Єврокомісія запропонувала на рік призупинити імпортні мита та квоти для товарів з України. Чи допоможе цей, без сумніву, дружній крок з боку ЄС підтримати українську економіку під час війни? Давайте розбиратись.

Для початку потрібно відзначити, що це тільки пропозиція за яку має проголосувати ще Європарламент та Рада ЄС. Але, враховуючи інсайди від європейських політиків та функціонерів, рішення це буде прийняте, оскільки на це є потужна політична воля та економічний прорахунок країн ЄС.

Отже, чи допоможе така ініціатива підтримати економіку України — звичайно так! Аргументів на користь такої відповіді, насправді дуже багато, тому намагатимусь окреслити тільки основні і найбільш значущі.

Так, якщо не буде квот, то по суті безлімітна кількість українських товарів може потрапити на «багаті» європейські ринки, аби тільки був на них попит. Скажу одразу, попит точно буде, оскільки за рахунок відносно низької собівартості і пристойної якості українські товари у, своїй більшості, завжди були конкурентоздатними та знаходили свого споживача.

Що це означає, що у вітчизняного бізнесу буде, без перебільшення, унікальна можливість не те що зайти, а навіть надійно закріпитися на європейському ринку! Це дозволить збільшувати об'єми виробництва, створювати нові робочі місця і збільшувати асортимент експортованої продукції. Чим вигідніше буде європейцям отримувати більш дешеві товари з України і задовольняти свій попит, тим міцнішими будуть наші економічні зв'язки і навіть наш шлях до повноцінного членства ЗНАЧНО пришвидшиться!

Друге питання. Анулювання імпортних мит — це пряма пропорція до збільшення заробітків для нашого бізнесу, або зменшення ціни для кінцевого споживача, що зробить будь-який товар автоматично більш конкурентноздатним, і знов ж таки, неминуче призведе до збільшення прибутків експортера при збільшенні об'ємів відповідного експорту! І в комбінації анулювання імпортних мит + квот = можливість повноцінної експансії українських товарів до ЄС!

Які ж плюси для держави, окрім створення робочих місць та сплати податків, запитаєте ви — це звичайно збільшення валютної виручки, що автоматично буде сприяти зміцненню національної валюти та стабільності вітчизняної економіки.

А навіщо це ЄС, адже при майже необмеженій кількості українських товарів це може негативно повпливати на європейських товаровиробників і, навіть, привезти до їх, можливого, банкрутства? А відповідь полягає у стрімко набираючій обертів, в тому числі в ЄС, продовольчій кризі і Європа розуміючи, що імпортувати цілий ряд товарів з РФ зараз буде політично некоректним, будуть намагатись компенсувати це повністю відкривши двері для товарів з України. Також, не забуваємо, що запропоноване «зелене світло» для вітчизняних товарів триватиме тільки рік, тому власним європейським товаровиробникам, насправді, немає чому хвилюватися, і за такий короткий період маловірогідно, що українські товари «задемпінгують» всі сектори європейського ринку, з різних причин, в тому числі антимонопольних.

І, давайте не будемо забувати, що по поточним оцінкам різних економічних експертів з початку повномасштабного вторгнення РФ вітчизняний ВВП зменшився приблизно на 40%. Тобто, навіть при всьому бажанні «завалити» європейський ринок нашими товарами, у воєнний час, перш за все, Уряд буде забезпечувати товарами внутрішній ринок, а уже потім давати можливості для експорту і в ЄС це чудово розуміють. Я навіть не виключаю, що в якийсь момент, для забезпечення потреб власних громадян, Уряд може сам запровадити квоти на вивіз товарів з України і це також буде вірне рішення.

От і виходить, що ініціатива Єврокомісії має абсолютно чіткі цілі, перш за все, для стабілізації ринку самого ЄС і вони чудово розуміють, що під час війни, а відповідно і падіння вітчизняної економіки, багато експортувати до ЄС ми все одно не зможемо, а для того щоб ми довго не шукали альтернативні ринки збуту нам дається «зелене світло» для експорту в ЄС.

Резюмую. Звичайно і без альтернативно призупинення імпортних мит та квот при експорті товарів на ринки ЄС — це абсолютно реальна можливість для українського бізнесу потрапити та закріпитися на «багатому» європейському ринку і чим міцніші будуть вибудувані логістичні ланцюжки, тим більша буде зацікавленість самих європейців у продовженні таких взаємовигідних взаємовідносин! Так, для українського бізнесу війна неочікувано відкрила нові експортні можливості, не скористатись якими було б точно безвідповідально. Адже, я нагадую, що це робочі місця, податки, забезпечення росту економіки країни і, звичайно, така важлива для стабілізації гривні, валютна виручка!

Економіка країни має працювати, особливо у воюючій країні... Ні, економіка має працювати в два-три рази потужніше у воюючій країні для забезпечення Нашої якомога швидшої ПЕРЕМОГИ!