Стрімко поширюється новина про те, що депутати від БПП і НФ подали законопроект щодо змін до статті Кримінального кодексу, що регламентує відповідальність за незаконне збагачення. Вирішив переглянути, аби не піддаватися на загальний хайп. З рештою, багато говорю про корупцію представників влади. Треба іноді себе перевіряти.

Так от, законопроект № 7499 має пом'якшити формулювання статті № 368-2 КК. Чинна норма передбачає притягнення чиновника, який отримав значний дохід і не може його пояснити, надавши достатні докази.
Провладні ж депутати пропонують змінити формулювання так, щоб до відповідальності можна було притягнути в тому разі, якщо прямо доведення незаконність збагачення.

5a675560a8069.png

Це в загальних рисах. Депутати вважають діючу норму «неконституційною».

Отже, за логікою влади, бідолашні чиновники і депутати кожного дня перебувають під тиском надто суворого закону, який так чи інакше вимагає від них підтвердження легальності джерела статків. Ну як можна пояснити мільйони в матрацах і на банківських рахунках, якщо ти багато років був міським головою, а потім міністром? Звідки?

Більш за те, в діючій редакції закону йде мова також і про передачу таких незаконних активів іншим особам. А тепер згадайте як десятки і сотні можновладців, різного рівня чиновників та депутатів про те звідки в їхніх дружин, батьків, братів, сестер, квартири, компанії, що виграють тендери, рахунки в банках тощо. Тобто, намагання скасувати норму про передачу активів може бути як мінімум не менш небезпечним, ніж зміна підходу щодо доведення незаконності самих активів.

Виходить, у разі прийняття законопроекту, легалізація незаконно набутих активів через формальну передачу третім особам стане куди більш легким та зручним способом уникнути відповідальності за незаконне збагачення.

Ну от і вчиняються спроби змінити закон, щоб замість того, аби власник активів, який має владні повноваження, не доводив легальність активів. А навпаки — правоохоронці доводили незаконність цих активів. Доводили в судах, які є частиною консенсусу, що лежить в основі топ-корупції. Або взагалі передати активи, якими незаконно заволоділи «в управління» і бути формально «чистими» перед законом.

Однозначно за це влада має отримати по руках. Дивіться на румунів. Там подібні ініціативи вивели десятки тисяч людей на вулиці. Так чи інакше, правлячий клас втратив останні залишки інстинкту самозбереження та почуття міри. Такі речі закінчують дуже сумно.