Саакашвілі, як досвідчений політичний гравець, прийняв для себе принципове рішення «зіграти» в ризикову політичну гру та повернутись до Грузії саме напередодні голосування на місцевих виборах. Але справа, звичайно, була не в місцевих виборах, а в потенційній можливості презавантажити всю владу в країні, шляхом дострокових парламентських виборів.
Такий сценарій міг бути можливий, якщо б Саакашвілі, через своє повернення та відповідне затримання, зміг мобілізувати протестний електорат до чинної влади, в тому числі своїх прихильників.
Такий сценарій гаратнував би перемогу в найбільших містах грузії і, звичайно, це дало б гарний фундамент для виграшу на дострокових парламентських виборах.
Що це означає для Саакашвілі -- звичайно зняття усіх претензій кримінального характеру та, скоріш за все, пост першої особи в сучасній Грузії, Прем'ер-міністра!
Тепер я думаю усім стало зрозуміло чому громадянин України так рвався потрапити до Грузії, замітаючи сліди, роблячи «фінти» з авіабілетами і перетинаючи кордон з Грузією у будь-який доступний спосіб. Йому кордони «з боєм», а на цей раз, у вантажівці з молочкою (по відкритій інформації ЗМІ) перетинати точно не в перше...
А елемент його затримання, був, скоріш за все, частиною його ж плану, оскільки не затриманий Саакашвілі, навряд зміг би мобілізувати велику кількість протестного електорату. Тому на відомих кадрах, коли Саакашвілі заводять в кайданках до поліцейського відділку Михайло Саакашвілі видається абсолютно щасливим.
Розібравшись з політичними «розкладами» необхідно розібратися, а де ж тут Україна, градянином якої він на даний час є Михайло Саакашвілі. А громадянстно України для Саакашвілі в цій комбінації стало справжнім «золотим парашутом», або «безпрограшним страховим полісом». Оскільки у разі провалу політичної комбінації, саме громадянство України забезпечить шляхи його безпечного відходу, а «сидіти» в Грузії, насправді, ніхто і не збирався...
Позиція самої України у цій ситуації, насправді, абсолютно вірна та коректна. Захищати права громадян Украни у всьому світі, це конституційний обов'язок нашої держави. І те, що до Грузії щодня прилітають високі делегації з України в підтримку гр. Саакашвілі, також є абсолютно логічними наслідками. Адже гр. Саакашвілі — це не просто громадянин України, а громадянин України бувший президент Грузії, який зараз затриманий в Грузії, можливо навіть, по політичним мотивам.
Тому справа утримання Саакашвілі, абсолютно прогнозовано, набрала великого політичного та міжнародного розголосу і Україна зараз робить усе від неї залежне, щоб в юридично-дипломатичний спосіб «витягнути» гр.Саакашвілі із застінків Грузії.
А чи хоче сам Саакашвілі повертатися до України? Відповідь на це запитання, як на мене, носить суто прагматичний характер. Якщо його партія провалить місцеві вибори і не досягне потрібного формального результату для ініціювання дострокових парламентських виборів, плюс, якщо народні маси протестного спрямування, в достатній кількості, так і не вийдуть на вулиці, тоді сценарій може розгортатися, з великою вірогідністю, з акцентом на погіршення стану здоров'я, та за першої ліпшої можливості, у будь-який юридично-дипломатично погоджений сторонами спосіб, Саакашвілі буде прагнути повернутись до України.
А от, яка політична доля чекає гр.Саакашвілі в Україні, після таких «яскравих політичних кульбітів», покаже тільки час. Адже, своє вміння бути «яскравим реформатором» та «корисною людиною» він показував уже не раз і не два. Побачимо, що вийде цього разу...
І все ж, як на мене, найголовніше в цій історії, те, що Україна не відвернулась від свого громадянина, навіть не зважаючи на великий суспільний та міжнародний резонанс. Більше того, робить усе можливе, щоб навіть, тимчасове, перебування громадянина України в застінках грудинського СІЗО, мінімально негативно впливало на стан його здоров'я, а у разі необхідності, медична допомога надавалась максимально ефективно! Та і, глибоко переконаний, що по питанню повернення Саакашвілі в Україну усе вирішиться позитивно. Відбудетья це, скоріш за все, після отримання остаточного вироку грузинського суду, по епізоду незаконного перетину кордону, і чекати, думаю, залишилось не довго. Переконаний, для повернення Саакашвілі, знайдеться прийнятний юридично-дипломатичний інструмент та «політична воля» усіх зацікавлених сторін.