Партія Слуга народу провела черговий з'їзд, змінила керівника і планує рухатися в іншому ідеологічному векторі. Людиноцентризм, компроміс між ліберальною та соціалістичною ідеологією та підтримка розвитку демократії — такі ключові моменти подальшої роботи партії Слуга народу назвав її новообраний керівник Олександр Корнієнко.

Прихід до соціал-демократичної ідеології президентської партії Слуга народу я прогнозував ще пів року тому. В неділю відбувся черговий з'їзд СН. З півторагодинного заходу можна виокремити два ключові моменти: обрання нового керівника партії і його окремі заяви.

Мене, як керівника Полтавської міської СДП найбільше зачепили такі тези:

— СН буде сповідувати людиноцентризм і збільшення участі людей в управлінні державою;

- Розвиток демократії в роботі ВРУ і країни загалом;

- Переорієнтація на пошук компромісів між лібертаріанською ідеологією і соціалістичною.

Якщо ці тези, сумбурно розкидані Корнієнком по виступу на з'їзді і повторені на брифінгу, сумувати воєдино, що ми отримаємо? Правильно, дуже близьку за орієнтацією до Скандинавської соціал-демократії ідеологію рівності і соціального добробуту.

Чи викликає така нова позиція СН подив? У мене ні. Знову ж таки, варто проаналізувати передвиборні гасла, " Кінець епохи бідності", з якими вони йшли на президентські і парламентські вибори, і все стає зрозуміло. Ще одну причину озвучив сам Корнієнко — в самій партії далеко не всі підтримують ідеї відвертого лібералізму, який подекуди межує навіть з ліберал-анархізмом.

Крім того, соцдослідження останніх років показують, що ідеї соціал-демократичного суспільства імпонують більшості прогресивних українців і цей факт не можна ігнорувати. Передусім тому, що соціал-демократи по всьому світу упевнено перемагають, соціал-демократи фактично правлять в ЄС і показують неабиякі результати і навіть один із найяскравіших представників Демократичної партії Берні Сандерс неодноразово висловлював свою прихильність саме до соціал-демократії і соціалізму.

Питання в тому, чи готові "слуги", назвавшись людоцентристами- соціал-демократами, слідувати засадам цієї ідеології? З того, що ми бачимо зараз – шанси 50х50. Принаймні курс, який сьогодні обрав Уряд Гончарука поки що мало чим відрізняється від того, що робив Гройсман із його командою. Мало що змінилося, наприклад, у бюджеті пропонованому на 2020 рік, окремі пункти якого відверто суперечать заявленій меті партії президента. Тут виникає питання, яку ж роль гратиме партія в роботі Уряду, який, попри останні заяви Корнієнка, поки що продовжує рухатися старим ліберальним курсом. Зокрема цікавить, яким чином новий кабмін збирається ліквідувати несправедливу диспропорцію в зарплатах, залишену у спадок від уряду Гройсмана. Очевидно, що в цій ситуації партія СН має нести відповідальність за діяльність кабміну. Але як буде налагоджуватися контроль? Чи означає це, що нам варто чекати нових кадрів чи будуть створені нові програми?

Адже залишається маса невирішених моментів, які сьогодні викликають запитання і потребують широкого обговорення і вирішення. Зокрема, це й Бюджет-2020, який у своїх окремих позиціях важко назвати людиноцентристським. Зокрема недостатні держсубвенції на освіту та медицину ставить під загрозу підвищення зарплати лікарів і вчителів, а курс на скорочення кількості субсидіантів, які не в змозі сплачувати комуналку, з одночасним незначним ростом пенсії , наражає країну на соціальний колапс.

Свого часу мені вдалося виступити на колегії ОДА щодо збільшення субвенцій на придбання житла дітям-сиротам. І нас почули. Це позитив. Субвенцію збільшили. Тепер потрібно показати свою відповідність заявленим пріоритетам. Передусім віднайти кошти на збільшення зарплат освітянам тренерам і педагогам галузі культури. Потрібно закінчити реформування медицини, ганебно, коли лікарі вторинної ланки отримують іноді в кілька разів меншу зарплату, ніж ті, хто працюють на первинці.

Відповідно до нової стратегії депутати і міністри від Слуги мають переорієнтуватися на підвищення платоспроможності українців. Тільки створення внутрішнього попиту дасть змогу перезапустити економіку.

Такий підхід до роботи ми з однопартійцями готові підтримати. Це, та завершення реформи децентралізації залишення ресурсів на місцях, скорочення видатків, може дати гідні показники росту вже в недалекому майбутньому. Але це має бути дійсно усвідомлена позиція і чіткий курс, щоб слова не розбігалися з ділом. Інакше нічого нового ми не побачимо.