Обережно маніпулятор

Російська інформаційна операція «Нелегітимний» входить у фінальну стадію. Її завдання розсварити українське суспільство у процесі обговорення повноважень Володимира Зеленського. Це робиться з метою розпорошення українців напередодні майбутнього російського літнього наступу. Все дуже серйозно. Можливо навіть серйозніше, ніж в 2022 році. Адже інавгурація російського диктатора пройшла успішно, і тепер у нього немає більше жодних обмежень.

Саме тому в українському інфопросторі значно активізувалися усі існуючі агенти впливу. Їх виявлення вимагає значних зусиль, адже всі вони навчилися вдало маскуватися під патріотів та націоналістів. Як під копірку вони транслюють відомий меседж: «Не все так однозначно!»

 

Більшість сучасних агентів впливу називають себе блогерами. Здавалося б, громадські активісти, які обрали найпасивніший спосіб активності, а саме – в інформаційному просторі, не мали б мати значний вплив на громадську думку. Інформаційна позиція, так би мовити без «конкретних вчинків», не мала б зачіпати маси. Однак, як виявляється більшість з таких людей використовують досить типові нейролінгвістичні технології, які не так націлені на вирішення конкретних проблем, а більше на їх постійне обговорення з використанням інформаційних приводів лише як поля для своєї сугестії.

 

Хто вони? Блогери-агенти впливу

Люди, які використовують інструменти соціальних мереж з конкретною ціллю. Одні прагнуть визнання, інші визначають ключовим комерційний інтерес. Одні обирають «джерело своєї сили», так би мовити сферу свого профілю, в якій вони найкраще орієнтуються. Інші ж чіпляються за все, використовуючи свій авторитет, набутий в окремій вузькій спеціальності, для впливу на все на світі. Хтось з них хороший, хтось з них поганий, а хтось і зовсім шкідливий та вартий статусу агента впливу рф. Зосередимося саме на останніх.

 

Як зрозуміло із назви статті, виберемо собі одного визначеного суб'єкта для нашої оцінки. І вже на його прикладі назвемо ТОП-5 ознак за допомогою яких досить легко можна буде впізнати людину, яка працює в інтересах нашого ворога.

 

Знайомтесь, Ігор Мосійчук, блогер, «громадський активіст», скандальний народний депутат, «націоналіст», корупціонер, а що для нас найважливіше – активний учасник проросійських пропагандистських шоу на медвечуківських телеканалах. Саме на його образі, ймовірно, побудовані два основні наративи російської пропаганди –  щодо «хохлів» та «нацистів».

 

Фрагментарність або «вирваність з контексту»

Сучасний інформаційний простір виглядає як постійний потік різнорідної інформації, яка нічим між собою не пов'язана. Тут обговорюють якусь важливу політичну тему, тут вже реклама лікарського засобу, тут новина про вбивство та зґвалтування, війна, реклама призову в армію, знову суспільно важлива тема і як тут розібратися? Потік інформації настільки потужний, що іноді недостатньо часу просто переглянути новини, а де там їхній аналіз та перевірка достовірності? З метою створення ще більшого непорозуміння і невизначеності, агенти впливу противника завжди намагаються ще більше плюралізувати інформаційний простір з тегом «не все так однозначно». Їх завдання сформувати так звану мозаїчну думку.

Сам термін походить із соціології та є частиною теорії мозаїчної культури, суть якої полягає у випадковості зав'язків. Виходячи з того, що інформації просто дуже багато і вона лине непереривним потоком, знання формується із розрізнених фрагментів, пов'язаних простими, суто випадковими зв'язками, такими як час отримання новини чи емоції, які викликає матеріал. Ці уривки не утворюють структури, але вони мають силу зчеплення, яка не гірша за старі логічні зв'язки.

Завдання маніпуляторів просто говорити на актуальні теми. Нічого не пояснюючи, просто висловлювати свої емоції. З часом інформація, яка б вона не була, завжди буде асоціюватися з тою емоцією, з якою ви її почули вперше. Це просте навіювання позиціонування до того чи іншого явища. Саме такий метод обрав герой нашого матеріалу для свого іменного Telegram-каналу пан Ігор Мосійчук. Він ніде нічого не роз'яснює, не пояснює причини, не формує причинно-наслідкових зав'язків, а просто «давить на емоції». Що цікаво, саме такі методи найчастіше використовують російські пропагандисти на своїх ток-шоу.

 

Правило 6с+гроші

У свій час маркетологи виділили сім тем, які завжди цікавлять читачів: Скандали, Сенсації, Страх, Смерть, Секс, Сміх і Гроші. Перевірте себе, просто перегляньте канали інформації, які ви читаєте. А чи не зловживають їх автори цими темами? Загалом маніпулятори прекрасно знають людські слабкості і особливо зухвало зосереджуються саме на цих темах. Погляньмо, а які основні теми обирає пан Мосійчук.

Скандали. Він регулярно критикує українську владу та називає її «зеленою диктатурою», що цілком в дусі російського наративу про втрату легітимності Президента України та необхідності підготовки «Майдану-3». Серед часто використовуваних ним приставок до слів є «зіц-приставка»: «зіц-председатель', «зіц-представник», «зіц-керівник», що начебто підкреслює формальність, «підставний» характер чільних представників української законодавчої та виконавчої гілок влади, що також можна віднести до російського наративу про «киевскую хунту» та «госпереворот». Чимало публікацій присвячено темі корупції в Україні.

Серед інших улюблених тем пана Мосійчука – «свавілля» ТЦК, що також відповідає наративам російської пропаганди. Окрім цього він активно захищає «ухилянтів» та чоловіків, які виїхали за кордон.

Сенсації. Пан Мосійчук, як це часто трапляється з адептами «русского мира», палкий прихильник конспірологічних теорій, зокрема він критикує використання штучного інтелекту та є прихильником теорії «світового уряду» під керівництвом так званих «соросят», які керують Україною як ззовні так і зсередини.

Також, ймовірно, на комерційній основі він часто точково працює проти українських громадських активістів, а також проти окремих посадовців. Так, наприклад, під чиєсь конкретне замовлення він критикує громадського активіста Євгена Дикого, а також військових керівників, призначення на посаду яких його начебто не влаштовує.

Страх. Достатньо серед його публікацій і таких, що навіюють панічні настрої: «росія готує наступ на Сумщину»; «ситуація на фронті критична», «ворог має успіхи» і т. д. Звісно, багато в чому пан Мосійчук має рацію, але якщо б можна було оцінювати рівень негативу, який транслює його Telegram-канал, то сміло можна було б присвоїти рейтинг 9 з 10. Тобто на 9 тем, що навіюють страх, паніку, відчай – лише одна тема, яку можна назвати нейтральною. Саме таку тактику часто обирають російські агенти впливу, транслюючи лише негатив. Мета такої діяльності зрозуміла – позбавити українців волі до боротьби та спротиву, адже в Україні  повсюди корупція, свавілля, диктатура, та паніка…

Варто зазначити, що ми спіймали автора на зловживанні трьома із семи клікбейтних тем. Серед інших блогерів, звісно знайдуться ті, які будуть зловживати іншими, наприклад також частим є використання Сміху.

 

Соціальний доказ або симпатія

До соціального доказу в першу чергу слід віднести популярність каналів інформації. Якщо в них багато підписників, то новим користувачам згідно алгоритмів соціальних мереж одразу будуть надаватися рекомендації щодо них. Однак, популярність можна і сфабрикувати.  

Накручені підписники. У згаданого іменного каналу пана Мосійчука більше 95 тис. підписників, в той час як середній показник перегляду становить 15-16 тис на публікацію, тобто на каналі лише 17% активної аудиторії. А відсоток залученості і зовсім мізерний: 30-40 коментарів і близько 200 вподобайок в середньому на публікацію, а це аж 0,003% від кількості підписників. Це означає, що пан Мосійсук не гребує накруткою підписників. Цей спосіб маніпуляції добре відомий. Соціальна значимість або соціальний доказ в даному контексті розуміється кількістю підписників. Адже коли пересічний користувач приймає своє особисте рішення, а чи довіряти цьому джерелу? То потужним аргументом «За» на підсвідомому рівні постає кількість людей, які вже «підписані». А тут аж 95 тис., здавалося б, одне велике місто.

Але зі статистики фахівців SMM, 50 тисяч – це такий собі червоний бар'єр накрутки. Саме стільки і накручено в пана Мосійчука. На таку кількість можна розкрутити практично будь-який Telegram-канал. Адже саме до 50-ти тисяч «мертвих душ» можна стабільно підтримувати так би мовити «на плаву». Вже більша кількість вимагає значно серйозніших ресурсів, за які замовники не завжди готові доплачувати. А так, 50 тисяч накручених користувачів – це одноразовий внесок в розмірі приблизно 11 100 грн. Ось наприклад сервіс, який надає таку послугу. 

Слід прискіпливо дивитися активність на тих каналах інформації, які ви обираєте як ключові для себе. Варто наголосити і на діяльності так званих ботоферм, завданням яких серед іншого є також обман алгоритмів соцмереж на шляху просування визначених спільнот в ТОП через створення умовної популярності. БОТИ просто часто коментують і лайкають публікацію, що одразу веде до її авторитетності в «очах» алгоритмів соцмереж. І тут наш герой також не гребує використанням БОТ-мереж. Їх не важко викрити, якщо розумієш один важливий принцип – вони однобокі, завжди надто схвальні або надто критичні в контексті публікації. Пересічний реальний користувач в більшості випадків буде писати нейтральні коментарі. БОТ же завжди різко буде висловлюватися «За», або «Проти». Якщо проаналізувати коментарі до постів у нашого героя, то більшість з них неочікувано виявляться схвальними, що вже свідчить про активність БОТ-ферм.

Іншим важливим моментом, окрім соціального доказу є зосередженість на отриманні симпатії. Ключовим для цього є пошук спільності з цільовою аудиторією. Ви завжди маєте апелювати до якоїсь спільної вашої з цільовою аудиторією характеристики. Наприклад, політик на виборах завжди буде наголошувати, що він «людина з народу».

Часто сучасні блогери зловживають запитом суспільства на соціальну справедливість, що включає боротьбу з корупцією в усіх її проявах. Маніпулятори також акцентують на цьому увагу, але в більш деструктивному руслі. Так, російські пропагандисти та спецслужби завжди зосереджуються на роботі з ультраправими та ультралівими радикальними рухами. Їх використання дозволяє продукувати інформаційні приводи в промисловому масштабі, а також розхитувати суспільство в максимальний спосіб.

Як не дивно, герой нашої статті, пан Мосійчук, також ідентифікує себе з ультранаціоналістами-радикалами. Він представник «Радикальної партії» Олега Ляшка, та навіть на фоні її одіозного керівника, пан Мосійчук заплямував себе ще більшими зашкварами.

Саме таких найчастіше просувають росіяни. Часто самі автори не помічають підтримки «іншої сторони», та в нашому випадку швидше слід говорити про відверту співпрацю.

 

Всеобізнаність та умовна експертність

В психології існує таке поняття як Ефект Даннінга-Крюґера, суть якого полягає в тому, що люди з низькою кваліфікацією роблять помилкові висновки та ухвалюють невдалі рішення, але їхня некомпетентність не дозволяє їм це усвідомити. Простіше кажучи, чим менше людина розуміється в предметі, тим сильніше намагається донести свої висновки і переконання. І навпаки, чим людина краще орієнтується – вона більш стримана та обережна у своїх висновках, адже прекрасно усвідомлює, що те, що сьогодні вважається абсолютною істиною, завтра може виявитися повною нісенітницею.

В оцінці російських агентів впливу дивує їх разюча некомпетентність, вони часто плутаються у свідченнях і фактах, часто втрачають так би мовити «логічну зв'язку подій». З однієї сторони причина в тому, що вони завжди беруться коментувати все на світі. А найкумедніше те, що вони практично нічого розумного і не говорять. Часто їх риторика подібна до циганського гіпнозу, де немає жодних логічних зав'язків, а лише беззупинне експресивне торочення. З іншої сторони, це все таки такий метод поведінки, який навмисне обирають маніпулятори. Така експресивність часто заворожує, цікаво, що методикою активно користувався Гітлер в свої промовах, вона також подібна до риторики протестантського проповідника.

Повертаючись до героя нашого матеріалу, можна з легкістю підловити пана Мосійчука на суперечливих свідченнях та заявах. То він постійно критикує «совок», то палко захищає російську музику Віктора Цоя. Проблема не в тому, чи він це усвідомлює чи ні, а в тому, що своєю динамічною експресією він заворожує радикальну молодь, якій не потрібно аргументи «За», а лише заклик до дій, часто неправомірних і екстремістських. Байдуже, що дії тягнуть за собою кримінальну відповідальність. Та заворожені риторикою подібних псевдоекспертів, молодики часто діють в стані афекту. Нажаль усвідомлення та розкаяння за скоєне приходить лише опісля і то внаслідок обвинувачення і ув'язнення.

Тобто псевдоекспертність, суперечливі висновки та припущення мали б кожного насторожувати. Якщо спостерігаєте подібні маркери у повідомленнях тих людей, яких Ви обрали джерелом інформування, слід бути обачним, адже в більшості випадків – це маніпулятори!

 

Інформаційна агресія

З аналізу ворожої пропаганди з легкістю можна зробити висновок про її агресивний характер. Повідомлення просто просякнуті ненавистю та злобою. Одною з причин цього є те, що наші вороги насправді нас ненавидять. І коли їм ставлять завдання впливати на нас з вами, ця ненависть виплескується у їх меседжах. Іншою причиною цьому може бути те, що агресивні заклики більш дієві і ефективні. Для порівняння, якщо дитина робить щось заборонене, допоки Ви не  відреагуєте, вона не перестане цього робити. Так само і тут – агресивні заклики дають результат тут і зараз. Цей результат сильний і помітний. Саме тому російські агенти впливу завжди роблять ставку на агресію і заклик до дії. Не дивно, що революції частіше робляться радикалами та не завжди дають позитивні зміни, а навпаки – приводять до влади диктаторів. Лише унікальна мудрість українського народу не дала прийти до влади в Україні радикалам після ряду політичних потрясінь.

Цікаво, що перебуваючи за кордоном, пан Мосійчук закликає до радикальних дій всередині України. При чому, свою аргументацію він шукає виключно в чисто кремлівських наративах. Такий самий пан Шарій, а також інші. Кожному народу російські політехнологи знайшли відповідних радикалів. Для Молдови це такий собі втікач Шор. Для Америки, можливо таким є Трамп. Найважливіше те, що такі радикали завжди будуть. І їх кількість та вплив пропорційно зростатиме під час кризових ситуацій. Звісно важко втримати холодний розум в умовах постійних деструктивних обставин, але в жодному разі не довіряймо свої життя в руки умовних патріотів, які лише готові руйнувати.

 

Загалом варто зазначити, що російські агенти впливу мають досить багато вразливостей, які легко їх викривають. Наше задання не вестись на провокації та завжди з холодним розумом оцінювати ситуацію. Якщо вже обираєте джерело інформування, спершу просійте його через кілька сит і виявіть, а чи не підпадають ці канали під один із зазначених маркерів. Зроблячи це лише раз, Ви збережете себе від багатьох помилкових висновків в майбутньому! Довіряйте лише перевіреним джерелам інформації!