Ну ок. Нам вже ніби пояснили, що це горезвісне президентське «опитування» відбуватиметься поза виборчим процесом, не за бюджетний кошт, за межами дільниць і правового поля.

Це зняло низку запитань, але поставило не менше нових.

Але тут ми, як і Володимир Олександрович, обмежимося лише п'ятіркою.

1️⃣ До чого тут взагалі президент?

Якщо «опитування» — це приватна ініціатива, то чому її оголошує Зеленський? Якщо це ініціатива президента, то в якому законі чи якій статті Конституції передбачені такі його повноваження? Адже він, як посадова особа, має діяти виключно в межах своїх повноважень. Все інше — зловживання владою.

Там Зеленський недавно вихвалявся, що нарешті прийняли закон про імпічмент. Якщо своїми незаконними рішеннями він вирішив перевірити його дієвість, то можу його заспокоїти — закон не працює, це фікція. Як більшість інших зелених «перемог».

2️⃣ Звідки гроші?

В Україні приблизно 30 тисяч виборчих дільниць. Ми всі, звичайно, зробимо вигляд, що повірили в казочку про «волонтерів», які будуть проводити «опитування» безкоштовно.

Але навіть елементарна логістика, транспорт, харчування, зв'язок, інструктаж для «волонтерів» коштуватиме приблизно 100 доларів на дільницю. В результаті маємо 3 (прописом — три) мільйони доларів (хоча насправді більше). Плюс виготовлення наметів, скриньок, друк опитувальників, координація і все таке інше.

Отже якийсь невідомий благодійник викладе на забаганку Зеленського кругленьку суму невідомого походження.

Якщо це не корупція, то що тоді корупція?

3️⃣ Чи не є це впливом на виборчий процес?

Так, звісно, вибори відбуваються у приміщенні для голосування. Але агітація в день виборів заборонена скрізь. Прихована у тому числі. Я, звичайно, не пророк, але з великою долею ймовірності можу зараз сказати в якій кольоровій гаммі будуть виготовлені намети для такого Зе-опитування.

Зважаючи на епідеміологічні обмеження більшість виборців чекатимуть своєї черги голосувати за межами дільниць, а значить участь у цьому «опитуванні» вони візьмуть не після, а до голосування. З усіма можливостями під час «опитування» вплинути на вибір тих, хто ще не визначився.

4️⃣ А у нас пандемія вже закінчилася?

Ще зовсім нещодавно в суспільстві обговорювалася можливість перенесення виборів через коронавірус. Місцева влада гарячково шукає ресурси, щоб хоч якось забезпечити членів комісій елементарними захисними засобами.

Аж тут біля дільниць, завдяки «опитуванню», з'являються додаткових 60-70 тисяч осіб, які протягом дня контактуватимуть ще з мільйонами. Я трошки інакше собі уявляв адаптивний карантин, чесно кажучи.

Не маю сумніву, що у «волонтерів» (на відміну від членів комісій) із захисними засобами буде все добре (бюджети дозволяють), але враховуючи те, що «волонтерити» будуть переважно студенти, то і ставлення до безпеки власної та оточуючих буде у них відповідне.

5️⃣ Чи буде таке «опитування» репрезентативним?

Будь-яка людина, що хоч трохи тямить у вивченні громадської думки, вам скаже: для отримання чіткої картини суспільних настроїв достатньо опитати 2000 респондентів.

Якщо опитати 5000, то можна біль-менш точні дані навіть в розрізі регіонів. Можна опитати і 10 000, але різниця з «п'ятитисячником» складатиме лише десяті долі відсотку.

Головне — правильна вибірка, яка відповідатиме демографічним, географічним, віковим та іншим характеристикам українського суспільства.

Запропоноване «опитування», не зважаючи на заявлену масовість, репрезентативним не буде. Воно охопить лише тих, хто захоче прийти на вибори, а з них — лише тих, хто захоче взяти у ньому участь.

Вже сьогодні окремі політичні сили закликають своїх прихильників бойкотувати цю авантюру. Інші штаби готують кампанії ідеологічних «диверсій»: спеціально навчені «виборці» ходитимуть від дільниць до дільниць і братимуть участь у «опитуванні» з попередньо визначеними відповідям на запропоновані питання.

Про прозорість підрахунку і встановлення результатів навіть говорити зараз не хочеться. Жодної методології та контролю за цим не передбачено. Намалюють, що потрібно. І назвуть це «прямим народовладдям».

Отже, підсумовуючи, можна констатувати, що маємо справу з аферою державного масштабу із залученням посадових осіб, сумнівного походження коштів, яка ускладнить організацію виборчого процесу і може призвести до чергового спалаху епідемії коронавірусу.

І все для того, щоб «Слуга народу» отримала зайвий відсоток на місцевих виборах.

Тому зараз важливо все документувати для майбутніх кримінальних справ. І не кажіть, що ми не попереджали.