Історія ірландського визвольного руху дуже нагадує сторінки українських визвольних змагань. На тему боротьби ІРА було знято багато фільмів, але більшість з них швидше мали на меті пропаганду «єдиноправильної» позиції Великобританії ніж пошук історичної справедливості.

Пропоную увазі кілька фільмів, які дають сповна відчути, що саме відбувалося в Північній Ірландії і чому виникла Ірландська Республіканська Армія.

In the Name of the Father (1993, IMDb)

32a32a72bd-in-the-name-of-the-fatherpostergoldpostercom3.jpg

Реальна історія «Гілфордской четвірки» — групи ірландців, несправедливо звинувачених англійцями в терористичних актах і засуджених до тривалих термінів ув'язнення. Головний герой цієї драми — Джеррі Конлон, по книзі якого режисер Джим Шерідан і Террі Джордж написали сценарій. Конлон разом з батьком садять в тюрму, застосовують і фізичні тортури, і моральний тиск. Фільм «В ім'я батька» є дошкульною і безкомпромісною критикою британської судової системи 1970-х років.


Some Mother"s Son (1996, IMDb, Гуртом)

b6186b7d71-51dyzps4c6l.jpg

Фільм розповідає про події, які відбувались в 1981 році у в'язниці Мейз (Північна Ірландія), що згодом отримали назву "Голодний Бунт". Ув'язнені борці за незалежність Ірландії почали масштабне голодування в боротьбі за отримання статусу військовополонених. Англійський уряд вважав їх звичайними злочинцями і терористами та не йшов на зустріч. У результаті загинуло 10 бійців ІРА (Ірландської Республіканської Армії), ще 13 продовжували голодування доти, поки їх стан не був визнаний критичним. У ході голодування, народ Північної Ірландії обрав депутатом англійського парламенту лідера ув'язнених Боббі Сандса. До своїх обов'язків він так і не зміг приступити... Фільм добре висвітлює роль і участь матерів борців за свободу рідної країни. Показує які труднощі ставить перед ними доля і на які жертви доводиться йти.


Michael Collins (1996, IMDb, Гуртом)

dbc992601f-michael-collins.jpg

Фільм про Майкла Колінза, людину, який змінив долю ірландського народу після семисот років британського панування.


Bloody Sunday (2002, IMDb)

fc97ae0ed5-bloodysunday-756192283-large.jpg

Фільм намагається відновити події "Кривавої неділі" 30 січня 1972 року. Під час мирної демонстрації в підтримку цивільних прав в Деррі (Північна Ірландія), англійські десантники, в завдання яких входило затримання учасників маршу, відкрили вогонь по активістах. В результаті 27 цивільних осіб отримали вогнепальні поранення, 14 людей загинули.


The Wind That Shakes the Barley (2006, IMDb, Гуртом)

14be0337d1-the-wind-that-shakes-the-barley-movie-poster.jpg

В охопленій хвилюваннями Ірландії, все більше і більше робочих і селян втягується в боротьбу за незалежність з британськими частинами. Головний герой фільму Дамієн залишає успішну кар'єру лікаря і разом зі своїм братом Тедді вступає в жорстоку сутичку за свободу. Незабаром британська влада приходить до висновку, що кровопролиття пора припинити. В цей час починається громадянська війна, яка робить братів ворогами.

Hunger (2008, IMDb, Гуртом)

ea797e2bce-hungerver2xlg.jpg

Один з лідерів Ірландської Республіканської Армії Бобі Сендс оголошує голодування, протестуючи проти умов тюремного утримання і вимагаючи, аби йому і його товаришам дали статус політичних ув'язнених. У фільмі відтворюються реальні події, що відбувалися у в'язниці Мейз у Північній Ірландії в 1981р. Фільм отримав нагороду на кінофестивалі Канн у 2008р.