Конґресвумен Вікторія Спартц — née Кульгейко — є одним із найбільших лоббістів України в США та світі загалом. Уродженка селища Носівка, що на Чернігівщині, недаремно отримала в подарунок ручку від президента Байдена, котрою останній підписував закон про лендліз. Представниця штату Індіяна в U.S. Congress неодноразово відвідувала Україну під час війни: спершу вона завітала до Києва та Бучі, потім рушила до Дніпра і насамкінець приділила увагу Чернігову, де провела своє дитинство. Ба більше, міссіс Спартц є чи не першим політиком, що назвав війну Росії проти України ґеноцидом українського народу. Очевидно, їй дуже болить Україна та героїчна боротьба нашої нації за цінності вільного світу. Втім, задля тріумфу цих цінностей в Україні ми маємо ліквідувати не лише зовнішнього, але й внутрішнього ворога, тож пані Спартц всіляко намагається вказати нам на ціль: Андрій Єрмак.
8 липня 2022 Вікторія Спартц надіслала запит на адресу President Biden з метою розслідування дій голови Офісу Президента України Андрія Єрмака та звинувачень на його адресу у зв'язках з Росією. Конґресвумен закликала urgently (терміново) надати всю необхідну інформацію до Конґресу, щоби підтвердити — або спростувати — наявні підозри та убезпечити американські гроші від нецільових витрат. Крім того, міссіс Спартц звернула увагу на Олега Татарова, чинного зама Єрмака з робочим досвідом в системі Януковича, котрий понад рік затягує критично важливе (згідно з G7) призначення голови САП.
Очевидно, лист U.S. Representative був спланованим та широко схваленим перед відправленням до Білого Дому. Ба більше, цей лист репрезентує не тільки думку української, але й американської громадськості. Американці, надто виборці пані Спартц, хочуть знати мету фінансування terra incognita, котра зненацька здобула увагу всього світу і завжди «славилася» сильним ґанґстерським лоббі в Урядовому Кварталі. Власне, Вікторія Спартц була обрана до Конґресу 5м округом штату Індіяна; його рушійною силою є landlords (багаті землевласники), що передовсім дбають про власні прибутки та їхнє використання на благо Америки. І ці люди точно не вдовольняться матеріяльним включенням в добробут потенційного російського аґента.
9 липня речник МЗС України Олег Ніколенко звинуватив представницю США у «спробах заробити політичний капітал» на Визвольних Змаганнях. Відповідь міссіс Спартц була негайною та водночас вичерпною: Зеленський повинен звернути увагу на проблему Єрмака. Цей месседж відчутно додає солідності підозрам, котрі в один момент посипались на Єрмака від провідної лоббістки України та її національних інтересів. Крім того, пані Спартц висунула 6 серйозних звинувачень на адресу голови Офісу Президента:
- Витік інформації до Білорусі та Росії (Ваґнерґейт);
- Провал мирних переговорів з Росією напередодні війни;
- Дезінформація Президента Зеленського про загрозу вторгнення;
- Саботаж оборони Херсону;
- Відкладення негайних закупівель військового спорядження;
- Свідоме блокування роботи САП руками Олега Татарова.
Цей statement Вікторії Спартц є умовою всебічної підтримки України. Ми, звісно, зупинили наступ ворога і загнали Росію на лезо ножа, та фронтові успіхи не мають жодного сенсу без тилових звитяг. Наша мета це продовження реформістського курсу, прийнятого Україною після перемоги Євромайдану. Ми маємо попереду чимало домашніх завдань, як то ратифікація Римського Статуту або впровадження рекомендацій Венеційської Комісії у справі національних меншин. Згідно з оцінкою посла ЄС в Україні, призначення голови САП є найпростішим із завдань, рекомендованих ЄС для втілення української мрії в реальність.
Зеленський та його команда матимуть найбільші виклики попереду. Проблема Єрмака це лише перша ластівка, котра перевіряє українську владу на відповідність євроатлантичним цінностям. Відомо одне: Президент поки не дав оцінки діям голови своєї канцелярії. Та відтепер ці проблеми не можна ховати під килим, бо Україна після 2.24 є залежною від позиції Заходу більше, ніж будь-коли. І, сподіваюся, Зеленський відреаґує не словом, а ділом.