Те, що в збірної України виграла маленька Північна Ірландія, розміром з Херсонську область, не є аж таким дивом, як гра збірної Ісландії.

Насправді Федерація Футболу України і взагалі вся Україна може сміло брати приклад з маленької країни Ісландії, в якій мешкає всього 335 тис. людей — приблизно як у одному спальному районі Києва і яка за десяток років зробила неймовірний ривок у розвитку національного футболу.

Отже, як країна, населення якої менше в понад 100 разів за населення України змогла не тільки стати однією топ-футбольних націй Європи, але й повністю подолати проблему дитячого алкоголізму.

Трохи статистичних даних. В середині 90-х смертність в країні стала вдвічі перевищувати народжуваність.

Після того, як країна почала вкладати ресурси у футбол, в кінці 90-х ось що відбулося.

Якщо в 1998 році 42% ісландців у віці 15-16 років вживали алкоголь хоча б раз в місяць, то в 2012 році цей показних впав до неймовірних 5%. В 1998 році процент 15-16-річних підлітків, які щодня курили був на рівні 23%, то в 2012 — всього 3%. 17% 15-16 річних підлітків, які попробували наркотики за 15 років перетворились в 3%. Фантастика, правда?

Але що більш фантастично — в 2009 році країна, при чому не за рахунок мігрантів, вперше в історії святкувала народження 5000 малюка за календарний рік! Продажа алкоголю за 10 років скоротилась на третину. Витрати з бюджету на охорону здоров'я зменшились на третину — люди перестали вживати алкоголь.

На сьогодні Ісландія найбільш футбольна країна Європи — 12% мешканців заняті у футбольній індустрії!

Перш за все в кінці 90-х країна інвестувала у відкриття критих футбольних полів у кожній школі країни, побудували 8 тренувальних комплексів (нагадаю, населення 335 тис.), але що найбільше забезпечило теперішній успіх — країна особливо вимогливо поставилась до тренерів. Молоді тренери получали привілеї, їх відправляли стажуватись до кращих європейських тренерів. Це дало результат.

Вдумайтесь, сьогодні жоден тренер без наявності ліцензії тренера типу UEFA B — не може тренувати навіть 7-річних дітей! Хто не знає, ліцензія типу UEFA A дає можливість тренувати клуби типу Барселони чи Арсеналу.

Сьогодні місцевий чемпіонат з футболу, в якому грають 12 команд (як і в Україні з наступного року!!!), хоч і не є сильним, адже практично всіх випускників молодіжок (дуже якісні кадри) викупляють команди з Нідерландів чи Швеції, однак за рахунок притоку грошей від продажу молоді, клуби вже самі в змозі купляти гравців у топ-клубів Європи. І що головне, клуби є самоокупними!! Ніхто не вкладає мільярд євро, як Ахметов, просто країна вклалась у своє майбутнє і це принесло користь не тільки футболу, але й здоров'ю населення, зменшення витрат на медицину, збільшення народжуваності, чим чи не найбільше страждає зараз стара Європа.

Тож замість того, щоб вкладати гроші в бразильських легіонерів, Суркісу, Ахметову і Коломойському слід було вкластись 10 років тому у розвиток молодіжного футболу. І вже сьогодні в нас були б нові Шевченки, Реброви, Лужні, та що там Шевченки...з нашими талантами в нас були б і Мессі з Роналду.

Ця стратегія могла б стати порятунком для України, порятунком для нашої влади, яка не мислить розвиток країни стратегічними цілями, а лише миттєвим самозбагаченням.

Але це не про нашу країну. Це про Україну з паралельної реальності... Хоча, якщо ми будемо доносити до влади подібні ідеї, може рано, чи пізно там знайдеться фанатик, який таки проломить шлях у світле майбутнє не тільки футбольне, але й загальнонаціональне?