Центр Разумкова оприлюднив нові заміри електоральних симпатій киян серед ймовірних кандидатів у мери столиці та політичних сил. Опитування проводилося 20 червня – 2 липня. Наразі це найсвіжіша соціологія.

Отже:

1. Віталій Кличко залишається єдиним явним лідером майбутніх виборчих перегонів у Києві. Зараз рейтинг Кличка навіть вищий, ніж був у 2015 році. 43,7% проти 40,6%. Тобто, у другий тур Кличко потрапляє точно. Питання – з ким.

2. Опитування показало відсутність сильного кандидата у владної команди. Рейтинг головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, якщо він піде від «Слуги народу», — трохи більше 6%, Олександра Дубінського, якщо він буде самовисуванцем, — майже 3%. Підтримка серед киян інших «слуг народу», які заявляли про наміри поборотися за мерське крісло, взагалі коливається в межах статистичної похибки.

Коли «Слуга народу» визначиться з єдиним кандидатом, якого особисто підтримає Володимир Зеленський, його рейтинг, безумовно, зросте. Але у будь-якому разі виборчу кампанію у Києві «слузі народу» прийдеться розпочинати з низького старту.

3. Участь у виборах мера Києва від партії «Голос» для Сергія Притули фактично стає справою безперспективною. Притулі варто задуматися, під яким брендом іти на вибори, якщо йти взагалі. В усякому разі, «Голос» — не найкращий варіант.

4. Відсутність сильного кандидата – проблема не лише «Слуги народу». Попри непогані партійні рейтинги у столиці, похвалитися сильним кандидатом також не можуть «Європейська солідарність», «Батьківщина» та «Опозиційна платформа – За життя».

5. Друге місце у рейтингу Андрія Пальчевського свідчить про те, що кияни при виборі мера готові надавати перевагу популярним особистостям, а не кандидатам від відомих політичних сил.

6. Якщо Віталій Кличко виграє мерські вибори, перед ним постане питання з ким УДАРу формувати коаліцію у Київській міськраді. Варіантів, власне, не багато – зі «Слугою народу» або з «ЄС». У них в обидвох наразі найвищі рейтинги у столиці – в межах 20%.

Щоправда, судячи із соціології Центру Разумкова, УДАРу та «Слузі народу» (або «ЄС») може забракнути депутатів для формування більшості. Тоді для ухвалення рішень київській владі доведеться домовлятися про входження в коаліцію або ж вступати в ситуативні союзи з «Батьківщиною», «ОПЗЖ» «Перемогою Пальчевського» чи партією «Сила і честь», які також мають шанси завести свої фракції у Київраду.

З «Опозиційною платформою – За життя» УДАР не стане формувати коаліцію через ідеологічні розбіжності. Хоча кулуарні домовленості з «ОПЗЖ» можливі, позаяк у ній будуть люди близького до Кличка забудовника Вадима Столара.

«Батьківщина» і «Перемога Пальчевського» у разі проходження до Київради навряд чи зголосяться піти в коаліцію, у якій буде «Слуга народу» чи «ЄС». При цьому негласні домовленості з ними також можливі. Як і з «ЄС», якщо коаліцію сформує УДАР і «СН».

Врятувати ситуацію може «Сила і честь». Для неї не стане проблемою приєднатися до більшості, оскільки у партії Смєшка немає чітко виражених конфліктів ні з Кличком, ні з «ЄС», ні зі «СН». Щоправда, шанси потрапити в Київраду у «СіЧ» наразі мінімальні.

***

Вже восени головним викликом для Віталія Кличка можуть стати не стільки вибори мера Києва, скільки формування більшості у Київраді після перемоги на мерських виборах. Ситуація може скластися так, що рішення у Київраді будуть прийматися не більшістю, а в результаті кулуарних домовленостей.