: «гуманітаріїї не тільки проти вимоги мати хоча б одну міжнародну перевірену публікацію, вони й не хочуть затвердженого переліку якихось фахових журналів. (...) От Вам і реформи. От і протидія ним. (...) Отакий цирк на дроті.»

Дія третя.
Якась добра душа зробила перелік українських «фахових журналів», які вже включені «до міжнародних наукометричних баз Scopus та/або Web of Science Core Collection». Серед цих журналів, зокрема, названий «Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв» (https://bit.ly/2IQcQvZ), який «індексується у Web of Science (Emerging Sources Citation Index)» (https://bit.ly/2GTz2DF). Як пояснюється на сайті Clarivate Analytics — Web of Science, "Emerging Sources Citation Index" is "a new index in the Web of Science™ Core Collection" (https://bit.ly/2uLxry7). Не те щоб я міг щось конкретно критичне сказати про цей журнал, але — ось вам типове українське «фахове видання», яке цілком успішно вийшло на рівень «міжнародно перевірених публікацій», на радість Антону Сененку і Науковому комітету.

Дія четверта.
Вирішую я перевірити, а чи не публікувалася раптом у «Віснику Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв» пані Оксана Гавеля зі своєю квантово-орбітальною культурологією.
І що ви думаєте?
Публікувалася!
Більше того: у своєму авторефераті (https://bit.ly/2LzwdeC), який має бути прекрасно відомим Антону Сененку, Оксана Гавеля на с. 34 наводить окремим розділом списку своїх публікацій «Статті в наукових фахових виданнях України, які включено до міжнародних науково-метричних баз». А там під номером 20 маємо таку публікацію: «Гавеля О.М. Методологія дослідження понять „обдарованість“ та „інтеріоризація культурних цінностей обдарованої особистості“ у працях українських і зарубіжних учених // Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв: наук. журнал. Київ : Міленіум, 2014. No 4. С. 17–21.».
Себто: навіть без додаткових пошуків, Антон Сененко просто з автореферату Оксани Гавелі мусив знати, що в авторки «квантово-орбітальної культурології» є аж чотири «міжнародно перевірені публікації» «в наукових фахових виданнях України, які включено до міжнародних науково-метричних баз», у тому числі принаймні одна в журналі, індексованому у Web of Science™ Core Collection.

Залишаються два простих питання.

Перше особисте: чому Антон Сененко, активно обстоюючи проект Наукового комітету, забув повідомити і членів НК, і громадськість, що індексація у Web of Science™ Core Collection виявилася не панацеєю проти української псевдонауки, а гарним притулком для української квантово-орбітальної культурології?

Друге загальне: чи наважиться тепер хтось із членів Наукового комітету повторити їхню колективну заяву, що публікація у «фахових журналах», включених «до міжнародних наукометричних баз Scopus та/або Web of Science Core Collection», є гарантією якості публікації і має бути завідомо оцінена (зокрема і кількісно, в «балах») на порядок вище, ніж публікація у будь-якому виданні, не включеному до цих наукометричних баз?

А про проект Наукового комітету тепер можна сказати хіба словами класика: «Наделала синица славы, а моря не зажгла».
27.05.2018

Оригінал тут: https://www.facebook.com/oleksiy.panych/posts/1670...