Гуляла зараз з собакою в лісі. І зіткнулася зі звичайною ситуацією, літня пані вичісує свою вівчарку, сидячі на колоді. Все б нічого, але це як раз посередині популярної серед собачників стежки. Я, як завжди, взяла свою на пасок, і потеліпалася кущерями, але, оскільки ця пані робить це регулярно, зробила їй зауваження, що варто було б відійти на галявинку (яких валом навкруги і я сама завжди так роблю, і для власного спокою теж), щоб не заважати іншим. Ну, не буду переповідати, як інтелігентна на вигляд пані миттєво скотилася на особистості, і пообіцяла спустити на мене вівчарку (ги-ги, моя ротвейлерша зацінила погрозу), але цікаво в цій ситуації інше.
В нас немає культурних практик, направлених на пошук компромісу, на те, щоб не заважати оточуючим. Плеєри, а потім смартфони з їхніми навушниками стали для мене просто поряунком, тому що миттєво зникла мода на гучну бидло-музику, від якої я потерпала багато років. Паління на зупинці чи в черзі, гучна музика ввечорі під вікнами, компанії з двох-трьох співрозмовників посеред тротуару, дві пані, які зустрілися в супермаркеті, затулили задами прохід до полиць і жваво спілкуються — от звичайні подробиці нашого життя. Сміття на галявинах туди ж, до речі. Ніхто не дбає про зручність для оточуючих. Очевидно, від такого наплєвізму потерпають і самі хами, бо про їх власний комфорт теж ніхто не дбає, і ми маємо гру з від'ємною сумою, до речі. В підсумку погано всім, переможців немає.
Ясно, чому люди так поводяться. Це банальні ієрархічні сутички запресованих омег. Пригноблені життям не вміють бути чемними та поступатися. Цікаво, що в більш-менш закритих спільнотах картина доволі відрізняється від глобальної. Наприклад, байкери ведуть себе культурно, вітаються з незнайомими, дякують за те, що пропустили на доріжці, пропускають самі і терпляче чекають, коли я, чайниця, буду спроможна їх пропустити. У вітрильному товаристві завжди була розповсюджена практика допомоги, і не тільки на воді, коли є реальні ризики, але й на березі. Ну а бутер з чашкою чаю на незнайомій яхті я отримувала завжди, серферів яхтсмени жаліли. ))) ТОму зрозуміло, що це таки культурні практики, які запровадив совок. Ясно, що просто власною чемністю це не змінити, твоєю люб'язністю скористаються, а потім наступлять тобі на ногу. Мабуть, таки варто підключати маркетологів, які повинні знати, як змінювати свідомість у великих масштабах.