Римо-католицьку парафію в Сусідовичах заклали у XV століття, а першим відомим пробощем був Павло (1481-1502). Вона належала незалежно до підпорядкування монастиреві до деканату самбірського, ненадовго до новоутвореного і ліквідованого новоміського (1746-1785). Збереглось обмаль документів про перші десятиліття існування парафії, парафіяльного храму св. Миколая. 27 жовтня 1600 згідно з заповітом каштеляна львівського Станіслава Гербурта його син Еразм Гербурт надав фундацію на будівництво нового храму св. Миколая, спаленого татарами вже 1624 року на свято Божого Тіла. Його відбудували того ж року з дерева. Канонік з Перемишля Войцех Влодек з дозволу єпископа перемишльського Станіслава Сарновського освятив парафіяльний храм 5 березня 1671 року. У візитації єпископа 1721 року згадано алебастровий головний вівтар, перенесений з храму св. Ганни кармелітів. Згадки про храм св. Миколая фігурували ще у документах 1730-х років. Після цього він, напевно, був покинутий чи розібраний.




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html







 








За фундаціями Гербуртів парафія була підпорядкована 1608 року монастиреві кармелітів (1618 підтверджено), а згодом це повторили з парафією Фельштина. Це рішення 1660 підтвердив єпископ Сарновський, а у бреве Інокентія XI від 12 листопада 1683 підтверджувалось право кармелітів на управління парафією, що реалізував 13 січня 1687 сублегат, генеральний аудитор Якуб Марія аб Унда. Перемишльський єпископ Ян Дембський ще 23 грудня 1685 надав акт про прилучення парафії. Зрештою 21 квітня 1687 пріора монастиря урочисто впровадили як пробоща парафії Сусідовичів. До парафії з 1780-х років належало 7 селищ. У візитаціях 1646, 1721 року згадувалась парафіяльна школа. У парафії діяли братства Матері Божої Святого Скапулярію (до 1669), а 1725 року заклали братство св. Анни.












За легендою, 1585 року селяни під час обробітку землі на Ласкавій горі виорали із землі барельєф Св. Анни Самотретьої, передавши його до парафіяльного храму. Оскільки барельєф декілька разів покидав храм і повертався на місце знахідки, то там заклали каплицю, згодом мурований храм св. Анни, збудований 1589 Еразмом Гербуртом. Його консекрував 15 листопада 1591 львівський архієпископ Ян Димітр Соліковський. Ян Щасний Гербурт у 1603 році від імені розумово неповноцінного Еразма Войцеха (син Еразм Гербурта) надав фундацію з біля половини Сусідовичів на закладення при храмі монастиря кармелітів босих, що затвердив 23 липня 1603 перемишльський єпископ Мацей Пстроконський. Пріор Бартоломей Пшеворський збудував у 1603 році з дерева монастир з 12 келіями, рефектарем. Ті ж Гербурти 1609 передали храм кармелітам, чий монастир належав до польської провінції ордену, а з 1688 до руської провінції Св. Йосифа. Вони ж 1612 році зобов'язались вимурувати монастир, що не було реалізовано. Зате через рік монастир обвели цегляним оборонним муром з чотирма бастіонами і ровом. Пріор о. Домінік Ясенєцький біля 1626 року посилив фортифікації земляним валом, а пріор о. Домінік Альбіновський розбудував, посиливши мурованою брамою.













На основі бреве Климента VIII від 27 січня 1605 року було формально закладено монастир 11 березня 1608-го, а 2 жовтня 1609-го формально передали кармелітам храм св. Ганни. Еразм Войцех Гербурт і його опікун Ян Щасний Гербурт, після смерті якого 1616 року нові опікуни Микола Данилович (?—1624), його онука Ізабела з чоловіком Євстахієм Тишкевичем надавали подальші фундації, зокрема підпорядкували монастиреві парафії Фельштина, Сусідович.
Пріор о. Домінік Альбіновський провів 1649 року велику реконструкцію дерев'яного монастиря, збудувавши двоповерховий корпус зі шпиталем, каплицею Матері Божої Святого Скапулярію. Друга каплиця Св. Йосифа була добудована до 1710 року. До цього на початку XVIII століття пріор о. Спіридон Шнель ініцюював будівництво з дерева нової будівлі монастиря, яку вже 1725-му заново збудував пріор о. Францішек Вольський. Через декілька років підстолій литовський, староста, жидачівський Францішек Боржецький надав фундацію (потім був похований у монастирі), завдяки якій біля 1742 року пріор о. Маріуш Рибчинський нарешті вимурував монастирські келії. Подальші зміни в житті монастиря відомі лише з ХІХ століття Великий ремонт храму виконали 1827 року, оновивши фасад, розписи, встановивши новий дах. Але 16 грудня 1828 року пожежа пошкодила склепіння, три вівтарі, орган храму та значно більше прилеглий монастир. Відбудова кляштора, храму тривала до 1834 року.














дах в лівій частині храму був мабуть завалений, так як склепінь вже не спостерігається




На склепіннях храму зберігся фресковий живопис 18 століття.








У храмі до пожежі було 7 вівтарів, як і у 1842-1876 роках, після пожежі до 1840-го, а після 1877-го вісім. У головному вівтарі зберігався чудотворний барельєф.
У Першу світову війну храм втратив лише реквізовані дзвони. Кляштор у 1934 році визнали пам'яткою, а після першої окупації СРСР до жовтня 1940 року прогнали ченців, відкривши у будівлях військову школу старшин. Ченці повернулись у липні 1941. Під час боїв 1944 року монастирські мури отримували певні пошкодження. Чи не найбільшою втратою стало знищення пам'ятного знаку нападу татар 1615 року. На початку липня 1946-го ченці покинули Сусідовичі, забравши з собою літургійні речі, архіви, які зрештою потрапили до монастиря кармелітів у Кракові. До 1958 року у монастирі розміщувались правління колгоспу, згодом склади мінеральних добрив, а храм стояв порожнім. До кінця 1980-х років будівлі втратили дахи, мури через замокання були значно пошкоджені.


















Вірянам повернули у 1989 році будівлі, ремонт яких тривав до 1995-го. У серпні 2011 кармеліти повернулись до монастиря Сусідович. А вже у 2010-му вогонь пошкодив дах храму. Храм св. Ганни складається з двопряслової нави та однопряслового пресвітерія з тригранною апсидою. З двох сторін нави дві високі арки ведуть до бічних каплиць. З північної сторони нави прибудована рівна по довжині і дещо вужча каплиця Матері Божої Святого Скапулярію. Вона рівна по висоті наві і покрита двосхилим дахом. Її північний фасад має два вікна і його завершено трикутним фронтоном. З південної сторони нави прибудовано рівновисоку та рівна по довжині вузьку каплицю св. Йосифа. У її південній стіні облаштовано два вікна, а покриття складається з односхилого даху, що є продовженням даху нави. Зовні мури пресвітерія, апсиди, каплиці Св. Йосифа посилено східчастими контрфорсами. Храм був розписаний у XVII століття, 2-ій половині XVIII століття. Ці розписи замалював у 1863 році художник Михайло Лозинський, а його твори замалювали вже у 1990-х роках. Склепіння прикрашає розпис «Надання статутів ченцям кармелітам». Значною мірою оздоблені розписами орнаментальними, картушами, фігурною композицією стіни каплиці Матері Божої Святого Скапулярію.
Головний вівтар реконструювали у 1990-92 роках. У ньому встановили 26 липня 2012 копію чудотворного барельєфа св. Анни, яку освятив архієпископ Мечислав Мокшицький. Крім нього, встановлено також вівтарі Івана Хрестителя, Ісуса Розіп'ятого, Матері Божої Святого Скапулярію, св. Йосифа, Преображення Господнього.









 


Погляд на останок

 

 


Перед фасадом храму було збудовано двоповерхове крило монастиря під односхилим дахом. Його перший ярус виконує функцію притвору храму. По осі храму облаштовано немов фіктивний триярусний фасад храму, розчленований карнизами. Його нижній ярус формує власне крило монастиря. Центральне поле з прорізами дверей, вікон обрамлено розміщеними під кутом тосканськими пілястрами. На рівні другого і третього ярусів зовні розміщено аттики з обелісками по краях. Центральне поле третього ярусу отримало напівкругле завершення. Бічні крила монастиря асиметричні. З півдня дещо виступає з двох сторін невелике крило. Північне крило простягається вздовж усього храму і виходить далеко вперед з двоярусною вежею посеред випнутої частини.
У 1990-х роках при реконструкції більша частина північного крила не була відновлена, а рештки розібрані. У решті будівель провели значні перепланування з перемуруванням склепінь. Декілька фігур з вівтарів покинутого храму перевезли до Львівської Галереї мистецтв. На думку фахівців, вони близькі до творів Пінзеля, Антона Осинського.


Трошки архівних фото з мережі інтернету та від castles.com.ua
Кляштор на початку ХХ століття.


план




1923. Західне крило монастиря. Ззаду видніється головний фасад


Відсутнє сьогодні північне крило монастиря


Амвон костелу. Ззаду видніється бічна каплиця Матері Божої Святого Скапулярію


Нава і вівтар св. Йосифа.


Римо-католицька церква святої Анни — культова споруда, яку збудували при монастирі кармелітів у селі Сусідовичі (нині Старосамбірського району Львівської області). Біля храму збереглись келії монастиря кармелітів та залишки фортифікацій. Храм занесений до Реєстру пам'яток України національного значення за охоронним номером 1436/1 (ID 46-251-0029). Прилеглий монастир кармелітів занесений до Реєстру пам'яток України національного значення за охоронним номером 1436/0 (ID 46-251-0028), монастирські келії занесені до Реєстру пам'яток України національного значення за охоронним номером 1436/2 (ID 46-251-0030).


Головний вівтар костелу.


1981. Неіснуюче крило.


1980-ті роки...






1990. Неіснуюче крило.


Стан монастира у  1990 році.

 

 


Погляд з землі та небес з експедиції 2017 року

 

 



 


Джерела:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_святої_Анни_(Сусідовичі)

https://castles.com.ua/susidovychy.html

https://www.pslava.info/SambirRn_SusidovychiS,212991.html

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===>  

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
 
 
 
 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!