Во время войны американцы поставляли по ленд-лизу яичный порошок. Но народ к этому продукту относился недоверчиво, поэтому в прессе постоянно печатались статьи о том, что порошок этот очень полезен, натуральные яйца, наоборот – очень вредны. Война закончилась, появились продукты, и яйца в том числе. В один прекрасный день несколько газет поместили статьи, утверждающие, что натуральные яйца – очень полезная еда. Говорят, в тот вечер Раневская звонила всем друзьям и сообщала: «Поздравляю, дорогие мои! Яйца реабилитировали!»
Якщо продукт, мікроелемент чи харчова добавка викликають хоча б натяк на загрозу для здоров'я 340 млн. американців, їх споживання буде жорстко обмежено. Інструментом такої заборони з 1980 року служать Дієтологічні рекомендації американцям (DGA). Вперше за 35 років в них з'явилось деяке пом'якшення.
Традиційно, у збірці DGA на 2015–2020 рр. американцям рекомендують максимально урізноманітнювати харчування в межах добової норми в 2000 кілокалорій, обмежувати споживання солі, насичених жирів і збільшувати частку овочів. Тепер вони можуть випивати п'ять чашок кави на день і не відмовляти собі в м'ясі. Консультативний комітет по дієтичним рекомендаціям (Dietary Guidelines Advisory Committee, DGAC) з 14 незалежних експертів Міністерств охорони здоров'я і сільського господарства ЗША вирішив, що в раціоні й надалі слід обмежувати насичені жири. Водночас, харчового холестерину, який був ворогом ще п'ять років назад, боятись вже не потрібно. Отже, крім яєць реабілітували нежирне м'ясо, ракоподібних і молюсків.
– Спасибо!
– Спасибо на хлеб не намажешь!
– Тогда большое тебе человеческое масло!
Протягом десятиліть вершкове масло вважалось нездоровим і навіть шкідливим продуктом. По-перше, тому що воно калорійне і майже повністю (72-82,5%) складається з жирів. По-друге, половина з цих жирів є насиченими, а вони ще з 60-х років вважаються основною причиною серцево-судинних захворювань (ССЗ).
Згідно Дієтологічних Рекомендацій уряду ЗША насичені жири не повинні складати більше 10% щоденного споживання калорій. На практиці це означає що, наприклад, при рекомендованих 2000 ккал норма насичених жирів міститься в 44 грамах врешкового масла. А якщо враховувати насичені жири з інших продуктів: м'яса, яєць, молока, сиру і т.п., то вийде, що масла можна їсти зовсім небагато, а краще не їсти взагалі. Що багато хто і зробив, перейшовши на спреди і сирні продукти.
Так как Россия заявила, что в украинском сыре слишком много пальмового масла, Украина пообещала вырубить у себя все пальмовые леса.
Завдяки багаторічній дискредитації, тваринні жири у багатьох міцно асоціюються із склерозом і смертністю від ССЗ. Проте нові покоління дослідників все більш скептично налаштовані до ідеї обмежувати споживання насичених жирів. Ця ідея досі ґрунтується на наукових припущеннях, що їх усі коректно поставлені експерименти не можуть переконливо довести.
Ось фрагмент розлогої статті британської Гардіан дворічної давності: «Научную элиту не сильно смущало отсутствие окончательных доказательств, зато к 1993 году обнаружилось, что невозможно уклониться от другой критики: в то время как низкожировая диета рекомендовалась женщинам, она никогда на них не тестировалась. Удивительный факт для всех, кроме учёных-диетологов.
Национальный институт сердца, лёгких и крови решил пойти ва-банк и провести крупнейшее контролируемое исследование рациона питания из когда-либо предпринятых. Исследование „Инициатива во имя женского здоровья“ (Women»s Health Initiative) должно было уничтожить все сомнения по поводу негативного воздействия жира.
Но ничего подобного не произошло. В конце исследования учёные установили, что женщины, которые придерживались низкожировой диеты, имели не меньше шансов заболеть раком или болезнями сердца, чем женщины из контрольной группы, которые диеты не придерживались. Результаты вызвали испуг у исследователей, они не желали принимать собственные выводы. Это исследование, тщательно спланированное, щедро профинансированное, проведённое под контролем лучших специалистов, оказалось бессмысленным. Наука о питании должна была сделать подвижки, но пока застыла на месте.
В 2008 году учёные из Оксфордского университета провели общеевропейское исследование причин болезни сердца. Полученные данные показали обратную связь между содержанием насыщенных жиров в рационе и ССЗ. Во Франции, стране с самым высоким уровнем потребления насыщенных жиров, зафиксирован самый низкий уровень ССЗ. В Украине, при самом низком уровне потребления насыщенных жиров, – самый высокий.
Анализ данных об уровне холестерина жителей 192 стран по всему миру, показал, что пониженный уровень холестерина коррелирует с высокими показателями смертности от ССЗ.
За последние 10 лет теорию, которая каким-то образом просуществовала без поддержки в течение почти полувека, сильно пошатнули несколько солидных исследований. Хотя она всё ещё живёт в диетических рекомендациях и медицинских советах.
Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН, проанализировав в 2008 году данные об исследованиях в области низкожировой диеты, не нашла «убедительных или вероятных доказательств» того, что большое количество жиров в рационе вызывает болезни сердца или рак.
В другом заметном исследовании 2010 года, проведённом Американским обществом диетологии, было заявлено: «Нет никаких существенных доказательств, что содержание насыщенных жиров в рационе связано с повышенным риском развития ишемической болезни сердца или других CCЗ».
Многие диетологи отказались принять эти выводы. Журнал, опубликовавший исследование, опасался негодования читателей, а потому в предисловии к статье написал, что выводы противоречат всем отечественным и международным диетическим рекомендациям. Логика толпы склонна игнорировать очевидное, если оно не соответствует общепринятой точке зрения.
Довоенные европейские исследователи посмеялись бы над слишком упрощённой идеей, что ожирение происходит от «лишних калорий». Биохимики и эндокринологи, скорее всего, представили бы ожирение как гормональное расстройство, вызванное продуктами, которыми мы заменили запрещённые жиры".
[Повний переклад цього "антицукрового" лонгріду (статті великого обсягу) тут]
В актуальній "дієті від Держдепу" жири вперше поділені на дві групи. З групи ненасичених жирів зняті будь-які обмеження. Частку насичених жирів, як і цукру, радять обмежувати до 7-10% добової калорійності. Під тиском фактів, громадськості та харизматичної Ніни Тайшольц холестерин реабілітовано, натомість серед шкідливих дієтичних факторів названо доданий в цільно-натуральну їжу цукор, надлишок солі і насичені жирні кислоти (SFA, saturated fat acids). Останні настійливо рекомендують заміняти "здоровими" рослинними оліями (UFA, unsaturated fat acids).
Інфографіка в розділі DGA "Дієтичні жири", насиченим кольором показує "степінь шкідливості" кожного, а по всьому розділу рясніють загрозливі абревіатури CVD и CHD (буквально: кардіоваскулярна і коронарна хвороба серця або ССЗ та ішемічна ХС). Правда наприкінці визнано, що:
"Необхідні подальші дослідження впливу насичених жирів різного походження, оскільки вони містять різні профілі конкретних жирних кислот, а також інші компоненти, котрі можуть впливати на метаболізм ліпідів".
Пекар хліба не купує
Україна та РФ – лідери світового виробництва соняшникової олії, – мають найнижчі рівні споживання тваринних жирів у Европі.
Згідно прогнозів, ССЗ утримають першість серед причин смерті та інвалідності населення планети. Однак, якщо у розвинених країнах світу кількість смертей від ССЗ знижується, то в Україні – стрімко зростає.
Структура смертності дорослого населення в Україні залишається незмінною, лідирують у ній хвороби системи кровообігу – 67% (у світі – 33%), або 968 на 100 тис. населення (за даними 2013 р.) Найнижчі показники має Японія, Перу, Франція, Ізраїль та Іспанія.
В Україні ця ситуація має тривалу несприятливу динаміку, до того ж від ССЗ помирає багато людей працездатного віку. Грошовий еквівалент втрат експерти оцінюють до 3 млрд. доларів США. Смертність в Україні з причини інсульту у чоловіків у 18, а у жінок в 14 разів вище, ніж у Швейцарії.
ЗША відстає за показниками від згаданих країн (наявність Перу в списку говорить про те, що справа не тільки в рівні життя і медицині). Причин може бути декілька, але одна, висловлена Ніною Тайшольц, полягає в заміні шкідливих гідрогенізованих жирів ще більш шкідливими рослинними оліями: соєвим, рапсовим (canola oil), кукурудзяним, тощо.
Коли б не їли, не пили, то б в золоті ходили
Рева був правий. Левова частка сімейного бюджету українців витрачається на їжу. Це спонукає до економії за рахунок широкого використання олії і недорогих спредів. Слабкою та, як виявилось, марною втіхою для зубожілих людей є відсутність холестерину в продуктах рослинного походження.
По степені негативного впливу, споживання поліненасичених жирних кислот (ПНЖК) може посперечатися з іншим харчовим фактором "масового ураження" – рафінованими вуглеводами. Тому на шляху до здорового довголіття, мешканцю "европейської житниці" треба пройти між пшеничною Скіллою та соняшниковою Харибдою.
Дужі та багаті рідко винуваті
З моменту початку широкого використання рослинних олій в їжу людей і тварин, накопичуються докази їх токсичності, але експерти, що складають рекомендації для громадян ЗША, а за ними чиновники і дієтологи багатьох країн світу, знайшли спосіб "перевести стрілки" на тверді насичені жири: "Бачите, вони такі ж шкідливі як і транс-жири!"
Журналіст Селлі Феллон, що очолює боротьбу за право американців купувати цільне непастеризоване молоко фермерських тварин вільного випасу, вбачає задачу своєї книги "Традиції харчування" (1999):
"... не в тому, щоб довести, що поради "дієтократів" неправильні. В їх твердженнях є доля правди, якої достатньо, щоб створити ілюзію достовірності.
В 1940-х роках дослідники виявили взаємозв'язок між розвитком раку і споживанням жирів. В дослідженнях використовувались гідрогенізовані жири, однак їх результати були представлені таким чином, що основними винуватцями стали насичені жири.
Намагаючись прив'язати тип раціону до виникнення певних захворювань, американські дослідники зазвичай не розрізняли насичені жири і транс-жири. Таким чином, репутація натуральних насичених жирів була безнадійно зіпсута штучно гідрогенізованими оліями. Їх споживання пов'язане не тільки з онкохворобами, але й з атеросклерозом, діабетом, ожирінням, розладами імунітету, передчасними пологами, вродженими вадами розвитку, погіршенням зору, безпліддям, проблемами з лактацією, а також із захворюваннями опорно-рухового апарату".
Далі буде...