В обох селах стоять і вмирають сільські церкви-каплички, такі різні та такі нещасливі. Навряд вони знову стануть храмами, їхня доля — сарай, господарська коробка або хлів-курник. Носіїв їх віри тут вже немає, а «вірянам» плювати на чужі святині ...
Почнемо зі Стрілківці.




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html











Стрілківці — наступне село після Пищатинці, якщо їхати з Борщову до Заліщиків. Вперше село згадується в 1409 році. У XIX столітті разом з Висічкою та сусідніми селами було частиною маєтків Чарковських. Сьогодні в селі проживає близько 1 тис. жителів. Неподалік від села знаходиться гіпсова печера Озерна (або «Блакитні озера») з довжиною ходів у 120 км, що входить в десятку найбільших печер світу. 





У центрі села при дорозі стоять руїни латинської церкви-каплички кінця XIX століття. Неоготичному храму в Стрілківцях пощастило менше, ніж його сусідові з Пищатинці. Тут ніхто не вставляє пластикові вікна і не збирається відправляти службу. Надій на порятунок пам'ятки, на жаль, немає ... 



Назва цього села на березі Нічлави, відомого з XV століття, змінювалося неодноразово. Спочатку воно було «Каролівкой», в австрійські та польські часи — «Корольовкой», за часів радянської окупації — «Коралівкой». Сучасну назва «Королівка» село отримало в 1989 році. Королівка, перш за все, відома спелеологам, адже поблизу неї розташована карстова печера Оптимістична.




Якщо вірити Вікіпедії, то на початку XVII століття на околиці села виник монастир, який в 1672 році частково зруйнували татари (напевно, все ж турки). У 1774 році він був ліквідований. Після першого поділу Польщі та приєднання Західного Поділля до монархії Габсбургів, Королівка була проголошена містечком.




З 1785 року вона була у власності Дунін-Борковських. Ці шляхтичі володіли рядом містечок на Тернопільщині та залишили після себе невеликий слід в архітектурі регіону. У 1867 році Королівка стає волосним центром Борщівського повіту. Пожежі 1904 та 1926 років знищили багато будинків в містечку. У міжвоєнний період Королівка була торговим містечком: тут проходили по три великі ярмарки на рік і звичайні щочетверга.







Про храм в Королівці немає ніяких даних ні в літературі, ні в реєстрах пам'яток, тільки рік та під кого його освячено — храм Різдва Івана (Іоанна) Хрестителя (1894). Але він по-своєму цікавий. Принаймні, з такими башточками з боків мені попався вперше.



... І проступаючий на стіні хрест, як символ ...



 


Джерела:

Стрелковцы

Королевка

castles.com.ua

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!