Тип споруди: городище, замок, фортеця/Тип споруди: городище, замок, фортеця

Також відомо як:

Замок Хуст (рус., укр.), Хустская крепость (рус.), Хустська фортеця (укр.) 




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html













Хустський Замок, пам'ятка фортифікаційного будівництва на території Закарпаття. Має велике виховне та пізнавальне значення, як свідок історичних подій цього краю, та зразок будівельних традицій минулого.Тепер це лише руїни, розташовані на вершині могутньої гори, що височіє над містом Хуст. Середня довжина стін 990 метрів. Середня товщина стін 2 метри. Середня висота руїн 10 метрів.







Повних відомостей про час його виникнення немає. Древня кераміка що трапляється на Замковій горі, свідчить про те, що 3000 років тому тут було городище.

Дорога до замку починається зі сторони міста і серпантином підіймається схилом замкової гори. На половині дороги на замок знаходяться рештки кам'яної споруди, в якій, за повір'ям, розміщалася сторожа, що затримувала і перевіряла людей, на шляху до сюди. Є також деякі дані що сюди вів таємний підземний хід.







Під'їзна дорога закінчується біля в'їзних воріт замку. Підступи до замку захищала неправильної форми башта, спрямована гострим кутом зовні. Поруч потужний квадратний бастіон,  що  тримав під вогнем підступи до воріт. З іншого боку ворота захищав ще один бастіон менший за розміром.

У плані замок видовжений. Розташований на трьох, можливо, на чотирьох терасах. Через ворота можна потрапити у нижній двір, а через вузький прохід на другу терасу чи середній замок. Тут розміщувалися прилеглі до зовнішнього муру господарські та житлові приміщення. Праворуч — потужні споруди верхнього замку, що розташований на четвертій терасі.

На другій терасі три бастіони що давали можливість спостерігати за містом і дорогами що йшли в різні напрямки. Звідси вузький прохід вів до воріт верхнього замку, котрі захищала над ворітня башта. Перед воротами був рів, та перекидний міст. У дворі під головною баштою є засипаний замковий колодязь глибиною 150 метрів. Його місце, у вигляді круглої ями помітно й досі.








ця серія була зроблена на прохання Анатоля Ізотова, ... щоб реставратори могли потім безпечно взяти розміри зверху вниз і виконати обміри, щоб не бути схожим до стін знизу, оскільки камені падають ..., а ми піднімемося вище ...


У верхньому замку жив власник і його почет. Гарнізон розміщувався у приміщеннях на інших терасах. Споруди верхнього замку оточували невеликий дворик, де знаходився спеціальний резервуар для дощової води. З верхнього замку, вниз на третю терасу, вели сходи. Звідси добре проглядалася вся половина Мармароської долини, а також дорога що вела до замку.

Під замковими спорудами знаходяться чисельні підземелля та каземати, але поки що для досліджень вони не доступні.

Замок разом із замковою горою становлять важливий компонент історично вигляд Хуста. Їх помітно з усіх сторін, навіть з відстані десятка кілометрів від міста. Слід також відзначити, що замок і ріка Тиса, яка його омиває, становлять основні компонуючи деталі древнього герба міста Хуст.







Як місце для будівництва головного укріплення не тільки Хуста, а й цілого регіону, була обрана висока гора (300 метрів над рівнем моря), панівна над долиною, яка оточувала височину з усіх боків. З цієї долини проклала своє річище річка Тиса та кілька її приток. Уздовж цих річок проходили важливі торговельні артерії, кожну з яких можна було контролювати з Хуста. Уздовж річки були прокладені й сухопутні шляхи. У декількох кілометрах на захід від Хуста знаходяться так звані «Хустські ворота» — вузька тіснина, пробита в незапам'ятні часи в гірському кряжі водами Тиси. З півночі та півдня ця тіснина обмежена гірськими масивами. Цей вузький прохід мав виняткове значення — тут в одну точку сходилися кілька річкових і сухопутних маршрутів, а весь рух на вході в «Хустські ворота» був як на долоні у тих, хто володів укріпленням, що століттями формувалися на вершині Хустської гори. Річище Тиси, найважливішої торговельної артерії середньовіччя, простяглося в 1 кілометрі на південь від замкової гори (в середні віки річка протікала прямо біля підніжжя гори), а з півночі гору обминало річище річки Хустець (інша назва — Хустиця), яка впадала в Тису неподалік від «Хустських воріт». У цьому ж районі перебували перехрестя шляхів, що ведуть з боку Торунського (Вишківського) і Татарського (Яблунівського) перевалів через Карпати.






Одинока гора, панівна над долиною, прекрасно підходила для будівництва укріплень. Її високі та місцями досить круті схили могли надійно прикрити штучні укріплення, перетворюючи навіть невелику фортецю в неприступний форпост.

Ще до появи перших укріплень на замковій горі місцевість в районі Хуста була дуже цікава людям. Цінність цього краю полягала в багатих соляних покладах, про існування яких знали ще римляни.

Приблизно в 9 столітті, сіль в цих краях продовжували активно добувати, про що свідчать так звані «Фульські аннали» (літописи одного з баварських монастирів). Здобуту сіль транспортували, в основному, по річках, тому поступово головний соляний маршрут сформувався вздовж Тиси. Крім солі, по Тисі століттями сплавляли ліс — ще одне важливе джерело доходу.





і ще вище і подивимося на замок під більшим кутом ...


Далі – сухі гілки історії…


Перший етап будівництва: за одними даним — XI століття, за іншими — XIII 
століття. Останній етап будівництва: XVII століття або злам XVII та XVIII століть.

?. Точно невідомо, коли саме на горі в Хусті виникли перші укріплення. Народні перекази з глибини століть донесли до наших днів «розбійницьку» версію зародження форпосту. Згідно з цією версією перший замок на горі побудували розбійники, які промишляли грабежами в районі «Хустських воріт».

2-а половина XII століття. Південно-східне Закарпаття поступово переходить під контроль угорського королівства. Усвідомлюючи значення краю як центру видобутку солі, продаж якої приносила величезний дохід королівству, угорські правителі протягом XII — XIV століть зводять уздовж Тиси (основної артерії «соляного шляху») кілька замків, в завдання яких входила не тільки оборона краю, а й контроль шляхів постачання солі з Мараморош в Центральну Угорщину. Одним з таких замків був Хуст, що поступово отримав статус головного укріплення південно-східного Закарпаття. Крім цього укріплення в Хусті мало значення ще і як важлива прикордонна фортеця, яка прикривала північно-східні кордони Угорщини.






1090 рік. У період правління угорського короля Ласло I Святого (1046 — 1095) на горі в Хусті почалося будівництво перших ґрунтовних укріплень. Зведення форпосту в Хусті тривало з перервами близько століття.

1191 рік. Всі основні роботи зі зведення укріплень на горі були завершені. Про структуру замкових укріплень, зведених протягом 12 століття, нічого не відомо.

1242 рік. В середині 20 століття радянські історики у своїх працях неодноразово вказували, що в 1242 році, під час монголо-татарської навали Батия, замок в Хусті був обложений, захоплений і спустошений, попри тривалий і запеклий опір його захисників. На якій підставі була побудована ця історія — поки не зовсім зрозуміло.







Кінець XIII — початок XIV століття. Згадки укріплення, починаючи з XIII століття, зустрічаються все частіше. Окремі угорські дослідники вважають, що в цей період основним укріпленням замку був кам'яний донжон, зведений у 2-ій половині XIII століття.

Більшу частину своєї історії укріплення в Хусті були відомі не в якості «замку» (тобто приватного зміцнення феодала), а в якості фортеці, яка захищала інтереси цілої держави. На першому етапі історії Хустського форпосту начальник гарнізону був повновладним представником королівської влади в регіоні, як судової, так і виконавчої.

1353 рік. Перша письмова згадка замку (в джерелі — "castrum"). Історія донесла до нас ім'я першого коменданта гарнізону замка — Ян Дралепський-Горват.








1390-і роки. Король Угорщини Сигізмунд I Люксембург (1368 — 1437) змушений був віддати Хуст волоським воєводам Драге і Балці, щоб хоч якось відшкодувати велику суму грошей, взяту у воєвод на покриття військових витрат. Воєводи, які отримали звання жупанів (тобто звання управителів окремого регіону Угорщини), проводили на отриманих землях політику централізації своєї влади, тому для них укріплення на Хустській горі мало першорядне значення, допомагаючи здійснювати контроль над навколишніми землями.

Отримавши Хуст, волоські воєводи продовжували вимагати у короля повернення боргу. Вплив Драги та Балки в регіоні зростав, що турбувало короля. Тому, щоб розв'язати проблему з воєводами, король вирішує протиставити їм іншого впливового магната — Імре Перені, близького друга Сигізмунда I. Король передає Хуст під владу Імре, ймовірно тільки для того, щоб позбутися воєвод, які залишили Хуст, не бажаючи конфліктувати з його новим власником. Однак Імре недовго володів Хустом і незабаром місто було виключено зі списку володінь Перені, оскільки сфера інтересів Імре перебувала в центральній частині Угорщини.

 

Cпустимося з небес на землю...


XV століття. Хустський замок, завдяки своєму прикордонному розташуванню, виявився осторонь від подій, які в цей період захлиснули Центральну Угорщину. Замок неодноразово змінював своїх власників. В цей же період він використовувався як в'язниця, де тримали в ув'язненні як знаменитих місцевих розбійників, так і супротивників королівської влади, яких після невдалих виступів засилали на околицю королівства.



Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html








1447 рік. За наказом коменданта замку, мармароського жупана Яноша Кендереші Маловізі, на території Хустського укріплення була побудована каплиця. Янош Хуньяді (1387 — 1456), який займав в цей період пост регента угорського королівства, віддав наказ каштеляну замку виділяти для утримання каплиці 12 золотих на рік або сіль на цю суму.

1467 рік. Починаючи з цього року, замок деякий час перебував під владою графа Імре Заполяї.










Остання чверть XV століття. Король Угорщини Матьяш I Корвін (1443 — 1490) дарує поміж інших володінь Хустський замок своїй дружині Беатрисі Арагонській, якій Хуст належав до кінця XV століття.

Кінець XV століття. У цей період в північно-східній частині Угорського королівства все більший вплив набуває одна з гілок роду Перені.
 
Під контролем цього роду знаходився Угочанський комітат з замком Севлюш і замком Нялаб, розташовані на захід від Хуста.

1490 рік. Помирає Матьяш I Корвін. Скориставшись сприятливою обставиною, граф Перені починає проводити переговори з Уласло II (1456 — 1516), новим королем Угорщини, прагнучи отримати під свій контроль Хуст та навколишні землі.





1511 рік. Королівська влада в Угорщині ослаблена внутрішніми міжусобицями, тому король Уласло II вирішується на передачу Хуста, його замку, навколишніх рудників і 5 коронних міст під владу графа Габора Перені. Таким чином, під контролем Перені виявилися 2 комітати (Угочанський і Мармароський) і 3 замки регіону: Хустський, замок Наляб і замок Севлюш. Як плату за оренду королівської власності, граф зобов'язався щорічно передавати в королівську скарбницю 20 000 золотих.

29 серпня 1526 року. Війська Османської імперії в битві під Мохачем (Угорщина) завдали нищівної поразки об'єднаним військам угорців, чехів і хорватів. Наслідки цієї поразки були для Угорщини катастрофічними — країна була розділена на 3 частини. В результаті поділу задунайські та північні райони опинилися під владою Габсбургів, центр країни окупували турки, а східна частина Угорщини (включаючи Мармароський комітат) входить у сферу впливу Трансильванського князівства, яке перебувало у васальній залежності від Османської імперії. У битві загинув і король Угорщини Людовик II (1516 — 1526), свої домагання на королівський трон висунув Фердинанд I (1503 — 1564), родоначальник австрійської гілки Габсбургів і Імператор Священної Римської імперії (з 1556 року). Відомо, що в цей період Хуст все ще належав роду Перені, представник якого виступив проти обрання Фердинанда I королем Угорщини.






?. Хуст перейшов в особисту власність трансільванського князя Яноша Заполяї (1487 — 1540), якого проголосили королем Угорщини, хоча фактично він контролював тільки частину країни. З цього моменту для Закарпаття починається період занепаду, оскільки в цій частині роздробленого королівства постійно йшли військові дії між трансільванськими князями, яких підтримували турки, і військами австрійських Габсбургів. Хуст в цей період неодноразово змінював своїх власників.

1540 рік. Помирає Янош Заполяї. Після його смерті Хуст серед інших володінь переходить під контроль короля Угорщини Фердинанда I. Для нового власника Хустський замок виконував роль прикордонної фортеці на східних рубежах величезних володінь Габсбургів, тому Фердинанд I віддає наказ про проведення значних робіт в замку, спрямованих на ремонт і модернізацію його укріплень. Після цього в фортеці був розміщений гарнізон.

1546 рік. Ремонтні роботи та модернізація проводяться на Нижньому замковому дворі.





1550 — 1552 роки. Запрошені з Італії архітектори підсилюють укріплення замку будівлями в стилі італійської фортифікаційної школи.
В результаті проведених робіт була значно збільшена висота стін. Обороноздатність замку посилювали побудовані (або модернізовані) вежі Верхнього замку, а також бастіони. Тоді ж в південній частині Верхнього замку була зведена вежа, яка отримала назву «Фердинанд» (або «Бастіон Фердинанда») на честь імператора. «Фердинанд» — одна з найвідоміших будівель замку, що виділяється своєю трикутною в плані формою (звідси ще одна назва вежі — «Кільоподібна»). У верхній частині цієї вежі розташовувався арсенал, середню частину займала каплиця (на її фасаді було викарбувано напис "Tre Benedict Szalay De Borkonar. Anno 1554"), а нижню — пороховий склад. Надалі назва «Фердинанд» передалась і території, яка примикала до кільоподібної вежі.

15 квітня 1550 року. Імператор Фердинанд I віддає спеціальне розпорядження, згідно з яким для допомоги капітану замку призначався віцекапітан (заступник).  Капітан замку отримував велику владу — він виконував функції глави комітату і судді. Цікаво також, що капітану було наказано звести новий бастіон на тому місці, де в ході останньої облоги (якої само незрозуміло) був пробитий пролом в оборонному периметрі.





1556 рік. Хуст був одним з укріплень, яке не підкорилося Трансільванії без бою. Проти замку був висланий загін з 800 осіб, якими керував Андраш Баторі. Свою допомогу в захисті замку пропонував хорватський правитель Міклош Зріні, але в обмін він хотів отримати Хуст у своє володіння, а таку ціну Фердинанд I не хотів заплатити й тому від допомоги відмовився. В результаті замок був взятий в щільне кільце облоги та повністю ізольований від зовнішнього світу. Облога затягнулася.

20 січня 1557 року. Так і не дочекавшись підкріплення, капітан замку Бенедикт Шалаєв і віцекапітан Міхай Корлат приймають рішення про капітуляцію. До цього моменту гарнізон укріплення скоротився до 12 осіб. Хуст знову перейшов під контроль Трансільванії. Власником замку стає Янош II Сигізмунд, який дарує укріплення своїй матері Ізабеллі Ягеллонці.

1571 рік. Помирає Янош II Сигізмунд, з його смертю конфронтація між австрійськими Габсбургами та трансільванськими князями на деякий час затихла. Хустський замок Янош II заповів 3-м феодалам — Міхаю Чаке, Гашпару Бекешу і Криштофу Годьмашу, які заплатили за право володіти укріпленням 3000 форинтів. Але такий поворот подій не влаштовував трансільванського князя Іштвана Баторі та інших магнатів, які змусили короля Угорщини Максиміліана II (1527 — 1576) скасувати закріплену в заповіті угоду. Хуст надовго переходить під владу Трансільванії.





1576 — 1577 роки. Стефан Баторі (1533 — 1586) стає королем Польщі, а його брат Криштоф (1530 — 1581) займає трон Трансильванського князівства. За наказом Криштофа в 1577 була проведена реконструкція та укріплення зовнішніх воріт замку в Хусті. Над воротами було висічено: "Hoc opus inssit fieri Magnificus dominus Cristophorus Bathory de Somlyo, Vayvoda Transilvaniae, comes Sicolarum, anno Domini millesimo quingentesimo septnagesimo septimo" («Ці роботи проведені за наказом вельможний пана Криштофа Баторі з Шомло, князя Трансільванског, графа Секея, літо Господне 1577 «). Роботи з посилення та модернізації укріплень інших оборонних вузлів замку тривали до 1579 року.

Кінець XVI століття. Після смерті Криштофа Баторі князем Трансільванії був обраний його син Жигмонд Баторі (1572 — 1613). У цей період похитнулася могутність Османської імперії, покровителя Трансільванії. Цим скористалися Габсбурги, в результаті Хуст поміж інших володінь Трансільванії перейшов під владу австрійського імператора.

1598 рік (?). Імператор Священної Римської імперії та король Угорщини Рудольф II (1552 — 1612) дарує Хуст разом з замком генералу Георгу Басту, який обіймав посаду головнокомандувача імператорської армії.





?. Іштван Бокчай, новообраний трансільванський князь, починає нову війну проти Габсбургів. В рамках цієї військової компанії Хуст був узятий в облогу і після нетривалого опору фортеця капітулювала. Замок знову відійшов Трансільванії.

?. Іштван Бокчай, як новий власник Марамороша, передає Хуст і третину соляних копалень регіону за 4000 форинтів Валентину Другету, представнику впливового магнатського роду. Другет міг розпоряджатися своїм володінням на власний розсуд, але при цьому Іштван поставив важливу умову — Хуст мав залишатися під владою Трансільванії.





XVI століття — 1 половина XVII століття. В результаті масштабних перебудов і модернізацій укріплень Хустський замок перетворився на складний комплекс оборонних, житлових і господарських будівель. Довгаста вершина гори, витягнута по осі північ-південь, визначила асиметрично довгасту форму сформованого на її вершині замкового комплексу. Його довжина становила близько 170 метрів, а ширина — близько 70 метрів. Комплекс поділяли на Верхній і Нижній замки / двори, а Нижній двір своєю чергою був розділений ще на 2 відокремлені частини. Ймовірно, в різні епохи у замку була різна кількість веж, а до XVII століття захист комплексу забезпечували 6 бастіонів (4 бастіони у Нижнього замку і 2 бастіону у Верхнього) і 4 башти.

Неширока мощена каменем дорога, яка веде до замку, спіраллю обвивала гору і впиралася в ворота Нижнього замку з південного боку комплексу. Але, ймовірно, ще на підході до основних укріплень на дорозі існувала лінія передових оборонних споруд, що знаходилися на деякій відстані від замку. Іноді це передове укріплення (або те, що було побудоване пізніше на його місці) в дослідницькій літературі називали „замковим палацом“.





Нижній замок (перший двір):

Щоб потрапити у двір Нижнього замку, потрібно було пройти через перші (зовнішні) замкові ворота, які захищалися складним вузлом оборонних споруд. Перед воротами був виритий глибокий рів, через який було перекинуто дерев'яний міст, одна з секцій якого була підіймальною. З напільного боку ворота були захищені 2-рівневою системою оборонних споруд, влаштованою на 2-х терасах, розташованих ступенями один щодо одного. Зліва від воріт перебував один з бастіонів Нижнього замку, який іноді називали „Малою Сторожевою вежею“, оскільки тут знаходилися приміщення для сторожової охорони. Справа над воротами нависали укріплення південно-західній частині Верхнього замку (південно-західний бастіон і кілеподібна вежа „Фердинанд“). За воротами уздовж західного боку Верхнього замку витягнувся по осі північ-південь вузький 1-й двір Нижнього замку. На території цього двору зліва від дороги, вздовж куртини, були побудовані житлові будинки. Тут же знаходився будинок ката. Згодом ці приміщення перетворять на казарми. Праворуч від дороги, відразу за бастіоном Верхнього двору, була побудована каплиця (замкова церква), обсяг якої був фактично вмуровано в західний схил тераси, на якій розмістився Верхній замок.




Нижній замок (другий двір, „Середній“):

Північна частина першого замкового двору була обмежена поперечною стіною, яка стояла на заваді до 2-го двору Нижнього замку. У стіні були влаштовані ворота. Можливо, перед стіною був викопаний рів. Про те, як виглядав комплекс Середніх воріт, точних відомостей немає. Його могли прикривати як власні укріплення, так і оборонні споруди Верхнього замку, що нависали над цими воротами. Окремі дослідники вважають, що ворота були влаштовані в надбрамній дерев'яній вежі. Пройшовши через середні ворота, можна було потрапити на 2-й двір Нижнього замку (Середній замковий двір). Тут знаходився найбільший майданчик замку, що складався з майданчиків 3-х замкових бастіонів північної частини укріплень (двох 4-вугільних і одного кілеподібного). У якийсь момент історії тут розмістилася найбільша гармата замку, яка стріляла щоранку на світанку, сповіщаючи про початок нового дня. Коли ж в замку розмістився гарнізон, то з гармати стріляли ще й у разі, коли хтось із солдатів тікав. На майданчику північно-східного бастіону перебував пороховий млин. У місці, де 2-й двір Нижнього замку підходив до воріт Верхнього замку, був викопаний рів шириною 8,5 метрів.

Укріплення Нижнього замку були представлені 4-ма бастіонами, 3 з яких були 4-вугільними, а 1 мав кілеподібну (трикутну) форму. Бастіони мали 1 ярус оборони своєї верхньої частини. Обстріл противника здійснювався через бійниці, влаштовані в кам'яному зубчастому парапеті, що огороджував майданчики укріплень.




Верхній замок:

Його укріплення розташовувалися на терасі, піднесеної щодо тераси Нижнього замку на висоту близько 6-8 метрів. Верхній замок мав близько 120 метрів в довжину, а його максимальна ширина становила близько 40 метрів. Потрапити до Верхнього замку можна було тільки через північні (внутрішні) ворота, до яких вів піднімний міст, перекинутий через рів, виритий на території Нижнього замку. Тераса Верхнього замку була з усіх боків оточена кам'яною стіною, висота якої спочатку досягала 15-20 метрів. Ширина стін укріплень — близько 2 метрів. У стінах укріплень були пророблені 2 ряди бійниць. Посилювали укріплення два чотирикутніх бастіони в південній частині замку, а також 4 вежі. Циліндрична Порохова вежа (її руїни збереглися) перебувала на західній ділянці стіни Верхнього замку. Квадратна Годинникова вежа (повністю втрачена) була найвищою спорудою комплексу, її звели в північній частині Верхнього замку. Цю вежу вінчала покрівля з позолоченим хрестом. У північно-східній частині двору збула Барабанна вежа (повністю втрачена), а в південній — вежа „Фердинанд“ (її руїни збереглися). Під Барабанною вежею в скелі був вирубаний колодязь, глибина якого сягала 160 метрів. Коли саме його прорубали — невідомо. На території Верхнього замку розміщувалися житлові приміщення, склади, стайні, кухня, пекарня і корчма. Житлові та господарські будівлі примикали до західної та східної стіни замку. У західної стіни був зведений 2-поверховий замковий палац, на 2-му поверсі якого перебували зимові покої коменданта. Були в замку і літні покої, побудовані в південній частині укріплень, на одному з бастіонів (південно-західному?) неподалік від вежі „Фердинанд“. Завдяки цьому за бастіоном закріпилася назва „Літній“. Згодом, коли замок став фортецею Габсбургів, більшість приміщень пристосували під казарми.



на крайнему фото другої частини, одні з тих, хто взявся за тяжку працю привида замкових руїн в пристойний вигляд, за що їм і всім хто займався розчищенням замку, велике людське — ДЯКУЄМО!

 


Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html








1617 рік. Хуст перейшов під владу Іштвана Бетлена (1582 — 1648), брат якого, Габор Бетлен, був відомим противником Габсбургів. За право володіти Хустом Іштван заплатив братові 20000 форинтів.

?. При Іштвані навколо 2-х ліній кам'яних укріплень замку була зведена 3-тя допоміжна оборонна лінія, що складалася з частоколу (так званий „паланок“). Тоді ж в замку був побудований (або перебудований) пишний палац.

1629 рік. Помирає Габор Бетлен. На трон Трансильванського князя претендував його син Іштван і впливовий магнат Дьордь I Ракоці (+1593 — 1648). Трансільванська шляхта звела на трон Дьордя I, а Іштван залишився не при справах, але Хуст все ще перебував в його руках. Почалася тривала конфронтація Дьордя I та Іштвана.

1637 рік (?). Не отримавши укріплення мирним шляхом, війська Дьордя починають облогу Хустського замку. Однак облога виявилася невдалою, замок не піддався. Ракоці був змушений підписати з Іштваном договір, згідно з яким Іштван зобов'язався більше не претендувати на трон Трансильванського князя в обмін на владу над землями Марамороша та Хустським замком. 13 вересня 1673 року Дьордь I прибув до Хуста, де в замку і був підписаний згаданий договір.



1657 рік. У 1656 — 1657 роках трансільванський князь Дьордь II Ракоці (1621 — 1660) виступив як союзник шведського короля Карла XI та Богдана Хмельницького проти Речі Посполитої. У розв'язаній війні Трансільванське військо було розбите поляками, які після здобутої перемоги вдерлися на Закарпаття, зруйнувавши та спустошивши безліч сіл і містечок.  Закарпаття затопили хвилі хаосу — край грабували як татари, так і дезертири розбитої армії Ракоці, тут велася боротьба розсварених феодалів, що ділили сфери впливу після того, як турки оголосили про повалення Дьордя II з княжого трону Трансільванії. Не дивлячись на важку ситуацію, в якій виявилося Закарпаття, Хустський замок ворожі війська практично не турбували, оскільки на облогу і штурм такого укріплення просто не було сил і часу. 



1661 рік (?). Історики радянського періоду згадували про кілька невдалих спроб турків захопити Хуст в період 1661 — 1662 років. У цей період турки висунули на трон Трансільванії свого претендента — Міклоша Золоми, але його полонили та заточили в Хусті. В сторону замку висунулися великий візир Алі-паша, командувач турецькими військами в Угорщині, і незабаром його війська вдерлися в Мараморош. Підійшовши до замку, Алі-паша направив туди своїх послів. Невідомо, які були підсумки проведених переговорів, але все завершилося мирним шляхом — турки замок захопити не намагалися, незабаром зняли свій табір і вирушили в бік Словаччини.

У свиті Алі-паші під час цього походу перебував знаменитий мандрівник Евлія Челебі (1611 — 1682), який залишив у своїй знаменитій „Книзі подорожей“ опис твердині в Хусті: „Хустський замок розташований на вершині гори Хассана, стіни його високі й товсті, і міццю своєю він схожий на фортецю Іскандер, бо висота веж його досягає небес. Житлові споруди замку вікнами виходять на захід і підносяться одна над іншою. Дахи його палаців покриті кольоровою черепицею, а дахи церков — бляхою, хрести на них з чистого золота і так блищать, що у того, хто на них дивиться, від мерехтіння очі втомлюються і змушений він з поваги перед ними погляд свій схилити. Нескінченні його сади та виноградники, чудові його вода і повітря!“.



1669 рік. Капітан замку Міхай Катона склав реєстр Хустського замку. У документі було зазначено, що артилерійський парк замку складався з 50 гармат різного калібру, також в описі було відзначено наявність в арсеналі 3 000 ядер і декількох тонн пороху.
1687 рік. Жупан Марамороша йде на зраду і здає замок військам імператора Леопольда I (1640 — 1705). Незабаром в Хустському замку, що опинився під владою Габсбургів, розміщується так звана „вільна рота“, до складу якої входили ветерани турецьких військ. Вони були погано озброєні, їм нерегулярно платили платню і тому солдати гарнізону промишляли крадіжками або навіть просили милостиню на вулицях міста. У ситуації, що склалась, замок почав швидко занепадати.

1692 рік. З вини солдатів гарнізону в замку вибухнув пороховий льох. Вибух пошкодив більшу частину житлових приміщень Верхнього замку і знищив ряд будівель комплексу.

1699 рік. Капітан замку барон Айзнер просив імператора Леопольда I звернути увагу на жалюгідний стан замку. У відповідь на це клопотання Леопольд I 9 лютого 1699 року віддав наказ відремонтувати замок коштом доходів жупи.



1703 рік. Ремонтні роботи в замку ще не були завершені, коли спалахнула нова антигабсбурзька війна (1703 — 1711), очолювана Ференцем II Ракоці (1676 — 1735). У середині серпня до замку підійшли повстанці, очолювані Яношем Маешем. Був встановлений зв'язок з солдатами гарнізону, які погодилися піти на зраду — 17 вересня вони вбили командувача гарнізоном барона Айзнера (Ейтнера) і здали фортецю з усією зброєю і боєприпасами повстанцям.

1706 рік. Інвентар замку засвідчив сильну деградацію озброєння фортеці — на той момент захист Хустського укріплення забезпечували всього 12 гармат.

1706 — 1711 рік. Закарпаття знову поринало в хаос, що підігрівався численними бешкетами дезертирів і бурхливими епідеміями. Край приходив в запустіння.



1711 рік. Після поразки антигабсбурзького повстання Хустський замок знову опинився під владою Габсбургів і в його стінах знову був розміщений гарнізон. Замкові будівлі прийшли в занепад. На відміну від ситуації 1699 року на цей раз зубожілий і розорений край уже був неспроможний фінансувати відновлення укріплень. Старіння замку тривало.

1717 — 1737 роки. У замку проводилися перманентні незначні ремонтні роботи.

1720 рік. Хуст в цей період був невеликим містечком, в якому налічувалося усього 70 дворів (29 дворянських і 41 селянський).

1724 рік. Якийсь невідомий художник намалював фасадну частину комплексу зовнішніх воріт замку.

1748 рік. У замку проводилися ремонтні роботи.

29 червня 1749 року. Намісник ради в Хусті приходить до висновку, що замок остаточно втратив своє стратегічне значення.



3 липня 1766 року. Вночі над замком бушувала сильна гроза, яка завдала йому непоправної шкоди. Блискавки неодноразово потрапляли в замкові будівлі: корчму, будинок коменданта, дзвіницю. На дахах Верхнього замку спалахнула пожежа, і сталося те, чого так побоювався гарнізон — вибухнув пороховий льох. Чи то порох спалахнув від чергового удару блискавки, чи до нього добрався вогонь пожежі, але, так чи інакше, пролунав потужний вибух який ґрунтовно пошкодив будівлі Верхнього замку. Те, що не знищив вибух, поглинув вогонь пожежі. Ворота замку (Верхнього?) були так сильно зруйновані, що перебратися через завали каменю доводилося за допомогою драбини.



Після тієї катастрофи замок вже не зміг піднятися з руїн, а для гарнізону було спішно відбудовано кілька будівель (в місті?). На відновлення замку були виділені незначні кошти, яких було недостатньо для відродження замкового комплексу, тому спроби намісницької ради зберегти замок не увінчалися успіхом. Замок з кожним роком продовжував руйнуватися, а гарнізон був постійно незадоволений своїм перебуванням в Хусті.

1773 рік. Йосип II (1741 — 1790), майбутній імператор Священної Римської імперії, за велінням своєї матерії Марії Терезії (1717 — 1780) оглядав замок з метою визначити його подальшу долю. За результатами огляду Йосип II прийшов до висновку, що відновити фортецю немає ніякої можливості. За його наказом гарнізон Хуста був переведений в Мукачівський замок. Після цього замок продовжує швидко руйнуватися.



1798 рік. Під час сильної грози обвалилася вежа (або бастіон?) в південно-східній частині замку.

1799 рік. Міська влада дозволила розібрати на будівельний матеріал східну стіну замку. Отриманий камінь використовували для будівництва в місті католицької церкви, куди був перенесений дзвін з Часової вежі замку, а також баштові куранти.

1853 — 1856 роки. Орієнтовно в цей період в Хусті побував Лайош Рохбок (Lajos Rohbock), що відобразив на одній зі своїх гравюр руїни замку. Крім Лайоша руїни замку неодноразово зображували й інші художники. До XIX століття відноситься цілий ряд малюнків, гравюр і літографій із зображеними на них замковими руїнами. В цей же період руїни замку зображують на гербах міста.

В кінці XIX — на початку XX століття замок відвідав угорський військовий історик Соос Елемер (1844 — 1929), відомий дослідник фортифікаційних об'єктів. Він залишив кілька малюнків і схем замку, на яких зображено реконструйований образ будівель і укріплень комплексу.



2-а половина XX століття. Схили гори та замчище дуже сильно заростають лісом, який практично повністю приховує руїни.

13 жовтня 1987 року. Рішенням Хустської міської Ради народних депутатів був затверджений нинішній герб міста. Одним з основних елементів герба став силует Замкової гори з символічним зображенням замку.

2004 — 2005 роки (?). Замчище було обстежено фахівцями в галузі історії та археології, на основі отриманих в ході обстеження даних був складений паспорт цієї пам'ятки архітектури. Паспорт підписав мер міста Хуст Михайло Джанда.

2010 рік. Нижній замок відчищали від зелених заростей.



Наші дні.

Від замку збереглися руїни, велика частина яких відноситься до 2-ої половині XVI — початку XVII століття, тобто до періоду основного будівельного етапу в історії форпосту. Місцями укріплення обтесані часом і людьми аж до рівня фундаментів, але на окремих ділянках укріплення підіймаються на свою первісну висоту. Від Нижнього замку найкраще збереглися руїни зовнішніх замкових воріт з пов'язаними з ним укріпленнями. Ще можна простежити залишки поперечної стіни на території Нижнього замку, де колись були влаштовані Середні ворота, що ділили нижній двір на дві половини. 



Північна частина укріплень нижнього двору збереглася погано. У Верхнього замку найкраще збереглися залишки укріплень із заходу і півдня, тоді як замкові споруди в північній і західній частині комплексу практично повністю втрачені. Збереглися руїни 2-х веж Верхнього замку — в західній стіні можна побачити залишки циліндричної Порохової вежі, а в південній частині комплексу — руїни кілеподібної вежі „Фердинанд“. Замчище не забудоване, але місцями дуже сильно поросло деревами та кущами, які перешкоджають огляду руїн і сприяють подальшому руйнуванню пам'ятника. Часом робляться спроби чистити замок від зелених заростей.

 


Джерела:

Иван Куделя

zamki-kreposti.com.ua

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту „Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина“. 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то, так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won»t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!

 


P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ. Це є прорегатіва місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.