Поселення відоме з 1447 року під назвою Дукля. На початку XV століття власником Дуклі був рациборський князь Вацлав. Після того, як 1514 року перейшло у власність перемишського хорунжея Йогана де Брухналя представника відомого роду Гербуртів, отримало назву Брухналь (назвав на честь себе — щоправда, заручившись спочатку королівським привілеєм).  Так неподалік від Львова виникло українське село з німецькою назвою.




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html




 








Римо-католики Брухналя належали до парафії Пресвятої Трійці у Родатичах, а 1492 року у Брухналі вперше згадується душпастир (о. Мартин), котрий проживає тут постійно. Володіли селом також брати Йоган, Андрій і Миколай Гербурти з Фельштина (сучасна Скелівка). 









В 1531 році Андрій Гербурт запросив до своїх галицьких володінь колоністів з Моравії та Шльонська (Сілезії). Їм змімечена назва, певно, дивною не видавалася. У 1574-1592 роках храм належав кальвіністам. Храм, ймовірно, був дерев'яним. Відомо, що святиня згоріла 1674 року через необережність священнослужителя (це схоже вже був кам'яний храм). 




розпечатана крипта, ми в неї ще заглянемо



ця крипти закрита, та скоріше за все засипанна сміттям





Після Гербуртів Брухналем володів великий коронний обозний і хмільницький староста Миколай Стогневський. Саме він заснував у 1645 році мурований парафіяльний храм в Брухналі. Будівництво оборонної святині (там ого-го які товсті стіни) тривало до 1650 року. Храм спочатку був кальвіністським, з 1710 року відомий як римо-католицький Троїцький храм.









Відтоді храм до оснащувався та неодноразово ремонтувався, зокрема, у 1716-1718 роках, коли також було споруджено дерев'яну дзвіницю. 9 жовтня 1718 року єпископ-помічник Львівський Фелікс Шанявський консекрував храм. Парафія належала Львівській архідієцезії до 1784 року, коли перейшла до Перемишльської дієцезії на підставі домовленостей керівників цих єпархій. 







В XVIII столітті Брухналь з села підріс до невеликого містечка (відомо, що в 1880 році тут проживало 1022 жителі, з них 598 було католиками, 200 — протестантами, і 60 — юдеями. Інші — напевно, православні та греко-католики). З кінця ХІХ столітті та до 17 вересня 1939 року поселення належало власникам сусідніх Прилбичів графам Шептицьким. В 1923 році тут мешкало 1003 особи.



вхід до крипти


сміття та кістки...





Коли в 1939 році Галичина стала радянською, більшовики з назвою села на честь якогось там класового ворога-магната миритися не збиралися — і в 1940 році село отримує безлике ім'я Терновиця. А після 1945 року польське населення Брухналя-Терновиці було виселене. Храм зачинили та перетворили на склад міндобрив. З 1991 року святиня стоїть пусткою — але прикрашений квітами вхід натякає, що десь поблизу є католики, які могли б хоч якось опікуватись древньою спорудою. Наглядає за храмом дуже стара жінка, що живе за 100 метрів до храму по вулиці що йде до фасаду. Їй вже дуже важко дається сотня метрів, яку потрібно пройти — але вона стійко йде показувати свій скарб, свій храм, забутий і не потрібний, мабуть, нікому, крім неї та рідких туристів...






Храм складається з прямокутної нави та трохи вищого її напівкруглого пресбітерія з захристям. Сигнатурка і хрест на даху в жахливому стані — і сам дах теж. Склепіння всередині ще тримаються, але коли старий дах не витримає, все піде вниз. Фасад прикрашений пілястрами, через нього йде вже досить велика тріщина. Вона ж проглядає і зсередини храму. Збереглися ключовидні бійниці, які нагадують про оборонний характер споруди. Виходу на бойовий ярус я так і не знайшов (він йде за рівнем склепінь під дахом), мабуть, він був в одній зі стін, але пізніше був замурований. У храмі збереглися мармурові надгробки Петра (1808-1843) і Рози (1808-1888) Шептицьких.


декілька архівних кадрів



 


Джерела:

http://rkc.in.ua/index.php?l=p&m=k&f=ozlvja&p=lvjatrpt

https://www.castles.com.ua/bruchnal.html

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!