Карл Ґустав Юнґ «ВОТАН» (Одін)
Карл Ґустав Юнґ стверджує, що міф — це форма колективної свідомості, міфологія виникає як родова свідомість, тобто людина у первісному світі існує як невід'ємна частина роду. Людина не відрізняє себе від інших людей та від усього роду взагалі. Міф не є ілюзією або вигадкою, а історичною необхідністю. Міфи створюються не тільки для пояснення навколишнього світу, але й для того, щоб встановити з цим світом контакт.
 
Юнґ вважав, що кожен індивід з'являється на світ із «цілісним особистісним ескізом, який потенційно представлений з самого народження», і що «оточення зовсім не дає можливості особистості нею стати, а лише виявляє те, що вже було в ній закладено».
 
Разом з тим Юнґ виділяв декілька рівнів несвідомого: індивідуальне, сімейне, групове, національне, расове і колективне несвідоме, яке включає в себе універсальні для всіх часів і культур архетипи.
 
                                                            ВОТАН (уривки)
 
Рух Гітлера повалив всю Німеччину до ніг Вотана, від п'ятирічних до ветеранів та поставив спектакль великої міграції людей, спектакль, що знаменує сам час. Вотан-мандрівник прокинувся. Один чоловік, явно одержимий ним, заразив всіх людей так, що все прийшло в рух і, більш того, взяло небезпечний курс.
 
Він з'явився на світ в трохи соромливому вигляді, на збіговиськах сект простих людей Північної Німеччини, які обговорювали те, як Христос сидить на білому коні. Я не знаю, чи можливо, щоб ці люди могли усвідомити давній зв'язок Вотана з фігурами Христа або Діоніса, думаю, навряд чи.
Вотан — це позбавлений спокою мандрівник, який викликає тривогу і війну то там, то тут, або ж діє магічним способом. З приходом християнства він перетворився в диявола і жив тільки в швидко згасаючих місцевих традиціях примарним мисливцем, якого бачать в штормову ніч зі своєю свитою.
Мені здається, що Вотан, як гіпотеза потрапляє в яблучко . Схоже, він дійсно дрімав в Кіфхойзеровскій горі, поки ворони його не покликали і не сповістили світанок. Вотан — це основна характеристика німецької душі, ірраціональний, психологічний її чинник, який діє як циклон на цивілізацію та змітає її геть.
 
Вотан, як Берсерк, як бог бурі, мандрівник, воїн, як бог магії та твердого наміру, повелитель і Em heria , магістр таємниці, чарівник і бог поетів. Не забуті ні валькірії, ні fulgia, адже вони відносяться до містичного оточення і пророчого знамення Вотана. Стає ясно, що Вотан не тільки бог люті і шаленства, що з'єднує інстинктивну і емоційну сторони несвідомого. У Вотана проявляється і інтуїтивна і надихаюча сторона — він розуміє руни і може тлумачити долю...