Сценарії розвитку подій

Війна між Росією та Україною

 

 

Записано за Андрій Длігач (Andrii Dligach),

відео «Сценарії розвитку подій» від 27 лютого 2022 року.

Посилання на відео:

https://youtu.be/CmV_p_1Krh0

Записав: Олександр Синько

Дата: 28.02.2022

Ключові слова: третя світова війна, спільнодія України і Заходу, зміни всередині Російської Федерації, усунення Путіна від влади, Китай і його роль у забезпеченні миру на планеті.

Події війни між Росією та Україною розвиваються швидко і їх багато. Нам бракує якісної аналітики, а також того, як ситуація може розвиватися у майбутньому. Які є сценарії і чи можна виділити основний?

Сценарний простір

Сценарій 1. Бліцкриг

З німецької Blitzkrieg — «блискавична війна». Цей сценарій вже провалився. Путін збирався усунути діюче керівництво України, встановити режим, на зразок до того, як це було зроблено в ДНР та ЛНР. Ймовірність цього сценарію наближаються до нуля. Ніхто не очікував масштабу та ефективності спротиву українських Збройних Сил, територіальної оборони, українського президента та дипломатів.

Сценарій 2. «Сирія»

Його умовно можна назвати «Сирія». У цьому сценарії будуть нескінченні воєнні дії, знищення інфраструктури, зменшення кількості ресурсів, значний відтік громадян, руйнування економіки. Ймовірність реалізації такого сценарію невисока у зв'язку з тим, що «час прискорюється», російська економіка не витримає затяжної війни. Санкції, що вже діють, а також санкції, що будуть застосовані у майбутньому – це не головне, що виснажує Росію. Виснажує уповільнення економіки, вартість ведення військових дій, відсутність перспективи.

Сценарій 3. «Третя світова війна»

Третя світова війна вже фактично ведеться. На стороні Світла виступає Україна. За підтримки інших країн, які підносять снаряди. Сторона Зла представлена Росією, Білоруссю. Велика кількість країн у світі, навіть у Раді Безпеки ООН, намагаються не помічати подій в Україні (24-28 лютого, 2022 року), не голосують за резолюцію Ради Безпеки ООН. І цим посилюють позиції Росії.

Варіанти сценарію «Третя світова війна»

Варіант 1. Підвищення ставок самим Путіним. Він почне застосовувати ядерну зброю. Або ракетні удари будуть завдаватися по інших країнах: країни Балтії, Молдова, інші країни, які надають підтримку Україні. Ймовірність реалізації такого сценарію середня.

Варіант 2. Путін розгортає ядерну війну руками терористів. Росія захопила ЧАЕС (Чорнобильську АЕС), готує удари по Запорізькій АЕС, по інших атомних станціях України. Уже відбулися терористичні атаки на Київський завод «Радон», нафтобазу, газопроводи. Такі дії можуть реалізувати сценарій ядерної війни без ядерних ракет. Це не полегшує ситуацію, але формально Путін не буде розв'язувати ядерну війну. З іншого боку, наслідки третьої світової війни (екологічні, економічні, соціальні) є загрозливими для Європи у світу.  

Варіант 3. НАТО починає активно співдіяти з Україною, закриває небо над Україною, допомагає Україні у знищенні російського флоту і російських ракетних баз. Ймовірність такого варіанту розвитку подій низька на даний момент.

Із переліченого вище, сценарій «Третя світова війна» вбачається найбільш ймовірним. Подальше розгортання цього сценарію може йти двома шляхами. Перший — стрімка консолідована реакція усього світу. Не лише Заходу, але й Індії, Китаю, країн Близького Сходу, країн латинської Америки. У такому випадку можна змінити російське керівництво і військовий потенціал Росії, взяти під контроль ядерний потенціал Росії.

Якщо цього не станеться, то може відбутися третя світова війна, що призведе до знищення всього світу або його частини. Запобігти цьому сценарію — це ключове завдання світової спільноти на даний момент.

 

Сценарій 4. «Перемога України»

Це проміжний сценарій, у якому Україна протистоїть російській навалі. У результаті реалізації цього сценарію можливий запуск інших сценаріїв (сценарій 5 далі), що стосуються радикальних змін всередині Російської Федерації. Цей сценарій є можливим, але не остаточним. Реальна перемога України можлива лише за перебудови Російської Федерації і військової, і політичної. Сюди можна віднести зміну керівництва та демократизацію РФ.

 

Сценарій 5. «Бунт всередині Росії»

Передумова для цього сценарію може стати масове невдоволення громадян, олігархів, регіонів, не говорячи вже про громадянські спільноти, культурну спільноту Росії. І можливо навіть регіональних бунтів, очолюваних в тому числі і Кадировим.

Підсценарій, який розглядався раніше і який не реалізовується — це бунт, який би починався з Білорусі. Коли б Лукашенко відмовився вступати у війну, і дав би зворотний хід. Але тим не менш, бунт всередині Росії є найбільш ефективним сценарієм виходу із кризи, в яку Путін втягнув світ. Сценарій чітко демонструє, що «голий король» втратив вплив, що він не може бути ефективним, «Акела промахнувся». Його поплічники самі починають позбуватися його. Це найкращий і найшвидший варіант розвитку подій для світу.

Для відновлення миру на планеті, не лише в Україні, сценарію крім усунення Путіна від влади немає. Ми знаємо, що контрактники у російській армії відмовляються воювати в Україні. Російські військові зливають паливо з танків і відмовляються йти далі. Здаються у полон. Це свідчить про те, що сценарій «бунт» є цілком можливим. Але йому потрібно допомогти. Лія Ахеджакова заявила про виїзд з Росії, голос культурної спільноти слабкий. Консолідації немає, реальних дій немає, люди виходять на вулиці повільно. Тому більш ймовірним є бунт не з боку громадянського суспільства, а з боку близького оточення Путіна, генералів та олігархів, що оточують його.

Сценарій 6. Дипломатичний або «Китай джокер»

У цьому сценарії є різні можливості. Зміна статуту і регламенту ООН, Ради Безпеки. До цього сценарію відноситься дипломатичний тиск, у тому числі країн Заходу. Але найбільш сильним варіантом цього сценарію є «пряме включення» Китаю. Він може стати ключовим гравцем у запобіганні третьої світової війни. Китай міг би стати справжнім джокером у сценарному просторі, тобто глобально змінити те, що відбувається. Піти шляхом демілітаризації, дипломатичного вирішення більшості проблем, об'єднання заради вирішення більших проблем людства, пандемії, екологічні і можливо техногенні катастрофи. Відтіснивши військовий порядок денний, разом із Путіним, Китай міг би зіграти ключову роль в цьому процесі.

 

Висновок

Ключовими акторами тих змін, що відбуваються вже стали Збройні Сили України, територіальна оборона, президент України, громада. Українці продемонстрували суб'єктність України, її силу і спроможність задавати порядок денний у світі. Допомога Заходу, посилання санкцій, спільнодія з Україною дає надію.

Хоча про спільні дії можна було домовлятися набагато раніше і швидше. Наприклад, рішення про відключення Росії від SWIFT, закриття неба над Україною. Підтримка Заходу на даний момент є недостатньою для України. Україна заслуговує на більше. Підтримка повинна бути адекватною до вимог ситуації.  

Ключовими джокерами, які можуть змінити ситуацію кардинально є Китай у дипломатичному форматі і/або російські силовики, олігархи, які можуть припинити цю війну усунувши Путіна від влади.

Це сценарний простір на поточний момент. Будемо тримати руку на пульсі. Україна переможе!