В багатьох мовах світу існують слова, які не мають прямих аналогів ні англійською, ні будь-якою іншою мовою. Дуже часто ці слова виражають специфічну комбінацію емоцій в певних обставинах, яку ми відчувати відчуваємо, а вербалізувати не можемо. 

Сьогодні зачиталась португальською частиною «Позитивної лексикографії» Ломаса, в якій є два ідеальних слова для українців: саудаджі (saudade) та джізбундар (desbundar)

"Saudade" або саудаджі — це меланхолійна туга, ностальгія за людиною, місцем або річчю, які перебувають десь далеко або навіть не існують взагалі. 

Саме це слово дуже мені нагадує тугу українців (і тих, що виїхали, і тих, що залишились) за домом, за мирною Україною, саме за мирною, тобто за місцем, якого наразі, на жаль, не існує й взагалі. Але цей допис не про тугу, а про гармонію, яка неодмінно існує в житті, у світі й в природі, як би сильно ми з вами не поринули в саудаджі. Цю гармонію варто шукати у другому слові.  

"Desbundar" або джізбундар — то є стан позбуття внутрішньої заборони на отримання задоволення. 

Хто з нас стикався із такою забороною на задоволення, бо війна в країні? А хто стикається з цим ще й зараз? Та майже всі, мабудь, періодично: хтось не дозволяє собі відпочинку, хтось забороняє улюблені хобі, хтось не насолоджується краєвидами в іншій країні, бо у нас війна, хтось думає, що йому не найгірше, ось тим — найгірше, то ж я не можу собі дозволити смачно попоїсти, вдоволь полежати, а чи — недайбоже — разнузданий секс, бо шо люде скажуть! 

Краще від того тим, кому зараз погано, звісно, не стає, а от той, хто забороняє собі задоволення, неабияк ризикує збільшити шанси на власну депресію. 

Видихайте.
А тепер ще раз вдихніть.
І тепер ще раз глиииибоко видихніть.

А тепер придумайте, що ви сьогодні робитимете для себе прекрасного, приємного, незабутнього і джізбундарного. Я не знаю, чи можна то слово так використовувати, але я позбавилась внутрішньої заборони, тому ідіть спробуйте мені якось зовнішньо заборонить. 

Знаходьте щодня — як не щодня, то тричі на тиждень, як не тричі, то хоч по неділям — знаходьте якомога частіше діяльність, яка дарує задоволення.

Нам всім це конче необхідно —

це я стверджую як психолог.