Фінансова піраміда — стара вигадка. Найбільш відомий шахрай, що створив велику фінансову піраміду, це мабуть Карло Понці — за що він і провів довгі роки у в'язниці. Але кажуть, що ще за два століття до нього за допомогою «цінних паперів» успішно дурив людей інший шахрай, що спричинив велику фінансову кризу в Парижі. Цю кризу навіть вважають однією з причин, що призвели потім до Великої Французької Революції.

Після цього фінансових пірамід було ще багато, і деякі ми бачили власними очима. Пам'ятаєте МММ? B2B Jewelry? Вам кажуть щось такі назви, як StarLife, Avon, Mary Kay, United Work, Amway? Вітаю — ви побачили величезну піраміду, що висмоктує гроші з численних звичайних «вкладників» та «партнерів» і передає їх на рівні вище, де сидять все більші і більші шахраї. Аж до верхнього щабля, де сидить кілька найбільших бандитів.

Я трохи співчуваю людям, що потрапили до фінансових пірамід, але мені їх не жаль. Чому? Тому що я бачив своїх колег та друзів, які там були, бачив усю атмосферу таємності, яку вони намагалися підтримати навколо цього, коли намагалися обдурити і мене, і багатьох навколо мене. Вони розуміли, що роблять дещо не зовсім правильне. Може й не незаконне — бо що тут незаконного у тому, коли ти сам радісно віддаєш гроші шахраю на начебто «працюючу» схему? Звісно, уся схема може й незаконна, але оцей факт добровільної передачі грошей в обмін на якийсь мотлох, що начебто «цінний» або на «цінні» папірці на нижніх ланках цих монстрів, здається, не є незаконним. Але це є неправильним — і учасники піраміди це розуміють, намагаючись усе робити таємно.

Тому багато з учасників пірамід є обдуреними жертвами і майже усі з них є постраждалими на момент, коли піраміда таки розвалюється. Але нікого з них не жаль. Настільки дурних людей вже давно нема, і переважна більшість учасників розуміє, що це піраміда. І вони вкладають гроші, думаючи, що встигнуть отримати «дивіденди» перш ніж воно розвалиться. За рахунок нових вкладників. За рахунок колег та сусідів, яких вони вмовили приймати участь у піраміді. За твій рахунок. Ще місяць. Ще одна виплата. Я встигну вийти. Я вас розчарую — це не працює. Ніхто не встигає.

І саме цю схему мені нагадує «багатоходовочка» Путіна із «Північним потоком-2» та іракськими, сирійськими та іншими мігрантами на польському кордоні. Я їм трохи співчуваю, але мені їх не жаль. Бо вони є такими самими співучасниками у цій схемі та власне знаряддям Путіна та його слуги Лукашенка, їхньою зброєю, що потрібна для створення кризи у Європі. На яке ставлення ти заслуговуєш, якщо ти добровільно став зброєю, яка націлена на нас? Якщо піддався на туманні та незрозумілі обіцянки «кращого життя» у Європі, тебе посадили на літак, добре забезпечили усім необхідним, але по мінімуму — тільки до польського кордону?

А далі як хочеш. Там ти вже стаєш зброєю і починаєш працювати. Там ти є знаряддям у руках Путіна, який за твоєї допомоги реалізовує свої плани та отримує надприбутки, щоб вбивати українців, грузинів, сирійців, громадян ЦАР. Ні, мені тебе не жаль. Я не дуже співчуваю зброї, яка намагається мене вбити.

Але це тільки кілька тисяч людей на кордоні. Тільки вістря зброї, що націлена на нас та Європу. Хтось заправляє, пілотує та ремонтує літаки, що вивозять їх з Багдаду. Хтось перевозить їх вантажівками та автобусами ближче до польського кордону. Цілі Прикордонні війська Республіки Білорусь коли сором'язливо відвертаються, щоб не бачити цих штучно вивезених туди мігрантів, цю штучно створену кризу, а коли й відверто допомагають її створювати. А це вже десятки тисяч людей, що приймають участь у військовому злочині. Спільники.

Але й це не все. Як я зазначив, хтось допомагає усе це робити, хтось усе це обслуговує та платить податки, щоб усе це фінансувати. Щоб побачити усю зброю, треба дивитися ще ширше. Тоді вимальовується уся картина. Спільниками є не сотні, не тисячі, не десятки тисяч — спільниками є мільйони. Уся Республіка Білорусь, уся Російська Федерація, уся так звана «Придністровська республіка», усі так звані «ДНР» та «ЛНР», весь Іракський Курдістан, весь Ірак, уся злочинна Республіка Іран. Це величезні піраміди, левіафани, що висмоктують соки з свого населення, знищують людські долі і розносять по світу війну і тероризм.

Моторошно думати, що Україна ледь не переступила цю межу з Кучмою та Януковичем. Якщо б не два Майдани, вже власники синього паспорта з тризубом могли зараз пліч-о-пліч з росіянами катувати цивільне населення в Сирії та ЦАР. Домовлятися щодо поставок героїну з талібами. Разом із білоруськими прикордонниками допомагати Путіну штурмувати польський кордон. Але не склалося, пане Путін. Не склалося, пане Лукашенко. Майже вдалося — але тільки майже. Ми не такі.

Але у Росії та Білорусі — вдалося. І зараз співучасниками злочину є громадяни цих країн. Усі, без виключення. Бо це ж так просто — заплющити очі. Я ще трохи поживу спокійно, отримаю ще зарплату, якщо я держслужбовець — ще один хабар. І ще один. Когось забили на смерть в моєму місті. Когось убили за кордоном. Але ж я ще живий. Мені ще не розтрощив голову кийком поліцейський або страж з Корпуса Стражів Народної Революції. Ну і нормально. Можна жити. Злочин продовжується. І доказ твоєї співучасті, а також і знаряддя злочину — паспорт громадянина Російської Федерації, паспорт громадянина Республіки Білорусь, не пече тобі кишеню.

За допомогою цього паспорту ти голосував за вбивць та міжнародних військових злочинців. За його допомогою ти підтримував їх фінансово, платив їм податки. Ти їх не зупинив, коли вони вбивали та кидали до в'язниці твоїх співгромадян. Ти їх не зупинив, коли вони напали на Грузію. Молдову. Україну. Коли вони труїли та вбивали людей у Європі.

І ти продовжуєш платити їм і зараз. Охороняти «громадський порядок». Тримати під вартою опозиціонерів. Годувати катів, возити їхніх слуг. Пілотувати їхні літаки. Прибирати за ними сміття. Лагодити їхні автомобілі. Заправляти їхні танки. Постачати їм газ та електрику. Ремонтувати їм каналізацію.

Але усі злочини колись добігають кінця. Тому, шановний росіянине, сусід білорус, мешканець Криму, Донбасу, Придністров'я або Північної Осетії, роздивись краще свій паспорт. Він є надійним та беззаперечним доказом твоєї причетності. Твоя піраміда надто розрослася. Злочини надто великі. Навряд чи ти встигнеш вийти зі схеми, зіскочити з цього потяга, що набирає хід. Нікому ще не вдавалося.

Може ти гадаєш, що ти маленька людина і живеш як можеш своїм маленьким життям? Вважаєш, що ти усього тільки маленька жертва режиму? Що треба якось жити і якщо не ти, це робив би хтось інший? Я тебе здивую — так думає кожний з вас. Тільки на цьому і тримається ваша піраміда. Тому ні, друже. Ти не маленька жертва. Ти великий злочинець і допомагаєш робити великі злочини. А зараз такі цікаві часи, що ти є ще й найкращою зброєю в руках злочинців.

Нагадати, що роблять зі зброєю у руках маніяка?