Напередодні візиту до Києва Реджеп Ердоган кілька разів пропонував своє посередництво у переговорах України з Росією. Москва вустами речника Путіна Дмитра Пєскова такі пропозиції відкинула. Натомість міністр оборони Дмитро Резніков заявив, що підтримує перенесення зустрічей Тристоронньої контактної групи з Мінська у Стамбул.

Із серпня 2020 року, коли Олександр Лукашенко втратив статус легітимного президента, Мінськ де-факто припинив функціонувати як переговорний майданчик по Донбасу. Саме тому Київ зацікавлений, аби будь-яка інша нейтральна держава почала виконувати роль такого майданчика.

Туреччина могла б стати новим посередником, позаяк, на відміну від багатьох європейських країн, зберігає нормальні відносини з Росією. Крім того, Анкара небайдужа до долі Криму, що дозволило б у переговорах з Москвою піднімати не лише питання війни на Сході, але й звільнення кримських політв'язнів і деокупації анексованого півострова.

Сама Туреччина також зацікавлена у посередництві. За останні роки Ердоган добряче зіпсував відносини з країнами ЄС і НАТО. Непорозуміння між ними почалися з міграційної кризи, коли Анкара відмовилася стримувати потік мігрантів з Сирії. Роль миротворця дозволила б Туреччині повернути більш прийнятне ставлення до себе з боку Брюсселя. За схожим сценарієм у 2014 році посередництво Лукашенка в «українському питанні» допомогло йому вийти з міжнародної ізоляції на цілих шість років.

Але для того, щоб Стамбул став новим місцем зустрічей ТКГ, третє «за» має сказати РФ. З цим наразі виникли проблеми. І, судячи з усього, Кремль не дасть позитивної відповіді на пропозицію Ердогана. По-перше, Росія не зацікавлена в покращенні міжнародного іміджу Туреччини — їй вигідно, аби між країнами НАТО посилювалися розбіжності. По-друге, перенесення переговорного майданчика з Мінська в Стамбул Лукашенко сприйме як зраду Москви, чого не може дозволити собі Путін.