Є таке старовинне місце у Львові.
Біля порохової башти, де нині розміщено мініатюрний музей Архітектури
є така собі Комендантська алея. Висаджена старими велетеньськими деревами, старанно вирівнена, посипана чомусь червоною стовченою цеглою. Ніколи не замислювався, чому така назва. А років 10 тому узнав.
Імператор Франц-Йосип дуже любив Львів. Приїздив у місто просто відпочити від надто галасливої Вєни, подумати на самоті про щось своє імператорське Ходив «інкогніто» з тросточкою у «партикулярному платті», добротному чорному сюртуці."Без погонів." Хоча алея була всипана кирпичом як плац Звертатися до нього було встановленго виключно "пане комендант". Звісно, німецькою. Але польську старий також знав. Як і російську та русинську. Вважав за необхідне знати мови Римської імперії.
Звісно львів'яни знали про ці його старечі забаганки та їх шанували. Містяни, що йшли йому назустріч, ввічливо трохи підіймали капелюха, а він також ввічливо відповідав, не зупиняючись. Інколи гуляв, кажуть, з Казімежем Хлендовським та розмовляв про давні римські часи, Хлендовський був середнім чиновником магістрату та відомим знавцем епохи Відродження. Він був може єдиним протестантом, який мав вільний доступ до бібліотеки Ватікана. А може й не єдиним. Починалися часи. демократизації католицької церкви. А може він і не був протестантом... хоча це майже однозначно випливає з деяких періодів в знаменитій його книзі "Люди Відродження". Може він просто був укритим атеїстом. Маловірогідно, але можливо.
Поруч з цією алеєю тепер їздить трамвай.
З цим трамваєм є невеличка плутанина. Він має (через складну структуру старовинного міста) участок маршруту, на якому вагон змушений їхати в "той" та "зворотній" боки. Приїжджі, яких кондуктори одразу пізнають по вимові, частенько плутаються та сідають їхати не в той кінець. І ТОДІ КОНДУКТОРИ ПОВЕРТАЮТЬ СПЛАЧЕНІ ГРОШІ ТА ПРИЙМАЮТЬ НАЗАД КВИТКИ.
Такого не буває у жодному місті світу Львів Єдиний
Тож українці, завітайте до Львова, ще й не те побачите. Та почуєте.
Але переїхати у Львів назавжди буде важкенько. Нерухомість львівська дорожча за київську.