Заснований у 1965 р. на місці всесвітньовідомої Мезинської палеолітичної стоянки місцевим археологом, краєзнавцем, художником Василем Єлисейовичем Куриленко. Музей знаходиться у дерев'яному будинку XVIII ст., пам'ятці етнографії села, що належав офіцерові Паливоді.

З 2008 р. музей складі Мезинського національного природного парку. Тут зберігається близько 50 тисяч експонатів.

У 6-ти залах Мезинського музею представлені відділи: геології, палеоліту, неоліту і бронзи, раннього залізного віку і Середньовіччя, XVIII ст., XIX ст. з секторами етнографії, космонавтики, Другої Світової війни, сучасності і природи. Предмети експозиції складаються з археологічних матеріалів із розкопок та допоміжних карт, схем, макетів, реконструкцій, фотографій ін.. Вік найдавнішого експоната – окам`янілості крейдяного періоду – 70-100 млн. років тому.

Особливу цінність в музейній експозиції має відділ Мезинської верхньопалеолітичної стоянки, де експонуються кістки мамонта, муляжі, орнаментовані статуетки «мезинських птахо-жінок», фотокопії та ін..

Досить представленими в музеї є керамічні вироби від неоліту до сучасності, прикраси часів Київської Русі, коропські кахлі XVI –XIXст., кахлі з кріпосного театру відомих поміщиків Забіл, речі Ушівської фарфоро-фаянсової фабрики Савицьких XIX ст., посуд майстерні Пузиря.

Поряд з Мезинським музеєм знаходиться музеїфікований шурф розкопу глибиною понад 6 м.

Значне місце в експозиціях музею посідають добірки матеріалів, присвячені дешифровці древніх малюнків, викарбуваних на кістках та бивнях мамонтів. На думку деяких вчених – це первісні календарі.

На сучасному етапі Мезинський музей здійснює краєзнавчо-дослідницьку та культурно-просвітницьку роботу, проводить оглядові й тематичні екскурсії, зустрічі та круглі столи.

6210, Чернігівська обл., Коропський р-н., с. Мезин, вул. Шумейківка, 7 Тел.: (04656) 3-56-17; (096) 234 36 19 Директор музею Сіра Наталія Петрівна (096) 234 36 19 Музей працює: з 9.00 до 17.00, без перерви і вихідних.

Безплатно Мезинський музей можна відвідати у «Дні відкритих дверей», що проходять 18 травня та 17 вересня кожного року.