Які курйози та складні паралелі історії. Майже 81 рік тому, 11 березня 1941 року, Конгрес США ухвалив законопроект про ленд-ліз, щоб допомогти Британії в боротьбі проти тоталітарного жаху.
У далекому але так схожому по ситуації 1940 році Британія не просила американців боротися за них -- «Вони просять у нас військове знаряддя, літаки, танки, гармати, вантажні судна, які дозволять їм боротися за свою свободу та нашу безпеку», наголосив Рузвельт у своїй радіопромові 29 грудня 1940 році. І зараз, 2022 року Президент Володимир Зеленський наголошує і просить, як і британці під час Другої Світової війни, не іноземні війська для захисту України від російської агресії, а просить зброю та матеріальні засоби для ведення війни, для захисту демократії та цінностей свободи. Програма ленд-лізу була створена під час Другої світової війни і вважається переломним моментом війни, як зауважують ряд істориків так яквона дозволила США швидко поповнювати запаси союзників без громіздких процедурних бар'єрів.
Отже, 6 березня 2022 року, як це було майже 81 рік тому, Сенат США одноголосно ухвалив основний закон про відновлення програми часів Другої світової війни, яка дозволила б президенту Байдену більш ефективно надсилати зброю та інші поставки в Україну, а саме Закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act), який раніше був запропонований групою сенаторів-демократів та республіканців.
^Політика ленд-лізу (офіційно — Закон про сприяння обороні Сполучених Штатів) була програмою, у рамках якої США за максимально швидкою та спрощеною процедурою постачали своїм союзникам озброєння, харчові продукти, нафту та інші необхідні товари для боротьби з нацистською Німеччиною. Закон про ленд-ліз був прийнятий у березні 1941 року і діяв аж до закінчення Другої світової війни (до вересня 1945 року). США надавали допомогу Британії та країнам Британської Співдружності, пізніше Вільній Франції (французькому Руху опору), Китаю, СРСР та іншим державам-союзникам. Допомога включала військові кораблі, літаки та інше озброєння.
ЧОМУ ДЛЯ НАС ухвалення цього закону так ВАЖЛИВО? Зауважу, ще раз, закон про ленд-ліз для України потрібен для того, щоб спростити будь-які необхідні поставки із США (включно з озброєнням). Так як, на сьогодні, відповідно до Закону про контроль за експортом зброї, американський президент може приймати рішення про надання в оренду оборонних засобів партнерам та союзникам Вашингтону, якщо це відповідає інтересам національної безпеки США. Проте бюрократичні бар'єри та інші обмеження можуть зробити такі кроки неприпустимо довгими з огляду на інтенсивність бойових дій, які ведуться на території нашої країни.
А ми з вами добре пам'ятаємо нещодавні невдалі спроби передати польські літаки МіГ-29 та ряд іншого озброєння, яке нам так потрібне. Зауважу, потреба України у винищувачах МіГ-29 була гострою. І російське вторгнення 24 лютого застопорилося частково через те, як зазначають військові експерти, що Росії досі не вдалося встановити перевагу в повітрі. Але проблема не вирішилася і ми добре розуміємо, що за так званим відведенням військ Росією може буде наступна хвиля ескалації де нам дуже буде потрібна відповідна зброя на якій постійно наголошує Володимир Зеленський та військові і перелік якої передано нашим партнерам.
Отже, Закон про ленд-ліз про оборону демократії України від 2022 року, прискорить передачу в Україну такого вкрай важливого військового обладнання та інших важливих поставок за рахунок скорочення бюрократичної тяганини.
Чому американські законодавці вдалися до екстраординарної тактики, яка востаннє застосовувалася під час найбільшого глобального конфлікту, катастрофи 20-го століття? Відповідь одна, яка напрошується сама -- США та їхні союзники в Європі вважають, що вторгнення Росії становить екзистенційну загрозу порядку, який склався у післявоєнні часи Другої Світової в Європі та у світі. І цей порядок зі своїми певними вадами але він влаштовує так як дозволяє світові йти шляхом еволюційного розвитку, а російські амбіції вносять хаос в цю еволюцію і можуть призвести до непередбачуваних наслідків для всього людства. Тому ми бачимо зі сторони Європи і США такі реакції і міри відносно окупанта, агресора Росії.
Також, як зазначають деякі політики, такі негайно прийняті міри є свідченням того, що західний світ вірить, що Україна тепер може виграти боротьбу з російськими загарбниками. Особливо необхідність поповнення Збройних сил України стала нагальною в останні дні, оскільки жорстокість російської війни проти України була показана у всій її дійсності і жахливості (Буча). У короткій промові в залі Сенату, в середу ввечері, лідер більшості Чак Шумер назвав масові вбивства «чистим злом», додавши, що російські війська здійснюють «геноцид» в Україні < > «Кремль здійснює жахливі напади по всій країні на цивільну інфраструктуру та націлений на невинних чоловіків, жінок і дітей».
Як зауважує Томас Уоррик і я погоджуюся з ним, що Путіна, можливо, не зупинить загроза американських чи європейських економічних санкцій, але він достатньо студіював історію, щоб побоюватися того, що станеться, коли США збільшать допомогу країнам, у які він вторгся або яким погрожує. Хочу наповнити, нещодавно Конгрес схвалив надання Україні військової та гуманітарної допомоги на суму майже 14 мільярдів доларів, частина з яких уже виділена. У вівторок, 5 березня, Держдепартамент оголосив про додаткові 100 мільйонів доларів для фінансування ракет Javelin та іншої техніки, що довело загальну допомогу в безпековому напрямку до 1,7 мільярда доларів з моменту вторгнення Росії 24 лютого.
Отже, повернемося до ленд-лізу, можливо, найважливіший аспект, місія цієї програми -- це звернення до символів минулого та сигнал про серйозність намірів. Тобто, це показує, що Захід серйозно налаштований реагувати на найбільшу загрозу європейській безпеці з часів Гітлера. І відродження ленд-лізу зараз дало б прибічникам, посібникам Путіна серйозну можливість замислитися про те, що вони, ймовірно, ставлять себе на той бік історії, який приречений на поразку. Так як війна в Україні – це не далекий конфлікт, який можна ігнорувати. Я вважаю, це вирішальна битва, яку демократичний світ не може дозволити собі втратити. Якщо Україна впаде, безпека Сполучених Штатів буде підірвана як в Азії, так і в Європі, зауважує ряд американських і європейських аналітиків.
Наразі Закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні прийнятий Сенатом повинна ще розглянути Палата представників але сподіваємося це відбудеться швидко. Так як усім вже стало зрозуміло, що війна Росії проти України це не війна тільки українців, це війна за цінності і свободи, які тримають баланс світового порядку. І щоб в історії, знову, не повторився курйозний виток – настав час діяти!