2 березня о 10:00 Октябрський районний суд м. Полтави (вул Навроцького, 5) продовжить розгляд справи «Кривавої арки». 5 квітня 2017 р. у Полтаві відбувалась мирна акція проти забудови «газетного ряду» — арки у житловому будинку за адресою вул. Соборності 27. Під час акції на активістів напали 15 представників охоронної фірми «Скорпіон-2016», які приїхали з Кременчука і були найняті забудовником ФОП Степаненком Віктором Вікторовичем.

Під час нападу було завдано тяжких тілесних ушкоджень двом громадським активістам, добровольцям російсько-української війни — Олександр Коба отримав 11 ножових поранень (пробиті черевна порожнина, шлунок, легені) та Дмитро Юденко отримав 3 ножові поранення (у діафрагму, м'язи руки та зачепили селезінку). Обидвоє хлопців потрапили до лікарні у важкому стані і перенесли кілька операцій.

Станом на лютий 2021 року у справі лише двоє підозрюваних — Анатолій Прядко та Євгеній Усенко, які на момент нападу працювали у фірмі «Скорпіон-2016» і приїхали захищати незаконну забудову 05.04.2017. Хоча один з потерпілих, Олександр Коба, засвідчив, що крім них ножові удари наносила так само третя особа зі «Скорпіон-2016», дані про яку він надав поліції. Але на жаль більше ніхто з охоронної фірми досі не опинився на лаві підсудних за свої дії 5 квітня 2017 р.

У матеріалах справи також речі потерпілого Олександра Коби, в яких він був одягнений 5 квітня 2017 року під час конфлікту. На футболці Коби кров і дев'ять дірок, штани також в крові й з трьома отворами. За висновком криміналістів, дірки утворилися внаслідок удару гострим предметом. Ці отвори збігаються із пораненнями, про які заявив Коба. Також його били руками й ногами у відкриті рани. Завдавали удари, за словами прокурора, як Прядко, так і Усенко.

Полтавська місцева прокуратура вимагає максимально можливе покарання(8 та 10 років ув'язнення) для обидвох обвинувачених, яких судять за 121 статтею ККУ про умисне тілесне ушкодження. Крім максимального терміну для обвинувачених, потерпілі у справі також вимагають компенсації моральної шкоди — Олександр Коба вимагає 1 млн. грн, Дмитро Юденко 250 тис. грн.

Олександр та Дмитро не розуміють, чому справу не кваліфікували як замах на вбивство, бо всі свідки події стверджують, що тітушки наносили удари спеціально по життєво важливим органам постійно вигукуючи «Вбивай! Добивай його!». Хлопці пробували перекваліфікувати справу через суд, але їм було відмовлено.

«Я прошу усіх активістів та ЗМІ звернути увагу на цю справу. Не заради мене чи Дмитра, а тому що це прецендент, коли забудовник дозволив собі найняти бандитів, щоб вони вбивали громадян на акції протесту. Якщо підозрювані не отримають максимального покарання, то незаконний забудовник, в Полтаві, чи в будь якому іншому місті України, спілкуючись з охоронною фірмою, скаже приблизно наступне: „дивіться бродяги, в 2017 році, в Полтаві до смерті порізали активістів, серед біла дня, в мирному місті. І що? Їх відмазали/дали умовні.. А це значить що? Що ріжте та вбивайте, а ми вас без проблем відмажемо..“ — зазначив Олександр Коба.

Наприкінці 2020 року Олександру та Дмитрові почали через третіх осіб пропонувати „домовитись“ компенсувати частину заявленої ними моральної шкоди, якщо вони відмовляться від своїх вимог покарання і змінять позицію „на розсуд суду“. Пізніше ця пропозиція надійшла адвокату Олександра Коби, а після судового засідання 24 грудня 2020 р. до Коби у присутності свідків підійшов чоловік і публічно запропонував 500 тис. грн. якщо він погодиться щоб вирок був не максимально можливий, а „на розсуд суду“.

На судових засіданнях сторону обвинувачення представляє Полтавська місцева прокуратура, зокрема прокурор Руслан Пічугін, наприкінці 2020 року його замінив Сергій Дяченко. Адвокатами ж підозрюваних на всіх засіданнях незмінно є Максим Дашко, Михайло Самойленко, Григорій Фелоненко.

Розберемо детальніше, що саме передувало подіям 05.04.2017.

603d03a77f44e.png

Місце

Арка будинку на центральній вулиці Соборності 27 відома як „Газетний ряд“. Тут продавали пресу і аркою можна було вільно пройти крізь будинок. У серпні 2016 року Полтавська міська рада не продовжила оренду продавцям газет і натомість заключила договір з ФОП Степаненком Віктором Вікторовичем.

Одразу після отримання дозволу на забудову арки у серпні 2016 р., невідомі викинули вночі майно газетярів і звели паркан перед аркою. Щоразу місцеві мешканці розбирали паркан, але він з'являвся знову. Мешканці навіть подали до суду щодо незаконної забудови, але справу програли.

3 квітня 2017 року забудовник звів металеву конструкцію якою повністю заблокував вхід до арки. На наступний день громадські активісти та місцеві мешканці ввечері зібрали акцію проти незаконної забудови і почали зносити незаконні конструкції.

Забудовник

Забудовником є ФОП Степаненко Віктор Вікторович. Його рідною сестрою є скандально відома Ірина Вікторівна Степаненко. Кілька пунктів з її біографії:

Спочатку вона різко заперечувала свій зв'язок до забудови „газетного ряду“, але згодом навіть публічно почало висловлювати у ЗМІ позицію, що „винні обидві сторони“. Наприклад — блог від 11 червня 2019 р. та блог від 20 квітня 2020 р., де вона фактично визнає свою причетність до незаконної забудови і намагається перекласти відповідальність на інших.

Зв'язки між ФОП і депутаткою

1. Бражник Євгеній Миколайович

З однієї сторони він постійно представляється адвокатом ФОП Степаненко В.В. у справі забудови „газетного ряду“ та його телефон вказаний як контактний у заяві від 07.04.2017 ФОП Степаненко В.В. про відмову від ідеї забудови „газетного ряду“.

З іншого боку, якщо зайти на сайт Полтавської облради Євгеній Бражник є єдиним помічником-консультантом Ірини Степаненко. Також він був секретарем атестаційної комісії ГУНП у Полтавській обл, яку очолювала Ірина Степаненко. Наостанок з відкритих джерел відомо, що він є юристом ПП „Альфа-Капітал“, фінансовим директором якого є І. Степаненко.

2. Золотухін Олександр Олегович

Згідно сайту-реєстру помічників депутатів місцевих рад „Посіпаки-2“ він був єдиним помічником депутатки Ірини Степаненко у попередньому скликанні (2015-19). Також у вільному доступі є те що він публічно захищає позицію ПП „Альфа-Капітал“ у своєму блозі і деякий час був членом ревізійної комісії ПрАТ „Альфа-Капітал“, де офіційно отримує дохід І. Степаненко. У відкритих джерелах також знаходимо, що Олександр Золотухін був бухгалтером ТОВ „Агрофірма Куликово“, де так само отримує дохід І. Степаненко.

Тітушки з охоронної фірми

ФОП Степаненко Віктор Вікторович найняв для охорони незаконної забудови охоронну фірму ТОВ „Приватна охоронна фірма «Скорпіон-2016» з Кременчука. За твердженням самих охоронців їх загалом було 15 осіб.

Її засновником є Горбатюк Сергій Миколайович.

У липні 2015 р. він увійшов до політради партії «Опозиційний блок» у Кременчуці. У жовтні 2015 р. балотувався до Кременчуцької міської ради у списку Опоблоку під 29 номером. Не був обраний. У жовтні 2020 р. балотувався до Полтавської обласної ради від Опозиційної платформи «За життя» під 22 номером. Не був обраний.

Також Сергій Горбатюк відомий перешкоджанням діяльності та погрозами спостерігачам громадянської мережі «ОПОРА» у м. Лохвиця у липні 2016 р. Тоді Сергій Горбатюк разом з невідомими молодиками захищав незаконну передвиборчу агітацію кандидата від «Опозиційного блоку» до Верховної Ради Олександра Березянського.

Згідно сайту-реєстру помічників депутатів місцевих рад «Посіпаки-2» та офіційного сайту Полтавської облради знаходимо, що С. Горбатюк є офіційним помічником депутата облради від «Опозиційного блоку» Олега Сазонова як у попередньому, так і в цьому скликанні.

Фактичними керівниками на яких працюють молодики Сергія Горбатюка називають окрім Олега Сазонова, так само Геннадія Іваняна, який є депутатом Кременчуцької міської ради і очолює місцевий осередок «Опозиційна платформа — за життя».

Варто відзначити, що місцеві активісти називають саме вище згаданих Олега Сазонова, Геннадія Іваняна, Олександра Березянського організаторами поїздок тітушок на Антимайдан у місті Києві під час Євромайдану. Перші двоє на момент Євромайдану були депутатами Кременчуцької міськради від Партії регіонів.

Станом на 2017 рік фактичним керівником ТОВ «Приватна охоронна фірма „Скорпіон-2016“ був Сурін Олександр Ігорович. Його дружина весь цей час є заступницею керівника апарату Автозаводського райсуду Кременчука.

Він безуспішно балотувався у 2015 р. у Кременчуцьку райраду від „Партії простих людей“ Сергія Капліна. Згідно з декларацією дружини за 2019 рік у О. Суріна 2 земельні ділянки у с. Онищенки Полтавської обл. загальною площею 5000 кв. м. А згідно із декларацією за 2015 рік, він отримував виплати за місцем роботи в УМВС України в Полтавській обл.

Серед тітушок, які захищали забудову арки, впізнали Дмитра Горовецького, якого серед інших тітушок спіймали на погромі ринку біля м. Харківська у Києві у грудні 2016 р. Також символічним є те що 9 травня 2018 р. Зубенка В., одного з тітушок які захищали забудову, побили небайдужі громадяни за пропаганду ним георгіївської стрічки та СРСР у місцевому закладі у Кременчуці після провокацій з його боку.

Хронологія судових засідань

06 квітня 2017 р.

Затриманий Анатолій Прядко. Після затримання Прядку визначили міру запобіжного заходу тримання під вартою з 7 квітня по 5 червня.

09 квітня 2017 р.

Усенко зник після затримання першого підозрюваного у різанині Анатолія Прядка. Євгенія Усенка оголосили у розшук

26 квітня 2017 р.

Поліція затримала Євгенія Усенка. Слідчий просив взяти його під арешт але суддя Октябрського райсуду Полтави Наталія Тімошенко відпустила його під домашній арешт.

09 травня 2017 р.

Підозрюваного у „поножовщині“ біля газетного ряду у Полтаві затримали у Кременчуці за порушення режиму домашнього арешту. Після письмового пояснення,його знову відпустили.

12 травня 2017 р.

Усенку Апеляційним судом Полтавської обл. обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою. Своєю ухвалою суд задовольнив апеляційну скаргу прокурора та скасував постанову слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави від 25.04.2017 року.

16 травня 2017 р.

Апеляційний суд Полтавської області розглянув скаргу Анатолія Прядка і залишив його у СІЗО.

02 червня 2017 р.

Октябрський райсуд Полтави відмовився продовжити строк тримання під вартою Анатолію Прядку і відправив його під домашній арешт з електронним браслетом.

12-14 червня 2017 р.

Апеляційний суд Полтавської області розглядав скаргу прокуратури щодо Анатолія Прядка з вимогою взяти його під варту. На суд приїхала група підтримки Прядка. 14 червня його забрала швидка і він не прийшов на суд.

23 червня 2017 р.

Суддя Анатолій Савченко ухвалив: Прядка залишити під домашнім арештом, Усенка — під вартою.

11 липня 2017 р.

Прокурор зачитав обвинувальний акт Анатолію Прядку та Євгенію Усенку. На суді двоє потерпілих Олександр Коба та Дмитро Юденко, а також обвинувачений Анатолій Прядко, дали покази стосовно подій 5 квітня.

24 липня 2017 р.

Суддя подовжив строк тримання під домашнім арештом Анатолію Прядку до 23 вересня. Євгенію Усенку він змінив запобіжний захід з тримання під вартою на домашній арешт до 23 вересня

21-22 вересня 2017 р.

21 та 22 вересня під час чергового засідання допитали 8 свідків подій 5 квітня, більшість із них бачили предмет схожий на ніж в підозрюваного Усенка.

05 грудня 2017 р.

В суді допитали двох охоронців фірми „Скорпіон-2016“ — Дмитра Гусєва та Володимира Кулинича.

23 лютого 2018 р.

Перегляд відео слідчого експерименту за участі постраждалих. Сторона захисту надала свої докази, які запропонувала долучити до справи.

21 травня 2018 р.

Судді Анатолію Савченку показали останні докази по справі. Прокурор Руслан Пічугін показав в суді відео зі слідчого експерименту за участю потерпілого Дмитра Юденка та відео початку сутичок біля „Газетного ряду“ зняте Полтавським ТБ. Це й ролик є основним відеодоказом по справі. На ньому видно, що один з охоронців тримає в руках ніж. Також прокурор приніс в опечатаних пакетах речі потерпілого Олександра Коби в яких він був одягнений 5 квітня 2017 року під час конфлікту. Потерпілі Коба і Юденко подали клопотання до суду про проведення судово-медичної експертизи в Харківський НДІ ім. Бокаріуса для визначення розміру моральної шкоди завданої підозрюваними Прядком і Усенком.

14 листопада 2018 р.

Суддя Анатолій Савченко продовжив домашній арешт обвинуваченим Анатолію Прядку та Євгенію Усенку на 60 діб до 16 січня 2019 року.

14 березня 2019 р.

Продовжити запобіжний захід обраний для обвинувачених Анатолія Прядка та Євгена Усенка, у вигляді домашнього арешту строком на два місяці до 18 травня 2019 р.

13 вересня 2019 р.

Суддя Октябрського райсуду Анатолій Савченко змінив запобіжний захід Євгену Усенку та Анатолію Прядку. Суд ухвалив рішення відпустити їх під особисте зобов'язання.

13 липня 2020 р.

Сьогодні на засіданні зачитали результати судово-медичної експертизи Харківського НДІ ім. Бокаріуса щодо визначення розміру моральної шкоди для потерпілих. Експерти встановили, що моральні страждання потерпілих є суттєвими: вони пережили страх смерті, порушено соціальне життя, залишилися негативні спогади. Експерти встановили сам факт моральної шкоди й потрібність її відшкодування. Суддя Савченко відмовив у проведенні процедури поліграфа Анатолієм Прядком.

16 липня 2020 р.

В Октябрському райсуді Полтави допитали другого обвинуваченого Євгена Усенка, який визнає свою вину частково. На засіданні сторони перейшли до судових дебатів. Прокурор Полтавської місцевої прокуратури Руслан Пічугін просив суд призначити покарання щодо Прядка у вигляді 8 років позбавлення волі, щодо Усенка – у вигляді 10 років позбавлення волі.

06 жовтня 2020 р.

Засідання перенесли на 24 грудня. Прокурор Руслан Пічугін повідомив, що не отримав документального підтвердження причин неявки й попросив застосувати до Усенка примусовий привід на наступне судове засідання.

24 грудня 2020 р.

Засідання по справі кривавого конфлікту біля арки „Газетного ряду“ перенесли на 2 березня. Підозрюваний Євгеній Усенко вдруге не зміг прийти на суд через хворобу. 18 грудня у нього виявили коронавірус.