Значна кількість громадян України цілком щиро сприймають дії Головнокомандувача у військовій та міжнародній сферах, як такі, що завжди й безсумнівно мають на меті захист інтересів держави. Жодним чином не заперечую факту добрих намірів Петра Порошенка, проте, хотів би звернути увагу, що в історії існують випадки, коли головнокомандувачі та диктатори навмисно програвали ціли війни, заради власної вигоди.
Яскравим прикладом такого антидержавника є генерал Лопес де Санта-Анна, державний діяч Мексики періоду американо-мексиканської війни.
Відтак, Лопес де Санта-Анна, котрий є героєм Мексиканської війни за незалежність (1810-1821рр.) та доволі талановитим полководцем, встиг протягом 10 років аж 8 разів побувати у кріслі Президента Мексиканської республіки, отримав статус диктатора, та був звільнений в наслідок державного перевороту, після чого емігрував на Кубу (1845р.).
Водночас американська імперська машина не хотіла давати спокій молодій республіці і оголосила війну за спірні території (1846р.). Хоча американці й досі називають причиною війни підступний напад мексиканської вояччини.
Санта-Анна написав до мексиканської столиці про те, що у нього немає більше бажання ставати президентом, він прагнув, як і в минулому, тільки використовувати свій військовий досвід для захисту батьківщини від іноземного втручання. Президент Мексики Валентин Гомес Фаріас, дозволив Санта-Анні повернутися. У той самий час, Санта-Анна вступив в секретні переговори з представниками США, обіцяючи їм, що якщо американці пропустять його через свою морську блокаду, то він буде працювати над поверненням їм спірних територій за розумну ціну.
Очоливши командування мексиканськими збройними силами, Санта-Анна проголосив себе президентом, ув'язнив Валентина Фаріаса, почав успішно зливати Мексику під ворога.
У червні – липні 1847 року, коли Мексика втратила контроль за половиною своєї території, відбулися переговори між представниками Санта-Анни та американського уряду. Санта-Анна пропонував укласти мир з умовою виплати йому 1 млн. песо. Також Санта-Анна запропонував президенту Полку почати нові військові дії з метою залякування мексиканців і схиляння громадської думки на користь договору про мир. Війна продовжилась до 1848 року, армія Санта-Анни здавала місто за містом, особливо не пручаючись. Єдині хто чинив шалений опір загарбнику були партизани та добровольці, на яких періодично полювали, як янкі так і регулярні мексиканські частини.
Війна закінчилась прогнозованою поразкою Мексики, та втечею Санта-Анни в…Нью-Йорк транзитом через Кубу. Де він і зустрів старість.
Мексиканський народ заплатив за одного зрадника дуже велику ціну, 1/3 території країни й політична нестабільність протягом 50-ти наступних років. Втім, у кожного народу свої вчителі та приклади.
В усі часи будуть існувати безглузді імперії, які намагатимуться скривдити слабших, і завжди будуть існувати Президенти або Канцлери, які розглядають свою країну, лише як територію, яка існує для їх збагачення.
Тож коли ми всі вчергове будемо слухати заяви чергового генерала, псевдодержавника або політика, варто пам'ятати, що навіть в найсвятішій компанії 12-ти апостолів був свій Юда.