Літо, спека, депутати місцевих рад із задоволенням приймають сонячні ванни та насолоджуються тривалою відпусткою. Проте осінь близько, а це означає, що не за горами час, коли доведеться звітувати про діяльність на округах.

Минув майже рік з моменту, як депутати місцевих рад отримали свої мандати і почали працювати. Хтось на благо громади, хтось на своє особисте. Власне, скоро ми про це дізнаємось.А зараз —розглянемоалгоритм відкликання депутатів місцевих рад. Це питання регламентується Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».


Право вносити пропозиції про відкликання (нагадую — не раніше ніж через рік з моменту набуття повноважень) мають:

Підстави для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою:
1)порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;

2) пропуск депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;

3) невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;

4) невиконання депутатом зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;

5)невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.

Ці підстави не нові, і вже давно закріплені в Законі України «Про статус депутатів місцевих рад», на відміну від деяких новел в процедурі.

Розглянемо покрокову інструкцію, як жителям громади відкликати депутата.

Спершу виборцям необхідно прийняти рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на зборах. Кількість виборців повинна бути не менше:
30 осіб для відкликання депутата сільської, селищної ради;

100 осіб для відкликання депутата міської ради міста районного значення та районної у місті ради;
300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення та районної у місті ради;
50 осіб для відкликання депутата районної ради;
400 осіб для відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради.
Про такі збори повідомляються ЗМІ не пізніш як за 2 дні.

Далі необхідно сформувати ініціативну групудля збору підписів щодо відкликання депутата. Тут мова йде про таку кількість:

У триденний строк після дня проведення зборів виборців або зборів (конференції) місцевої організації партіїобов'язково потрібно повідомити ТВК про відкликання та подати витяг з протоколу зборів (конференції). Голова ТВК на наступний день інформує відповідну раду.

Після врегулювання бюрократичних питань розпочинається найцікавіше — процес збору підписів.Строки збору підписів:

Кількість підписів, що необхідна длявідкликання:

Фінішна пряма — це перевірка підписів ТВК. Тут вже варто сподіватися на незаангажованість членів територіальної виборчої комісії.

За результатами перевірки ТВК може прийняти рішення:

Якщо ТВК приймає рішення про відкликання депутата-самовисуванця, то:

Якщо ТВК приймає рішення про звернення до політичної партії, від місцевої організації якої обрано відповідного депутата щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, вирішальне слово за партією.

В такому випадку вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення ТВК щодо відкликання депутата та приймає рішення:

Рішення вищого керівного органу партії передається до відповідної ТВК, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу.

На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, ТВК приймає рішення:

Як бачимо, щоб відкликати депутата за народною ініціативою необхідно пройти доволі важкий тернистий шлях. Сьогодні є набагато простіший варіант сказати «спасибі» неефективному депутату та відкликати його за допомогою партії. Мова йде про імперативний мандат, який так багато обговорювали в експертному середовищі, і який не безпідставно бояться місцеві депутати.

Як же ініціювати відкликання партійною організацією?

Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої його обрано депутатом, приймається на зборах (конференції) цієї організації. Воно приймається не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції).
Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) повідомляються ЗМІ.

Тут знову-таки потрібно повідомити ТВК про відкликанняу триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії. Голова ТВК на наступний день інформує відповідну раду.

Протокол (витяг з протоколу) зборів (конференції) щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцевою організацією політичної партії надсилається політичній партії для розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради її вищим керівним органом.

Вищий керівний орган політичної партії розглядає протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, та приймає рішення:

На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, ТВК приймає рішення:

Фактично – цей варіант в декілька разів простіший та оперативніший. Єдине питання – партії відкликатимуть депутатів через законні підстави, або ж використовуватимуть імперативний мандат як розплату незручним для партії депутатам? Час покаже…

Керівник Політико-правової
консалтингової групи
Марина Мельниченко