Технологія блокчейн — це система, заснована на розподілених книгах обліку, — база даних активів чи транзакцій, якими можна ділитися у численних вузлах мережі, надаючи кожному учаснику власну копію, при цьому усі зміни відображаються в усіх копіях майже одночасно.

Кожна транзакція записується у вигляді «блоку» даних, а кожен новий блок має зашифровану копію включеного в нього попереднього блоку.  Далі блоки сполучаються за допомогою криптографічних підписів для створення «ланцюжка» дій або транзакцій із часовою міткою, розподілених і захищених від підробки.

   Як наслідок, блокчейн створює непідробну облікову книгу інформації, в якій майже неможливо сфальсифікувати чи знищити записи, щоб приховати певну діяльність.

    Блокчейн дозволяє компаніям записувати обидві сторони транзакції одночасно у спільній книзі в реальному часі, а не просто зберігати звірені записи фінансових операцій в окремих приватно створених базах даних чи книгах обліку.  Він має намір покласти кінець традиційним методам виставлення рахунків, документування, договорам, реєстрам, системам обліку запасів, а також здійснення оплати у бізнесі.

Таким чином, потреба у традиційному обліку з подвійним записом відпаде, оскільки перевірка добросовісності та законності бухгалтерського обліку буде повністю автоматизована у рамках блокчейну.

    Блокчейни врешті-решт зроблять переворот в аудиті. Вони зможуть надавати читабельні для машин, постійно синхронізовані бухгалтерські записи між контрагентами, а це підсилить прозорість і дозволить здійснювати поточні автоматизовані аудити. 

   Незабаром блокчейн без сумніву змінить відносини між компаніями та їхніми бухгалтерами й аудиторами, де вони будуть більше працювати з питаннями, що вимагатимуть їхнього власного судження, наприклад, складні операції, внутрішні механізми контролю, аналітика, прогнозування, ІТ-аудит і контроль, оцінка та інші питання, у яких вони можуть надавати реальну експертну допомогу.

 

  Далі. якщо розібратися в суті блокчейну, то стане зрозумілим, що він побудований на давно відомій бухгалтерській технології. Транзакція записується двічі: в однаковій сумі у кожної зі сторін угоди. Наріжний камінь класичного бухгалтерського обліку — подвійний запис. Факт господарського життя відображається в однаковій оцінці за дебетом одного і кредитом іншого рахунку. Це першооснова ведення бухгалтерії.

   Проблеми обліку та недовіри до облікових даних:

  1. «Подвійний запис» в бухгалтерському обліку контролює одна людина;
  2. Існує загроза недовнесення транзакцій по рахунку в облікову систему (помилкового або навмисного);
  3. Загроза зміни проводки в обліковій системі (свідомого чи помилкового);
  4. Приховування транзакцій в обліковій системі.

 

  

  Принципи блокчейну, застосовні до обліку:

  1. Децентралізація; всі дані зберігаються у всіх.
  2. Доступність і прозорість; дані доступні всім учасникам приватного блокчейну в рамках прав доступу.
  3. Трастлесс; немає необхідності в довірі учасників блокчейну один до одного.
  4. Безпека; зміни в приватний блокчейн не можуть бути додані ззовні.
  5. Незворотність транзакції, неможливість зміни.
  6. Консенсус; дані, що додаються учасниками, перевіряються системою.

 

  1. Розрахунки з зовнішніми контрагентами. При впровадженні блокчейну усувається необхідність звірки розрахунків. Формування та списання дебіторських і кредиторських заборгованостей сторін угоди відбуватиметься одночасно в однаковій оцінці в момент транзакції. Підтверджувати факт транзакції і її оцінку не доведеться. Бухгалтеру залишиться тільки правильно класифікувати придбаний / переданий актив та відповідний дохід / витрата.
  2. Рух активів всередині підприємства. Якщо уявити будь-який факт господарського життя всередині підприємства як транзакцію, то в режимі реального часу можна отримувати інформацію про рухи будь-яких активів. Робота бухгалтера тут буде зводитися до правильної класифікації надійшли цінностей і формування вартості об'єкта обліку. Можна організувати локальний блокчейн всередині одного підприємства або групи компаній: відпустка будь-яких активів з місць зберігання акцептуется одержувачем, після чого актив автоматично списується на відповідні рахунки.
  3. Оперативний облік в режимі реального часу. Завдяки блокчейну пропаде потреба очікувати, поки первинний документ обробить бухгалтер. Замість нього — фіксація транзакції в блокчейні.

  У фінансовому просторі давно витає однозначне розуміння невідворотності його приходу і необхідності перебудовувати звичний підхід до ведення бухгалтерії. Технологія значно обганяє інфраструктуру, особливо юридичну.