Вересень 2022 — Березень 2023

Останні пів-року український порядок денний у всіх стрічках новин очікувано формувався під впливом головної, ба більше, екзистенційної теми — війни геноциду, розв'язаної 24 лютого 2022 року росією.

Але решта світу, хоча й приділяла значну увагу російсько-українській війні, проте жила не тільки нею. Особливо це стосується країн так званого «Глобального Півдня», а якщо бути ще більш точним — азійських держав, серед яких, поза всяким сумнівом, провідну політичну та економічну роль відіграє (принаймні, на сьогоднішній день) Китайська народна республіка (КНР) на чолі з авторитарним режимом Комуністичної партії Китаю (КПК).

Для того, щоб зміцнити положення очолюваної ним держави, Сі Цзіньпін, який нещодавно переобрався на безпрецедентний третій строк на посадах Голови КНР та Генерального секретаря Центрального Комітету (ЦК) КПК, пів-року тому відновив вкрай активну дипломатичну роботу, перервану у 2020 році через пандемію COVID-19: так, перша за більш ніж два роки закордонна поїздка китайського лідера відбулася 14 вересня 2022 року, коли його приймав в в Астані Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв. Після цієї зустрічі Сі Цзіньпін вирушив до Самарканду на зустріч держав-членів Шанхайської організації співробітництва, де стало абсолютно очевидно, що саме він, а не путін (як на те сподівався російський диктатор) є центральною фігурою даного політико-економічного об'єднання.

Після поїздок до країн Центральної Азії у вересні 2022 року, серйозної уваги заслуговує грудневий тур Сі Цзіньпіна до регіону Перської затоки. Як припускають міжнародні оглядачі, знайомі із зовнішньою політикою Пекіна в цій частині світу, саме цей тур до країн-експортерів нафти, ресурси яких є наріжним каменем енергетичної безпеки КНР, мав вкрай важливе значення для новини, що пролунала 10 березня 2023 року як грім серед ясного неба: Ісламська республіка Іран та Королівство Саудівська Аравія заявили про відновлення дипломатичних відносин, припинених у 2016 році на тлі конфліктів в Ємені та Сирії — цю угоду було досягнуто за посередництва... Китайської народної республіки!

Що відбувається зараз?

Для того, щоб зрозуміти причини та наслідки дипломатичної активності КНР, спочатку спробуємо подивитися на згадану вище новину з точки зору ширшого контексту:

Причини ти мотиви дипломатичної активізації КНР

На перший погляд може здаватися, що перелічені вище події відбуваються кількома паралельними треками — і справді: де багатостороннє протистояння між Іраном, Ізраїлем та Саудівською Аравією, а де — російсько-українська війна?

Але в реальності всі ці новини являють собою шматочки пазла, який називається «Глобальне протистояння між Демократіями та Автократіями». Давайте розбиратися, що тут до чого.

Боротьба цінностей

У перші дні повномасштабного вторгнення росії в Україну світ затамував подих: більшість спостерігачів побоювалися, що Україна не зможе зупинити «другу армію світу» і впаде за кілька тижнів. В той турбулентний час реакція світових урядів на події в Україні була доволі різною: від категоричного і беззастережного осуду дій росії, яку виказали політики та громадяни країн Заходу — крізь нейтральні заяви на кшталт «давайтє жіть дружно» переважної більшості країн «Глобального Півдня» (включно з КНР) — до відвертого зловтішання у виконанні російських посіпак типу Лукашенка або Кім Чен Ина... Але почався квітень, російські загарбники зазнали важких втрат на підступах до Києва і були змушені залишити Північ України. З того часу стало більш-менш зрозуміло, що бліцкріг точно не вдався і більшості країн, які проводять активну міжнародну політику, потрібно сформувати свою ставлення до війни в Україні. Тож якщо проаналізувати не тільки офіційні заяви урядів, а й позиції лідерів різних політичних партій та рухів, то можна побачити досить цікаву закономірність (яка, втім, має деякі винятки):

Таким чином, можна побачити, що ставлення до війни в Україні залежить від цінностей, які розділяють ті чи інші суспільства та їхні уряди:

Отже, одним із результатів російського вторгнення в Україну стало те, що своїм відношенням до цієї війни світові уряди фактично проявили реальні, а не задекларовані цінності — що, в свою чергу, створило підстави для природнього гуртування цих країн за «цінностною» ознакою. 

«Свій — Чужий»

Повертаючись до новини про відновлення дипломатичних стосунків між Іраном та Саудівською Аравією, ми можемо запитати себе: (1) що змусило цих багаторічних антагоністів піти на зближення? (2) чому це сталося саме зараз? Для відповіді на ці питання спочатку необхідно зрозуміти, що об'єднує ці дві країни — отже:

І в цьому контексті досить цікавим є те, що всі вищеназвані підходи розділяються багатьма іншими режимами — зокрема, росією, КНР, окупаційним режимом лукашенка-путіна в «бєлоруссіі» (адже після подавлення протестів 2020-го року Білорусь як суверенна держава білоруського народу, нажаль, не існує в якості незалежного суб'єкта міжнародного права) тощо.

Таким чином, ми бачимо, як на наших очах відбувається гуртування політичних режимів за принципом «Свій — Чужий», критерієм в якому є спільні цінності та політичні цілі. Сі Цзіньпін та його дипломати змогли знайти спільну мову та «примирити» саудитів та аятол саме тому, що всі три учасники даного процесу інтуїтивно та логічно відчувають спорідненість між своїми режимами — саме тому і американські, і європейські політичні лідери мають дуже мало шансів вступити в плідний діалог з автократами.

Необхідно звернути увагу також на той факт, що згадане гуртування за принципом «Свій — Чужий» буде відбуватися і надалі, перелік країн буде тільки збільшуватися, а світ — поляризуватися...

Задачі дипломатії комуністичного Китаю

Якщо коротко, то після переобрання на третій термін головування в КНР, Сі Цзіньпін прагне очолити табір автократичних режимів, щоб кинути виклик домінуванню Західних демократій, очолюваних Сполученими Штатами. Для цього Голові КНР потрібні:

Визначивши свої цілі, КНР використовує всі наявні інструменти для їх досягнення. До таких інструментів, серед іншого, відноситься активна зовнішня політика. І потрібно визнати, що останнім часом КНР вдалося досягти помітних результатів, наприклад:

Наслідки активізації КНР на міжнародній арені

В цьому розділі я зупинюся на аналізі можливих наслідків активної роботи дипломатії ЦК КПК та уряду КНР — з точки зору країн, які цікавлять особисто мене:

Україна

Західні партнери України

Ізраїль

Висновки

... саме тому настільки важливо, щоб країни Заходу, до яких належить і України (нажаль, не в тому ступені, як того б хотіли більшість українців), мають робити все можливе, щоб запобігти глобальному конфлікту з катастрофічними наслідками. А враховуючи той факт, що (як ми знаємо з практики) авторитарні режими найкраще розуміють жорстку мову сили, єдиний можливий сценарій уникнення Третьої світової війни — це дати зрозуміти керівництву КНР всі наслідки намагання вирішувати політичні задачі (наприклад, взяття під контроль Тайваню) силовими методами. І в свою чергу, наочною демонстрацією покарання за порушення міжнародного права має стати поразка росії у війні проти України.

 

* * * * * * *

 

Якщо Ви бажаєте підтримати мою роботу — підписуйтеся на це блог, поширюйте посилання на цей та інші мої дописи у своїх соціальних мережах, групах та каналах.

Але найважливіше — це підтримка Сил Оборони України. Тому запрошую Вас скористатися наступними посиланнями на перевірені волонтерські організаціїї, де Ви зможете знайти всю необхідну інформацію про те, як допомогти Українському Війську (або ж допомагайте адресно тим, кого Ви знаєте):

СЛАВА УКРАЇНІ!