Питання коли саме потрібен адвокат є достатньо непростим. В українському суспільстві я часто чую думку, що адвокат — це дуже дорого (це не так, але зараз не про це). Питання правильності стратегії, коли саме потрібен адвокат для мене особисто стоїть вже довгі роки (як мінімум років 8). Однозначної відповіді не можуть часто дати навіть самі адвокати та досвідчені правозахисники. Залучити адвоката на самих ранніх стадіях може бути дуже ефективним.

 

Деякі видатні адвокати-криміналісти також дотримуються такої думки (адвокат Шалімов Л.О.)

Класика — це звісно кримінальне затримання, або обшук, тут все зрозуміло. Переважає думка, що адвокат тут має бути якнайшвидше. І не завжди це буде так просто зробити, як здається. Бо треба мати завчасно розуміти до кого звернутися (а краще список з декількох), а також адвокат має фізично мати можливість оперативно прибути куди треба (в ідеалі протягом години).

Також для більшості є очевидним, що адвоката треба мати (чи юриста-представника у певних виключеннях) у цивільному, адміністративному, господарському процесах. Часто недооцінюють необхідність мати представника у справах про адміністративні правопорушення, але в цілому більшість.

Але зосередимося саме на криміналі. Контекст вибору, варіантів оплати, домовленостей та можливих стратегій — тема для майбутніх окремих матеріалів. У описаних нижче випадках адвоката залучають рідко, а дарма!

 

Запросили до «органів» надати пояснення.

Часто з цього починаються дуже різні довгі історії з серйозними наслідками. Звісно, якщо умовно ви звернулися з заявою, або ви самі повідомили про злочин, який очевидно, що скоїли не ви, ризик мати негативні наслідки низький. Під час цих «пояснень» з вас можуть отримати необхідну інформацію та вибудувати на цій інформації ваше обвинувачення. Тверезо оцінити ризик може бути складно, може стати у нагоді інтуїція, бо вербально вас можуть заплутати, а от на невербальні сигнали та «відчуття», що щось не так та може стосуватися вас варто звертати увагу. Втім треба розуміти, що будь-які подібні відвідування несуть ризик, який вам буде важко оцінити.

Одним з можливих стратегій є відмова від пояснень за допомогою магічних фраз чи без них, або першочергові дії після вашого затримання, або надання пояснень разом з адвокатом, на що ви маєте повне право.

 

Вручили повістку до слідчого.

Це є одним з сигналів допиту вас як свідка, або одразу вручення підозри у вчиненні злочину/проступку. Також це може бути сигналом вашого скорого затримання. Оцінка ризику є аналогічною до попереднього пункту. У відсотковому значенні важко оцінити, скільки таких викликів завершуються підозрами, але думаю, що значний відсоток, особливо якщо не враховувати випадки, коли ви є потерпілим, коли є затриманий на місці злочину, а ви є очевидним (для вас, оточення та органів) свідком і тому подібне.

Часто виникає дискусія, що адвоката треба брати вже у разі внесення події до ЄРДР/вручення підозри, а не у разі виклику для допиту. Але така економія може бути недоцільною, як мінімум нерви та час ви собі точно збережете у разі залучення адвоката.

 

Помітили стеження.

Помітити буває дуже непросто, але є випадки, коли помічають. Важливо розуміти, хто стежить, органи, чи злочинці.

Причина виявлення стеження зі сторони органів — низька кваліфікація оперативних співробітників або спеціальне бажання, щоб помітили (коли метою тиску є саме стеження). Стеження є серйозною ознакою, яке часто ігнорується.

Зі злочинним світом приблизно аналогічно, але з більшості ймовірність — це підготовка до вчинення тяжкого злочину проти вас (викрадання, вбивство тощо).

Залучення адвоката на цьому етапі часто є важким для розуміння клієнту та непростим для роботи адвокату (але є відпрацьовані стратегії).

 

Щодо вас вчинено злочин.

Часто люди думають, що є поліція, є прокуратура, слідчий суддя, суд та у разі, якщо злочин вчинено за очевидних обставин і виглядає все «нескладно», незалучення якомога раніше адвоката для захисту вас, як потерпілого може значно знизити перспективи притягнення злочинця до відповідальності, а також відшкодування матеріальної та моральної шкоди (що часто не менш важливо, ніж покарання).

 

Отримуєте серйозні погрози.

Це ситуація, якої більшість людей уникає, проте є дослідження, що більшості нападів передували погрози. Звісно у кожного має бути свій алгоритм коли і як реагувати, але реагувати потрібно! Спектр від погроз вбивством до кібербулінгу. Чим питання менш врегульовано — тим важче працювати адвокату.

 

Нестандартна ситуація.

В силу різних обставин, ви, наприклад розумієте, що знаходитись у розшуку або вчинили злочин (сподіваюсь такого не буде). Ви маєте право на захист! Залучення адвоката для оптимальної поведінки в рамках закону також може значно допомогти. Наприклад ситуація «я дізнався, що мене розшукують і зі своїм адвокатом йду добровільно до відділу поліції» та «я дізнався, що мене розшукують і добровільно йду до поліції» може мати різні наслідки, і це засновано на реальних подіях.

Звісно цей перелік можу продовжувати й до 10 і до 20 пунктів, але загалом треба розуміти про тверезу оцінку ризиків і про можливість та важливість залучення адвоката на самих ранніх стадіях. Адвокат тільки буде вдячний, і мова не про гроші, а про перспективи захисту.

Пишіть в коментарях, які теми ще розкрити.

 

Правозахисник, Адвокат Ігор Кравець (м. Одеса).

Телеграм

Twitter 

Facebook

Instagram