Вже 44 дні як ми продовжуємо чинити опір російським окупантам. І сьогодні важливим полем бою із Росією є санкції, які відіграють не менш важливу складову нашого шляху до миру. Отже, 6 квітня, з огляду на триваючу загарбницьку війну Росії проти України, як зауважують в ЄС, та повідомлення про звірства, вчинені російськими збройними силами в Україні, Рада сьогодні вирішила запровадити п'ятий пакет економічних та індивідуальних санкцій проти Росії. Також, як заявив Боррель «Ці останні санкції були прийняті після звірств, скоєних російськими збройними силами в Бучі та інших місцях під російською окупацією. Мета наших санкцій – зупинити безрозсудну, нелюдську та агресивну поведінку російських військ і дати зрозуміти особам, які приймають рішення в Кремлі, що їхня незаконна агресія коштує дорого».

Що ж включає цей пакет, розберемося більш детально. Узгоджений пакет включає низку заходів, спрямованих на посилення тиску на російський уряд та економіку, а також на обмеження ресурсів Кремля для агресії (офіційна заява ЄС), а саме:

- з серпня 2022 року заборона на закупівлю, імпорт або перевезення вугілля та інших твердих викопних видів палива в ЄС, якщо вони походять з Росії або експортуються з Росії. Зараз імпорт вугілля в ЄС становить 8 мільярдів євро на рік.

- заборона надавати доступ до портів ЄС судам, зареєстрованим під прапором Росії. Обмеження не включають сільськогосподарську та харчову продукції, гуманітарну допомогу та енергетику.

- заборона будь-яким російським та білоруським автотранспортним підприємствам, не дозволяється перевезення вантажним автомобільним транспортом в межах ЄС, у тому числі транзитом. Тим не менш, обмеження не стосується низки продуктів, таких як фармацевтична, медична, сільськогосподарська та харчова продукція, включаючи пшеницю, а також для автомобільного транспорту в гуманітарних цілях.

- подальші заборони на експорт, спрямовані на реактивне паливо та інші товари, такі як квантові комп'ютери та передові напівпровідники, високоякісна електроніка, програмне забезпечення, чутливі машини та транспортне обладнання, а також заборона на імпорт таких продуктів, як: деревина, цемент, добрива, морепродукти та лікер. Узгоджені заборони на експорт та імпорт становлять 10 мільярдів євро та 5,5 мільярдів євро відповідно.

- низка цілеспрямованих економічних заходів, спрямованих на посилення існуючих заходів та усунення лазівок, таких як: загальна заборона ЄС на участь російських компаній у державних закупівлях у країнах-членах, виключення будь-якої фінансової підтримки російським державним органам. Розширена заборона на депозити в крипто-гаманці, а також на продаж банкнот і цінних паперів, що переказуються в будь-якій офіційній валюті держав-членів ЄС, Росії та Білорусі, або будь-якій фізичній чи юридичній особі, юридичній особі чи органу в Росії та Білорусі.

Крім того, Рада вирішила накласти санкції на компанії, чиї продукти або технології відіграли роль у вторгненні в Україну, ключових олігархів і бізнесменів, високопоставлених кремлівських чиновників, прихильників дезінформації та маніпулювання інформацією, які систематично поширюють наративи Кремля про воєнну агресію Росії в Україні, а також членів сімей осіб, які вже потрапили під санкції, щоб переконатися, що санкції ЄС ці особи не обійдуть.

- повна заборона на транзакції накладена на чотири ключові російські банки,які представляють 23% частки ринку в російському банківському секторі. Після відключення SWIFT ці банки тепер підлягають заморожуванню активів, таким чином повністю відрізані від ринків ЄС.

Отже, на перший погляд, вражаючий перелік але викликає багато АЛЕ… І тут я погоджуюся, і підтримую Президента Володимира Зеленського, який зауважив у своїй промові після прийняття вищезазначеного пакету санкцій, що «нові пакети санкцій проти Росії, оголошені країнами Заходу 6 квітня, мають „ефектний вигляд, але цього замало“ < > „Ми продовжимо наполягати на повному блокуванні російської банківської системи від міжнародних фінансів. Також продовжимо наполягати на тому чи іншому форматі відмови демократичного світу від російської нафти. Ембарго на постачання російської нафти все одно буде застосоване. Формат буде знайдений… Казначейство США призупинило можливість Росії використовувати рахунки в американських банках та відповідні активи для обслуговування боргу. Це відчутно. І я вдячний за це. Але для зупинки війни треба зробити ще значно більше…“. Правда, сьогодні, 8 квітня Макрон заявив про готовність Європи ввести новий пакет санкцій проти Росії. Правда не уточнив, який саме.

Але, разом з тим, дивлячись за тенденцію останнього тижня щодо санкцій, зауважу, зараз санкції фактично поділяються на два типи – санкції приватного сектору, та державні. І за останній тиждень ми можемо побачити, на цьому наголошують ряд економічних аналітиків, що санкції приватного сектору бізнесу більш дієві ніж санкції державного сектору, різних країн. Серед санкцій приватного сектору переважають методи перекриття логістики. Потрібно розуміти, що процес виробництва продуктів, надання послуг, а також механіки переводу, чи постачання ворогу – Росії, будь-яких ресурсів, в тому числі грошових коштів, може бути порушений всього лиш перебоєм постачання в логістичній ланці будь-яким підприємством. На нинішній час навіть відмова невеликих бізнесів постачати ті, чи інші запчастини, або надавати ті чи інші послуги ворогу відіграє дуже велику роль. Звичайно ж — це не є критичними ударами для агресора, оскільки він завжди намагається знайти лазівки обходу незручностей, які йому завдають такі удари, але на це витрачається час. Спроби ж знайти нові можливості для подальшого продовження агресії – це саме той час, який нам і потрібен для підготовки надання жорсткого опору ворогу. Більш того, на відміну від державного сектора, який дуже бюрократизований, приватний сектор діє більш швидше, та рішуче. Для того, щоб узгодити, та прийняти санкції — тій, чи іншій країні інколи потрібно від одного до двох тижнів мінімум, в той час як приватний сектор узгоджує, та робить перепрофілювання своїх санкцій всього за одну-дві доби. Отже, в цілому зараз приватний сектор іноземного бізнесу, можу сказати, взяв на себе більш важливу роль по допомозі нашій країні, адже він більш чутливий, та залежний від думки та впливу своїх користувачів – звичайних людей, які бачать жахіття, які зараз творить Росія в незалежній європейській демократичній країні.

Але повернуся до державних санкцій так як саме вони відіграють не тільки економічну, а і політичну складову у розумінні відношення до країни агресора – Росії. І у мене викликає, все таки надію, що Європа прийме ті санкції, які дійсно покажуть Росії, що Захід серйозно налаштований реагувати. Так як для мене було неочікувано почути, 6 квітня, під час виступів у Раді Європи від депутата Європарламенту, колишнього прем'єр-міністр Бельгії Гі Верхофстадт, який в своїй промові зауважив і закликав ЄС сильніше тиснути на Росію -- „ЧОМУ НОВІ САНКЦІЇ НЕ ПРАЦЮЮТЬ? Тому що вони розраховані на застосування за умов демократії, коли є громадська думка. А у Росії немає громадської думки, немає демократії. Що там у вашому п'ятому пакеті санкцій? Вугілля? Смішно, це лише три відсотки імпорту Росії. Що там далі, SWIFT? Смішно, понад 50% фінансових інститутів РФ уникнули цього виду санкцій. Олігархи? Вони майже нічого не втратили від санкцій“. Такі заклики, виступи європейських парламентарів вселяють сподівання на розуміння.

І на останок, хочу підкреслити, що санкції або нові пакети допомоги нам, це все не відбувається само собою. Як ми вже бачимо, за кожне таке рішення необхідно боротися. І саме на це спрямовані щоденні звернення Президента Зеленського до парламентарів, політиків і громадськості різних країн світу. Також є щоденна кропітка, невидима робота ОП, МЗС, наших послів, інших представників нашої влади. Приходиться постійно і наполегливо тиснути на наших партнерів. Буквально кожний новий крок, з їх боку, треба вибивати але поступово це дає свої результати. І ми це можемо побачити на прикладі прийняття 6 квітня Сенатом США програми ленд-ліз, і сьогодні заява Словенії про передачу нам ЗРК С-300, які нам так необхідні. Отже, ми продовжуємо говорити, тиснути на наших партнерів так як, нажаль, у нас не має іншого виходу, так як, сьогодні, це має вирішальне значення для нашого шляху до миру.