Про ленд-ліз, майбутнє і не тільки. Уже багато написано та сказано про надання ленд-лізу Україні і про унікальність та історичність цього моменту. Тому, на загальних фразах спинятись я не буду, оскільки ті люди, що цікавляться уже давно знають та в загальних рисах орієнтуються, що таке підписаний Байденом на 9 травня ленд-ліз для України.
Аналізуючи наслідки минулого ленд-лізу (1941-1945), можна, без перебільшення, констатувати, що якщо система прийняття рішень в нашому варіанті ленд-лізу буде аналогічною, то підписання такого потужного документу на 9 травня, можна назвати, не інакше, як формально-юридично закріплена перемога України уже в середньостроковій перспективі.
І це дійсно важливо! Після остаточного підписання Байденом ленд-лізу для України усі країни світу остаточно зробили для себе висновки про переможців у цій війні. А, ні для кого не є секретом, що всі хочуть перемагати, чи хоча б бути наближеними до переможців! Саме про такий інституційний та світоглядний вибір свідчить зібрання міністрів оборони 43 країн на базі Рамштайн в присутності ініціаторів цієї антипутінської коаліції — України та США.
І тут важливо -- коли в світі буде напрацьовуватись нова безпекова архітектура, одним із основних її учасників безперечно буде Україна, про що уже заявляв Президент України Володимир Зеленський, яка прийняла на себе основний удар від путінського злочинного режиму! І коли будуть встановлювати «базові» зони впливу країн, то у Східній Європі та Близькому Сході, будуть говорити не про РФ, а саме про Україну, яка стане оплотом, в тому числі військовим, для сучасного цивілізованого світу! Та і концепція «збирання земель» буде реалізована уже не РФ, а Україною, як прямими нащадками Київської Русі в минулому та глобально-орієнтованою сучасною державою майбутнього, 20 млн. громадян якої проживає поза межами України!..
Україна, як сплячий «східний тигр» Східної Європи і країна, яка найбільше постраждала і у Другій Світовій Війні, і у війні зі злочинним путінським режимом в РФ, насилу прокинеться і почне проектувати-створювати не тільки своє майбутнє, а і вести за собою, як надійний лідер, друг та партнер весь цивілізований світ! А країни пост-радянського минулого, побачивши слабкість та неадекватність росії, абсолютно логічно, почнуть об'єднуватись навколо нового потужного регіонального лідера -- України!
Чи вигідне таке нарощування геополітичних м'язів України Сполученим Штатам Америки, звичайно так! Адже, Україна — це країна з унікальним потенціалом і повномасштабна співпраця з Україною може принести США відчутні геополітичні та геоекономічні дивіденди. Оскільки величезна площа України, враховуючи, в тому числі, повернутий Крим, родючі землі, величезний виробничий та військовий потенціал та велику кількість населення, неминуче робить Україну, потенційно, найближчим стратегічним партнером США на європейському континенті.
І все що я щойно написав, безпосередньо стосується ленд-лізу, як це не дивно, може здатися на перший погляд. Адже, у більшості наших «диванних експертів» підписаний Байденом ленд-ліз стосується виключно нарощування військових поставок в Україну сучасної зброї і мало хто говорить, що цей документ прийнятий та підписаний виключно враховуючи стратегічні інтереси, перш за все, самих США!
В цьому можна пересвідчитись проаналізувавши підписаний ленд-ліз 1941 року та сучасні експертні думки американських журналістів, військових та експертів, які давно і глибоко займаються темою ленд-лізу, або реалізації будь-якої іншої геополітичної стратегії США. Але в цьому немає жодної «зради», як зараз модно казати, а тільки тотальна «перемога» Президента України Володимира Зеленського та кожного українця! Оскільки Україна відмовилась від подвійних стандартів свого 30-річного минулого і переходить в абсолютно іншу якість політики та державотворення!
Каталізаторів цього якісного переходу насправді було дуже багато: тотальна корупція, подвійні політичні стандарти вищого керівництва держави, існування країни без зовнішньо- та внутрішньо-політичної стратегії, «просування» країни в коридорах чужих наративів і, як наслідок, суцільне балансування між «точками впливу» корумпованої та тотально-приватизованої псевдо-еліти в середині країни та міжнародними корпораціями ззовні... а потім війна, повномасштабне вторгнення росії, яка багато років зсередини розбещувала та підкупала керівну верхівку та сіяла плоди «руського мира» для звичайних людей, через зомбування пропагандистської машини РФ.
Стратегічний вибір України абсолютно вірний, адже до російського мордору можуть повертатись тільки зомбі та орки, а цей «руський мир», просто звичайна недолуга вигадка пропагандистів. Адже, ніякого «руського миру» не може бути ні після Бучі, ні після Гостомеля, ні після Маріуполя! РФ має для початку сама очиститися від темряви та зла в яке вона сама себе багато років заводила в пошуках світової величі та визнання...
Отже, ленд-ліз. Це перш за все не про зброю, а про геополітичне позиціонування України в світі! І не даремно США побачивши шалений опір українців російським нацистам, прийняло рішення про корегування своєї зовнішньополітичної стратегії і надання Україні найбільш дієвої, знакової та історичної допомоги з усіх які були до цього -- ленд-лізу!
Для України — це перш за все шанс на побудову абсолютно нової сучасної держави! Оскільки, майже всьому експертному середовищу зрозуміло, і я погоджуюсь з цією думкою, що уже в середньостроковій перспективі росія зазнає нищівної поразки та буде надовго викинута із ланцюжків взаємовідносин цивілізованого світу, залишившись тільки максимум сировинним придатком без права будь-якого голосу.
А для того щоб ефективно використати усі наявні інструменти ленд-лізу, в тому числі цивільні, необхідно мати чіткий план модернізації нашої країни, щоб на підставі відповідних досліджень та розрахунків, напрацювати концепцію та дорожню карту України майбутнього! Таку карту, щоб навіть під час її презентації, усі уже відчували себе в тій новій країні майбутнього і щодня сумлінно працювали над втіленням Нашої Спільної мрії в реальність.
І тут не справа у тому щоб все знищити, а потім побудувати з нуля, як кажуть деякі наші «диванні експерти» та любителі все спрощувати, а щоб враховуючи принципи пропорційності та субсидіарності, залишити із старого, те що потрібно і додати до цього новітнє, те що є затребуваним в сучасному світі високих технологій. Створюючи при цьому якісний композиційний баланс сучасної країни, яка знає та поважає свою історію і, разом з тим, відкритими очима та впевнено дивиться у майбутнє.
Чи дозволить це ленд-ліз? Звичайно! Це той унікальний шанс, коли ми можемо самі конструювати пріоритети поставок для США та партнерів, замовляючи не тільки військову техніку, а і техніку подвійного призначення, устаткування, сучасні верстати, усе необхідне для налагодження цілих повноцінних галузей виробництва. Така модернізація країни може передбачати не тільки нові дороги та відновлення зруйнованої інфраструктури, а і напрацювання для Української економіки абсолютно нових сучасних пріоритетів, на реалізацію яких в Україні за звичайних умов навряд чи колись вистачило б ресурсів!
Я уже раніше писав і повторюю ще раз, ленд-ліз — це абсолютно обопільно вигідна стратегія геополітичної взаємодії, як для США, так і для України. Ми своїм потом та кров'ю виборюємо місце для України в сучасному світі і ніяка росія, чи диктатор путін нас не спинить у — «непереборному прагненню людини досягти високої мети», в нашому випадку це, звичайно, ПЕРЕМОГИ!
P.S. Так, в угоді про ленд-ліз 1941 року була досить велика та суттєва політична складова, як накштал розширення доларової зони, участь у створенні нового світопорядку під егідою ООН, можливість розміщення військових баз, як варіант так-званого «зворотного ленд-лізу» і в нашому договорі, передбачаю, що також буде значна політична частина. Але, насправді, нам навіть це є абсолютно вигідним, адже будь-які політичні умови, це переш за все, про політичне позиціонування, про яке ми, насправді, мріяли більше 30 років незалежності. Це означає остаточний вихід із зони впливу РФ і повну переорієнтацію на ЄС та США -- та це ж саме те, що у нас записано в Конституції України!
А скептикам, які кажуть, що внаслідок реалізації ленд-лізу Україна потоне в боргах перед США, нагадаю, що військова допомога в даному випадку є абсолютно безкоштовною і єдиною умовою повернення коштів за вцілівшу у війні зброю є відмова її віддачі США. Але, як показує практика ДСВ, не знищеної і не списаної зброї, яку союзники погодились повернути США було менше 10% і це були, здебільшого, дороговартісні кораблі... а танки, літаки, потяги, катери, стрілецька зброя і т.і. здебільшого просто списувалась, залишаючись у країн-союзників. Ну і, звичайно, США за неї жодних рахунків не виставляли.
Певні боргові зобов'язання, звичайно, передбачались за товари не військового призначення, але це вже зовсім інша історія... а враховуючи величезну кількість безповоротної допомоги США та заморожені кошти та активи РФ, переконаний, колегіально світ знайде звідки компенсувати ці фінансові зобов'язання. Та і думаю товари подвійного призначення будуть у нас в пріоритеті...)
А стосовно військових баз США, я не проти щоб така базувалась десь в АР Крим...